Worden we straks lekgeprikt? Kinderbijslag naar buitenland niet stopgezet Vrouwen op motor dood door ongeval Alarmnummer 112 weet je te vinden Viaduct A12 kan vrachtverkeer niet aan WD trekt steun voor slotakkoord Antillen in -Tours mm wwWiSkytours.nl 0900 1552 399 369 PZC Woensdag 1 april 2009 5 Er komen steeds meer mogelijkheden om Nederlanders met vaccins te be schermen tegen aandoeningen. foto Robin Utrecht/ANP De baarmoederhalskanker- vaccinatie kreeg veel kritiek. En nu adviseert de Gezondheidsraad alweer een nieuwe inenting op te nemen in het standaard vaccinatieprogramma. door Floor Ligtvoet We zitten midden in een vaccin- golf, constateert Hans Houwe- ling, arts-epide mioloog en secretaris van de Ge zondheidsraad. Door de snelle vor deringen in de wetenschap komen er steeds meer vaccins op de markt. Niet alleen voor baby's, maar óók voor pubers en ouderen. Prettig natuurlijk, want meer en meer ziekten zijn door middel van een simpel prikje te voorkomen. De kans op gordelroos, griep, diar ree door het rotavirus of baarmoe derhalskanker wordt zo ineens sterk verminderd of zelfs uitgeban nen. Twee jaar geleden telde de Gezond heidsraad al 23 potentiële vaccins voor het Rijksvaccinatieprogram ma (RVP). Farmaceuten zien hun middel graag opgenomen in dat programma. Daarmee stellen ze hun inkomsten jarenlang veilig. Maar zijn al die nieuwe vaccins ook allemaal noodzakelijk voor on ze gezondheid? Nee, zeker niet. En daarom hoeven we ook niet bang te zijn voor een regen aan prikken, verklaart Houweling. „Het wordt hooguit hier en daar een heilzaam buitje. De meeste vaccins voldoen namelijk niet aan onze strenge criteria om tot een positief advies voor het rijksvacci natieprogramma te komen." De Gezondheidsraad adviseert de minister alleen om een vaccin in het rijksvaccinatieprogramma op te nemen als het middel een ernsti ge aandoening bestrijdt die een grote groep treft, legt hij uit. Verder moeten de kosten opwegen tegen de gezondheidswinst die Hepatitis B en vaccinaties De Gezondheidsraad wil dat alle jonge kinderen worden ingeënt tegen hepatitis B. Dit advies is gisteren aan minister Klink uitgebracht. Hepatitis B is de meest voorkomende leverziekte. Het virus, dat zich via seksueel contact, bloed en contact met besmette voorwerpen verspreidt, kan leiden tot ernstige leverontsteking of kanker. In Nederland draagt waarschijnlijk één op de tweehonderd mensen het bij zich. Voor volwassenen geldt dat negen op de tien mensen met een acute infectie vanzelf genezen binnen een halfjaar. Jaarlijks worden ruim driehonderd dragers daadwerkelijk ziek. Volgens het nationaal Hepatitis Centrum merkt de drager vaak niets. Als jonge kinderen worden ingeënt kunnen jaarlijks 30 doden worden voorkomen. Baby's zijn extra gevoelig voor het virus. Negen van de tien die besmet raken, worden ziek. De vaccins in het Rijksvaccinatieprogramma (RVP) beschermen tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio, Hib-ziekte, bof, mazelen, rodehond, groep C meningokokkenziekte, pneumokokkenziekte en sinds kort baar moederhalskanker. Het gaat om negen vaccins, vijf ervan zijn combivaccins en beschermen met één prik tegen meerdere ziekten. Prikken uit het RVP worden door de overheid betaald. ►- Buiten het RVP om kunnen mensen zich laten vaccineren tegen griep, buiktyfus, cholera, gele koorts, hepatitis A, hondsdolheid, her senvliesontsteking, rotavirusinfecties, tuberculose, waterpokken en gor delroos. Sommige van-deze vaccinaties zijn bedoeld voor reizigers naar gebieden waar de ziekte voorkomt, andere voor personen met een chroni sche ziekte van de luchtwegen, hart of nieren. mensen door de prik behalen. Vaccins die afvallen zijn niet waar deloos of niet werkzaam, maar ze gaan bijvoorbeeld infectieziekten tegen die een niet-ernstige aandoe ning veroorzaken. Houweling: „Denk aan de waterpokken. Veel mensen krijgen die, maar ze hou den er zelden iets ernstigs aan over." Dan is het goed dat er een vaccin is, maar hoeft de staat niet de por temonnee te trekken. Wie de be scherming wil, draait gewoon zelf voor de kosten op. Hoe dan ook zijn er grenzen aan het aantal prikken dat in het vacci natieprogramma wordt opgeno men, stelt de arts-epidemioloog vast. „Vaccins zijn door de geavan ceerde techniek veel duurder ge worden. Het is aan de minister om te besluiten hoeveel hij nog kan uitgeven." Het menselijk lichaam zelf vormt geen enkele belemmering. Dat kan een veelvoud aan vaccins en antis toffen aan, verzekert Claire Boog, vaccinhoogleraar en waarnemend wetenschappelijk directeur van het Nederlands Vaccin Instituut (NVI). Alleen is het nog niet mogelijk om alle vaccins in één keer toe te die nen. „Voor je een combinatie van vaccins maakt, moet je goed onder zoeken of ze eikaars werking niet tenietdoen." Geprikt worden blijft onprettig. Dus hoe minder hoe beter. „In Ne derland krijgen mensen binnen het rijksvaccinatieprogramma hooguit twee prikken tegelijk", zegt Boog. Want daarna wordt het echt vervelend, is de ervaring van verpleegkundigen van consultatie bureaus en GGD-medewerkers. Dat beaamt Houweling. Weten schappers zinnen om die reden nu op altèrnatieven. „Met plakkers op de huid bijvoorbeeld", zegt Boog. „Of iets dat via de neus of mond kan worden ingenomen." Maar die methodes moeten nog worden getest. Voorlopig verlopen vaccina ties gewoon via de naald. DEN HAAG - Minister André Rou- voet (Jeugd en Gezin) ziet niets in het stopzetten van de kinderbij slag aan kinderen die in Marokko en Turkije naar school gaan. Volgens de bewindsman zitten er 'grote risico's' aan het eenzijdig op zeggen van internationale verdra gen waarin dat is geregeld. Dat zei hij gisteren tijdens een spoeddebat in de Kamer over fraude met kin derbijslag in Marokko en Turkije. Het debat was aangevraagd door de WD, SP en PW naar aanlei ding van een rapport van de Socia le Verzekeringsbank (SVB). Daarin staat dat tientallen Marok kaanse en Turkse ouders, mogelijk jarenlang, ten onrechte dubbele kinderbijslag hebben ontvangen. Zij hadden hun kinderen als 'uit wonend' ingeschreven, terwijl de ouders in werkelijkheid op hetzelf de adres als hun kinderen in Ma rokko of Turkije bleken te wonen. BREUKELEN - Twee vrouwelijke mo torrijders zijn gisteren bij Breuke- len door een verkeersongeval om het leven gekomen. Door nog on bekende oorzaak kwam hun mo tor onder de aanhangwagen van een trekker terecht, aldus de poli tie. Een van de vrouwen overleed ter plekke. De andere vrouw moest met zware verwondingen per traumahelikopter naar het zie kenhuis. Daar overleed zij. DEN HAAG - Als mensen mobiel bel len naar het noodnummer 112, is snel na te gaan waar ze zich bevin den, ook als ze zelf niet in staat zijn dat te melden. Staatssecretaris Heemskerk zei gisteren in de Twee de Kamer dat dit voortaan moge lijk is. De afgelopen dagen is met telecombedrijven overeenstem ming bereikt over de financiële kant van deze zaak. ZEVENHUIZEN - Rijkswaterstaat heeft het viaduct over de A12 ter hoogte van Zevenhuizen afgeslo- tèn voor vrachtwagens. Dat heeft de dienst gisteren laten weten. Het viaduct, dat nog maar kort in ge bruik was, bleek na berekening niet sterk genoeg. Vrachtverkeer wordt omgeleid via Bodegraven (Nil) en Gouda (A20 en A13). Per sonenauto's kunnên wel over het viaduct. DEN HAAG - De WD-fractie trekt haar steun in voor het slotakkoord over nieuwe verhoudingen tussen Nederland en de Antillen. Reden is het schrappen van de afspraak dat Nederland aanwijzingen kan geven voor de opsporing en vervol ging van strafbare feiten op Cura sao en Sint Maarten. Die bevoegd heid is vorige week van tafel ge gaan. JUI'W*I'll jLag - 15 ct/pm ::a hh 1"-' *1 V' -W* Egypte Hurghada 4* Minamark Hotel All Inclusive flfp Egypte Hurghada 5* Sunny Days El Palacio All Inclusive 279 BBHttBSSSj Yiiii VI Egypte Hurghada 5* Prima Life Makadi Resort All Inclusive j. t .a .t- Egypte Sharm el Sheikh 4* Prima Life Sharm Club All Inclusive ^CTiTIV Egypte Sharm el Sheikh 5* Domina Coral Bay Hotel All Inclusive Egypte 8 Daagse Rondreis 4* Rondreis Luxor Nijlcruise Volgens Programma IHhs veer pulsen op www^taim>ii«D (8) Vanaf-prijzen gebaseerd op 2-4 persoons bezetting Inc. toeslagen exc. vliegtax(t/m Juni 2009) Gebaseerd op verschillende reisduren en vertrek data.Drukfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5