Van stoffig archief tot statige passage Zelfs de oude gevangenis zit er nog in' Het pandje gebruiken in je logo a3 bedrijfs onroerend goed 19 0 Door fusies, nieuwbouw en bezuinigingen komen mo numentale panden die een open bare functie hadden leeg te staan. Het zijn aantrekkelijke gebouwen voor bedrijven en ondernemers want ze hebben een statige en bij zondere uitstraling. Vooral in Goes staan er enkele te koop of te huur. door Dennis Rijsbergen GOES - Een van die panden is het in drukwekkende gebouw aan de Albert Jóachimikade waar ooit het uitschot van de stad werd opgesloten. In 1920 kreeg de gevangenis een andere 'ge- vreesde'functie: het werd belastingkan toor. Tot 1991 is het als zodanig in ge bruik geweest. Anno 2008 biedt ma kelaar Sinke Komejan er kantoorruim te te huur aan. Een ander prominent gebouw dat zijn openbare functie pas onlangs ver loor, is het postkantoor aan de Grote Markt. Een pand dat laat negentiende eeuw werd gebouwd. "Daar rust nog de bestemming 'postkantoor'op", zegt makelaar Dominique van der Weele van Faase Fermont. "Maar aan het bestemmingsplan wordt gewerkt. Fïet gebouw kan verbouwd worden tot een winkel- of horecapand, vanwege de ligging aan de Grote Markt. Maar een kantorenpand kan ook." Aan het voormalige postkantoor hangt een prijskaartje van 2.475.000 miljoen eu ro. Volgens Van der Weele zijn er ge sprekken gaande met een gegadigde. "Maar daar kan ik verder niet over uit weiden." Even verderop aan de Wijn gaardstraat staat het voormalige stads archief leeg. Al in de zestiende eeuw stond daar een gebouw, zo is in de oude aktes te lezen. Lange tijd was het eigendom van een geslacht van ju risten en notarissen. "De huidige ge- vel is in de achttiende eeuw geplaatst, in Lodewijkstijl", zegt Van der Wee le. Faase Fermont biedt het ge bouw te koop aan voor 895.000 eu ro. Maar daamiee is de nieuwe eige naar nog niet klaar. Want er moet flink verbouwd worden. Van der Weele: "Het is een bibliotheek ge weest en daarna het stadsarchief. Dus ze hebben heel erg hun best gedaan met voorzetwandjes en ze hebben al les weggetimmerd. Zonde!" Maar de makelaar denkt dat achter al dat be schot oorspronkelijke elementen lig gen te wachten op hernieuwde glo rie. "Nog wel mooi zichtbaar zijn de prachtige steunbalken met mooie ele menten en de houten kapconstructie van eeuwenoude balken. Prachtig, net als de voorgevel trouwens." Het voormalige stadsarchief zou tot voor kort vooral interessant zijn voor de dienstverlenende sector. Het Ont breken van voldoende parkeerplaat- V\V Door de bouw van een parkeergarage iets verderop krijgt het leegstaande voormalige stadsarchief' in Goes plots nieuwe mogelijkheden. Foto: Denvon Media sen is een probleem. Maar met het oog op de toekomstige parkeergarage bij het nabijgelegen theater De My the krijgt het monumentale pand plots nieuwe mogelijkheden. "Als je straks die parkeergarage uitkomt, kijk je meteen op de achterkant van het pand. Een lange hoge hal doorsnijdt het gebouw, dus zou je er prima een passagefunctie in kunnen maken", legt Van der Weele uit. "Als je in de gang staat, kijk je recht op de Grote Markt. Dat biedt allemaal zo veel mo gelijkheden. We denken dan aan win kelruimte beneden en woningen of kantoorruimte op de verdiepingen." Het vereist van de nieuwe eigenaar wel een flinke smak geld en een lange adem, want bij de verbouwing van een monument dien je eerst een mo numentenvergunning aan te vragen en daarna een bouwvergunning. "En alles moet in de stijl van het gebouw blijven. Je kunt niet zomaar iets ver timmeren." Maar volgens Van der Weele is het de moeite en het geld al lemaal waard. "Je krijgt er een prach tig pand met een geweldige uitstra ling voor terug, op een goede locatie. En als eigenaar van een monument heb je recht op subsidie en belasting voordeel." Al jaren is het sierlijke gebouw aan de Markt in Brouwershaven geen gemeentehuis meer, maar wie het kantorenpand binnen loopt, waant zich terug in de gouden eeuw. BROUWERSHAVEN - Niet het strakke zakelijke van moderne be drijfsgebouwen, maar pure luxe en overdaad uit glorieuze tijden. Voor wie dat helemaal ziet zitten: er is nog kantoorruimte te huur. Verschillende commerciële dienstver leners, zoals een consultant en een re clamebureau, hebben er onderdak ge vonden en makelaardij Sinke Kome jan biedt er ruimte te huur aan voor negentig euro per vierkante meter per jaar. "Eigenaar is Stichting Monumen- tenbeheer Schouwen-Duiveland", zegt makelaar Jeroen Visser, "en die vraagt een redelijk gunstige huurprijs om het pand te kunnen onderhou den." Het gebouw is niets van de oude glorie verloren, maar is wel aan gepast aan de huidige normen. "De kantoorruimtes hebben aparte moder ne toiletten en pantry's." De ruiten mogen er dan antiek uit zien, het zijn wel moderne kan- tel-kiepramen. "Je hebt er absolute luxe", zegt Visser, "maar verder is al les net als vroeger. Helemaal bovenin het gebouw zit zelfs de oude gevange nis er nog in." Tuurlijk, uitstraling telt als je als on dernemer je intrek neemt in het voor malige gemeentehuis. Toch denkt Vis ser dat het merendeel van de huurders vooral de goede bereikbaarheid laat meespelen. "Brouwershaven ligt toch op korte af stand van Rotterdam en is goed voor klanten bereikbaar. Het gebouw heeft een eigen parkeerterrein voor tien au to's. En voor de deur ligt een groot openbaar parkeerterrein. Dat zijn de belangrijkste praktische zaken. Maar natuurlijk zitje hier qua uitstraling he lemaal top." Drie weken staat het te koop en. te huur, het stationnetje van Arnemuiden. En de animo is groot. ARNEMUIDEN - "Het liefst zóu- den we het gebouw zelf houden en opknappen in overleg met de nieuwe huurders", zegt de Middelburgse ma^ keiaar Arjen de Pagter. "Maar als dat uiteindelijk niet lukt, dan verkopen het I sta:i\ i b oinv in 1871 e^i is een Rijksmonument. "Op zich is er ruimte genoeg", zegt De Pagter. "Het zou een klein bedrijfsverzamel gebouw kunnen zijn. Het pand heeft voor bijvoorbeeld een reclamebureau of boekhoudkantoor. "We zijn nu in gesprek met iemand die bezig is op het gebied van fotografie en journalis tiek! direct aan het spoor. Dat laatste kun je ook als een voordeel zien. Je stapt zo in de trein overal naartoe." En het stationnetje heeft - voor beginnende ondernemers - nog iets leuks, denkt ding van het pand kunnen gebrui ken.." De Pagter weet als geen ander hoe het is om in een apart gebouw Ée huizen. Zijn makelaarskantoor zit in een wa tertoren. "Ik merk als mensen voor een afspraak komen dat ze helemaal enthousiast zijn. Als ze eenmaal langs zijn geweest ver-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59