Zonnebootrace voor jongeren Senior Games naderen met rasse schreden Agenda Tholen loopt voorop HKZ-certificaat voor Fysant diversen 17 ZEELAND WEST- BRABANT Jongeren uit binnen- en buitenland gaan de uitdaging aan. Foto: Adfair De Senior Games 2009 naderen met rasse schreden. Een uniek eve nement voor Zeeland, aangezien dit internationale multi sporte venement voor 50-plussers nog niet eerder in Europa heeft plaats ge vonden. In alle 13 Zeeuwse gemeenten wordt er van 7 tot en met 12 september om het goud gestreden in maar liefst 22 takken van sport. Van 15 tot en met 20 juni strijden jongeren uit binnen- en buiten land in Zeeland en Vlaanderen mee aan de eerste 'Dutch Open Solarboat Challenge'. Inmiddels hebben 45 teams zich aangemeld voor de wedstrijd voor kleine, zelfgebouwde vaartuigen die met zon- ne-energie (PV-delen) worden aangedreven. door Loes van der Hoeven OVEZANDE - "Dit unieke evene ment betrekt jonge mensen op een aantrekkelijke manier bij één van de belangrijkste uitdagingen van deze ge neratie: de omslag naar een duurzame energievoorziening." Dat zegt Ad Phernambucq, medeorganisator van de race die bestaat uit verschillende proeven en etappes op uiteenlopende locaties. "De zonnebootrace is een ini tiatief van de Stichting Zeeuwse Zon nebootrace. Het eerste Open Neder lands kampioenschap is een vervolg op onder meer de Zeeuwse Zonneb ootrace die sinds 2005 wordt georga niseerd." In enkele jaren tijd hebben de zonneboten, die worden gebouwd door teams van bedrijven en onder wijsinstellingen een snelle ontwikke ling doorgemaakt. De uitdaging is om met een betrekkelijk klein vermo gen een zo hoog mogelijke snelheid op het parcours te bereiken. Diverse factoren bepalen die snelheid, zoals het oppervlak aan zonnepanelen, het gewicht van de boot, de vorm van de romp de schroef en de kracht van de motor. De boten beschikken over een kleine accu voor de energieopslag. Voor waarde voor deelname aan de race is dat een boot minimaal 6 kilometer per uur kan varen op de lange trajec- tén. In sprintwedstrijden worden snel heden van ruim 20 kilometer per uur gehaald. Maandag 15 juni is de tech nisch keuring van de boten en wor den vaartesten op het Veerse Méér uitgevoerd. De eerste twee vaardagen van de Dutch Open Solar Challenge spelen zich af op het Veerse Meer. Op 16 juni de proloog van 10 kilome ter en op 17 juni de langste etappe van 45 kilometer. De Vlaams-Zeeuw- se etappe van Gent naar Terneuzen volgt op donderdag. Op vrijdag trekt het peloton zonneboten van het Goe- se Sas, via het Goese Meer naar de binnenhaven van Goes. De finale op zaterdag 20juni speelt zich afin Mid delburg, waar aan het eind van de dag de sprintwedstrijden het evenement afsluiten. "Rondom de Dutch Solar boat Challenge vinden diverse evene menten plaats. Zo gaan basisscholie ren met de mini-zonnebootrace op 12 juni in Goes en op juni op de Braakman de uitdaging aan met de omslag naar een duurzame energie voorziening. Leerlingen van het voortgezet onderwijs doen dat op 12 juni in Goes met de zonnegadget wedstrijd de 'Solar Olympics', besluit Ad Phernambucq. www. dufchopensolarboatchallenge. org www. zonnebootrace. nl Elke maand plaatsen we in de Ondernemer de agenda voor ondernemers. We proberen zo volledig mogelijk alle activiteiten hierin te vermelden, die van belang zijn voor het bedrijfsleven. Tips en informatie hiervoor kunt u sturen naar: r.gregoor@bndestem-pzc.nl. Goes Café Jersey, woensdag 1 april, 16.00 uur, workshop Slimmer werken bij laagconjunctuur, georganiseerd door Syntens. Kapelle 's- Gravenpolderse Ondedijk 1, dinsdag 7 april, 15.30 uur, Impuls Lentemeeting met presentatie van Agro Complex Zeeland in Beeld, org^hisatie Economische Impuls en ZLTO. Terneuzen Industrieweg 20, donderdag 9 april, 16.00 uur. Innove ren in tijden van eb en vloed, workshop, georganiseerd door Syntens. Vlissingen Technum, woensdag 8 en donderdag 9 april, 14.00 uur, Techniek Beurs, georganiseerd door Van der Peijl Groep. Baarland Scheldeoord, woensdag 22 april, 16.00 uur, workshop innoveren ijn tijden van eb en vloed, georganiseerd door Syntens. De Heen Heense Molenweg 23, dinsdag 7 april, netwerkbijeen komst Business Club kennismaking met Business Club Goes, vanaf 17.00 uur, georganiseerd door Akker mans Leisure Golf. Breda Racketcenter, woensdag 22 en donderdag 23 april, Re gio Business Beurs. Syntens, dinsdag 26 mei, 14.00 uur, workshop Finan ciële gezondheid en financieringsinstrumenten, georga niseerd door Syntens. Steenbergen Voormalig Veilinggebouw, donderdag 2 en vrijdag 3 april, 14.00 uur, bednjvencontactdagen. Roosendaal Sint Jan, woensdag 8 april, 19.30 uur, tweede West- Brabant Top, georganiseerd door Sociaal Economisch Samenwerkingsverband West- Brabant. Veel mensen dromen er van om ooit aan een groot internationaal sporteve nement deel te nemen. Voor de Zeeuwse bevolking biedt de Senior Games 2009 een kans om deze droom werkelijkheid te laten wor den. Indien men voldoet aan de crite ria, kan men fcich nog tot en met I mei inschrijven voor één van de 22 takken van sport uit het hoofdpro gramma. Voor iedere Zeeuw die niet voldoet aan deze criteria maar toch sportief bezig wil zijn, is het recreatief sportprogramma een uitkomst. De één tot vierdaagse fiets- en wandel tochten staan open voor deelnemers van alle leeftijden en speciaal voor 50-plussers worden er cursussen dui ken, nordic walking en line dance aangeboden. Tevens kan men kennis maken met sporten als dynamic ten nis, onderdelen van gymnastiek, koersbal, bowls en vele andere sport en bewegingsvormen. Ook voor de minder actieve inwoners van Zeeland' bieden de Senior Games 20Ö9 diverse mogelijkheden. Zo kan men zich op geven als vrijwilliger, om tijdens de voorbereiding of uitvoering een be langrijke bijdrage te kunnen leveren aan de Senior Games 2009. Daarnaast is iedereen van harte welkom om de deelnemers te komen aanmoedigen. De toegang tot de wedstrijden is gra tis. Verder is er de mogelijkheid om gratis de korfbalinterland tussen Ne derland en België op 9 september te bezoeken. In Sportpunt Zeeland te Goes wordt een ontmoetingscentrum ingericht met diverse activiteiten waaronder een (sport)gezondheids- plein. Naast de deelnemers aan de Se nior Games 2009 kunnen ook alle Zeeuwen hier terecht voor medische adviezen en gezondheidstesten. Fysant manuele en fysiotherapie heeft onlangs het felbegeerde HKZ-certificaat behaald. Het is de eerste gecertificeerde praktijk op Schouwen-Duiveland en voor Zeeland de eerste individueel gecer tificeerde praktijk. HKZ staat voor Harmonisatie Kwaliteitsbeleid in de Zorg. Na ruim anderhalf jaar werken aan het verbeteren van de organisatie en het stroomlijnen van de processen binnen de fysio- en manuele thera pie, fitness en bedrijfsfysiotherapie heeft de KIWA Fysant het HKZ-cer tificaat toegekend. Aan het HKZ-keurmerk liggen HKZ-nor- men ten grondslag. Deze nonnen hebben de internationaal erkende ISO 9001:2000-normen als basis en omvatten daarnaast branchespecifieke eisen. Het is een waarborg voor basis kwaliteit. De reden waarom Fysant heeft gekozen voor het certificering traject is enerzijds het nastreven van een zo hoog mogelijke kwaliteit en anderzijds de vraag van verzekeraars en bedrijven naar gecertificeerde prak tijken. De begeleiding van het traject is uitgevoerd door Justion Advies groep uit Middelburg. Bram van Stel en Chiel Platier hebben Fysant bijge staan in het opzetten van het kwali teitsmanagement systeem. Ieder jaar zal het kwaliteitsmanage ment systeem getoetst worden door de KIWA. De provincie Zeeland en de gemeente Tholen lopen voorop op het gebied van duurzaam ondernemen. In het gemeentehuis in dé stad Tho len vond onlangs de afsluitende cur sus plaats, onder aanwezigheid van on der andere gedeputeerde Marten Wiersma van economie en milieu, burgemeester Wim Nuis, wethouder Kees van Dis van milieu en Ruud Koornstra, boegbeeld van initiërings- maatschappij Tendris. De Thoolse ondernemers ontvingen hun certificaat uit handen van de ge deputeerde en de burgemeester. Uit hun midden komen veelbelovende initiatieven voort als een windmolen park en een biogasinstallatie, maar ook innovaties in de kunststofrecy- cling en de chemische industrie. Of zoals de wethouder al opmerkte: In Tholen is het allemaal 'te doen'! Koornstra staat met zijn bedrijf op nummer 12 in de Duurzame Top 100 van dagblad Trouw (de hoogst geklasseerde onderneming) en verte genwoordigt het 'rijke leven' en 'een vorm van ondernemen die ertoe doet.' De komst van ondernemer Ruud Koornstra naar het Thoolse gemeente huis maakte onderdeel uit van de af sluitende sessie van de cursus 'Duur zaam Ondernemen in Tholen'. On dertussen zijn al een negentigtal on dernemers uit de gemeente Tholen in de ruime raadszaal bij elkaar gekomen' om zich te oriënteren op duurzaam ondernemen. Tijdens de afsluitende cursus werden de certificaten uitge reikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57