Ondernemers maken vrienden in China Vacatures: pas op de plaats handelsmissie ii te koppelen aan een Chinees bedrijf dat die onderdelen maakt." Toch ziet Van Liefland ook grote kan sen voor de acquisitie. "We heb.ben al acht bedrijven uit China naar Zuid west Nederland weten te halen. Zo praten we nog steeds met verschillen de middelgrote bedrijven, zoals een producent van windmolens die van plan is zich in Schoondijke op het Technopark te vestigen. Maar ook een farmaceut die naar- Breda is ge gaan en een producent van elektri sche fietsen die in Roosendaal is te rechtgekomen en een fabrikant van bad- en bedtextiel in Etten-Leur. Ook voor het Chinese Trade Centre dat in Goes moet komen, zijn we in gesprek met vier Chinese bedrijven, al verkeren die gesprekken nog in een prille fase." In China is het netwerken en nog eens netwerken. Dat belang ziet de Kamer van Koophandel Zuid- west-Nederland goed in, zegt Van Liefland. "Volgens de consul-generaal in Sjanghai, Eric Verwaal,.is onze re gio samen met Rotterdam erg succes vol en consequent in het onderhou den van de contacten. Dat komt om dat we ook nadrukkelijk geloven in het betrekken van de drie O's bij de missies. We heb bereikt. Wederbezoe- ken, exposities, gastcolleges, seminars noem maar op. Die contacten gaan hun vruchten afwerpen." Van Liefland doelt daarmee op een ommezwaai in de manier waarop de Chinezen hun producten verkopen. "Het overgrote deel van de Chinese productiebedrijven doet de verkoop nog steeds via agenten. De producent weet niet waar zijn product uiteinde lijk eindigt en die agent maakt een goede prijs voor vooral zichzelf. Dat netwerk van agenten is veel Chine zen een doorn in het oog. Nu Chine se bedrijven flink geld hebben ver diend, willen ze onafhankelijk zijn. Er zijn steeds meer producenten die buiten China hun eigen distributieka nalen en verkoopkantoren opzetten. Ze willen zelf voet aan de grond krij gen door te investeren. Als je ziet hoe veel Chinese bedrijven die slag nog moeten maken, dan gaa'n je handen wel jeuken hoor. Er vallen straks flin ke slagen te maken, zowel door 'onze' ondernemers als door Impuls Zeeland als ontwikkelingsmaatschappij. De tijd is dan ook rijp om nu de contac ten te leggen." Amerika is niet langer meer hét land van de onbegrens de mogelijkheden. China is tegen woordig 's werelds economie reus. Veel bedrijven zoeken voor hun productie of inkoop hun heil in China. En de Chinezen zoe ken, nu ze veel geld hebben ver diend, plaatsen in de wereld waar ze kunnen investeren. Wat de ont wikkelingsmaatschappij Econo mische Impuls Zeeland en de Ka mer van Koophandel Zuid west-Nederland betreft, is een van die plaatsen de regio Zee- land-West-Brabant. Van 14 tot en met 23 april is een handelsmis sie van ondernemers, bestuurders en mensen uit het onderwijs druk aan het netwerken in Sjanghai en omstreken. Drie jaar geleden trok West-Brabant al na het oos ten, Zeeland volgde snel. door Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - Vorig jaar sloten zich ook Zeeuwse bedrijven bij de missie aan. Zeven in totaal. Ën dit jaar gaat voor het eerst een officiële delegatie van bestuurlijk Zeeland mee, vertelt Guido van Liefland van Impuls Zeeland. Zijn organisatie bege leidt de meereizende ondernemers en bestuurders tijdens de reis naar China. Impuls Zeeland is al langer actief als het gaat om het werv.en van bedrijven uit Azië en China in het bijzonder. De belangstelling van bedrijven voor de derde handelsmissie is wat minder dan bij de voorgaande reizen, zegt Van Liefland. Hij wijt dat aan de cri sis, die veel ondernemers wat afwach tend heeft gemaakt. "Terwijl het ei genlijk juist de tijd is om mee te doen. Op dit moment krimpen de economieën in Europa en de VS. In China is daarentegen nog steeds groei. Niet zo groot al vorig jaar, maar in Sjanghai is de groei op dit mo ment negen procent en in heel China zes procent. Dat is nog altijd meer dan in Nederland vóór de crisis. In China valt dus nog steeds veel geld te verdienen." Volgens Van Liefland kan het bedrijfs leven nog veel verwachten van de Chinezen. "Er zijn ontzettend veel Chinese bedrijven die staan te pope len om buiten hun eigen landsgren zen te investeren. Ze wachten nu nog even de crisis af, maar dat geld gaat een keer loskomen. Dus is het nu zaak om relaties te leggen." En er is volgens Van Liefland nog een reden om juist nu in tijden van crisis op handelsmissie naar China te gaan. "China heeft al die tijd op volle toe ren gedraaid om aan de vraSg van het Westen te voldoen. Nu met de crisis draait China op halve kracht. Ze heb ben nu alle gelegenheid om mensen te ontvangen." Cadeautjes Op visite gaan, cadeautjes geven, klet sen, borrelen. Het hoort bij de Chine se manier van zakendoen. Zonder goede relaties geen deals in China. "Anders dan in het Westen zijn Chi nezen erg gehecht aanrelaties. Je moet bijna vrienden zijn om zaken te kunnen doen. Dat vergt investeren in tijd. Pas als je hun vertrouwen hebt gewonnen is het tijd om zaken te doen. Maar als je eenmaal een relatie met een Chinees hebt, heb je ook een relatie met zijn hele netwerk. Omgekeerd, als je je afspraken niet na komt of als je iemand, per ongeluk of niet, schoffeert dan heb je een pro bleem, ook met zijn netwerk, en kun je het wel vergeten in China. Het grootste voordeel van deze manier van zaken doen, is dat je in relatief korte tijd erin slaagt om een groot net werk op te bouwen, waar je heel lang plezier van zult hebben. Maar dan moet je die banden wel onderhou den." Wat dat betreft ziet Van Lief land wel overeenkomsten met Zee land. "Ook in Zeeland zijn we ge wend om actief te opereren via net werken". Omdat de Chinese zakenman nogal gevoelig is voor allerlei tradities, ritue len, gewoontes en bijgeloof hebben de deelnemers aan de handelsmissie vooraf workshops gekregen. Hoe ga je om met personeel daar, met je za kenrelaties en - ook zeer belangrijk - met de overheid? .Behalve ondernemers en vertegen woordigers van grote bedrijven zitten in de handelsmissie ook Brabantse en Zeeuwse bestuurders. "Naast Over heid en Ondernemers gaat een derde Na een forse afname van het online vacatureaanbod in ja nuari, vertoont februari slechts een minimale daling. De Monster Employement Index- de maande lijkse onafhankelijke barometer van de online arbeidsmarkt in Ne derland- nam met 2 punten af. Vergeleken met vorig jaar februa ri staat de Index nu 80 punten (40 procent) lager. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Voor diverse sec toren, waaronder de gezondheids zorg, de financiële dienstverlening en de juridische sector, neemt het aan bod echter weer toe. "De lichte da- 'O' mee, namelijk Onderwijs", legt Van Liefland uit. In dit geval mensen van de Hogeschool Zeeland en Avans Hogeschool. "Chinese studenten van Avans gaan bovendien mee als tolk. En ze hebben voorwerk gedaan. Stu denten zijn gekoppeld aan bedrijven uit onze regio. Voor die bedrijven hebben ze vanuit Nederland poten tiële partners in China benaderd, zo dat de Nederlandse ondernemers straks met de goede bedrijven aan ta fel zitten. Niet dat een ondernemer die op zoek is naar een producent van plastic buizen om tafel zit met een ma ker van alleen stalen buizen." Afzetgebied De handelsmissie is in eerste instantie bedoeld om ondernemers en bedrij ven in Zuidwest-Nederland een kans te geven op de Chinese markt te ko men. China is een enorm afzetgebied. Bovendien kunnen bedrijven hier huil concurrentiepositie verstevigen door in China in te kopen of zelfs hun producten in China te laten ma ken. Van Liefland: "Het accent van de reis ligt op matchmaking, dus bij voorbeeld een bedrijf uit Terneuzen die bepaalde onderdelen nodig heeft ling is een duidelijke afzwakking van de neerwaartse lijn van de Index, ze ker na de scherpe daling van de Index in januari. De ontwikkeling van de In dex komt overeen met de verwachtin gen van het CPB wat betreft de dalen de werkgelegenheid en een stijgende werkloosheid die kan oplopen tot bijna 9 procent in 2010", analyseert Diana Krieger, managing director van Monsterboard.nl. "Ondanks de dalen de lijn vertoont de Index ook licht puntjes, zoals de ontwikkelingen bin nen de gezondheidszorg, de finan ciële dienstverlening, de juridische sector en nog zes sectoren. Deze ont trekken zich momenteel aan de nega tieve tendens." Nam het online vaca tureaanbod in januari nog in alle sec toren af, in februari lieten in totaal ne gen sectoren een stijging van het vaca tureaanbod zien. Met 17 punten nam de index voor de gezondheidszorg het sterkst toe. Ook binnen de financiële (+16) en de juri dische (+15) sector nam het aanbod toe, voor beide sectoren de eerste stij ging in vier maandert. Andere stijgers waren ondermeer de publieke sector (+9), onderzoek en ontwikkeling (+9) en landbouw en visserij (+8). De sectoren bouw en HR lieten in fe bruari met 15 punten een flinke da ling van de index zien. Het aanbod binnen de HR daalt nu al vijf maanden op rij en staat inmiddels 65 procent lager dan in februari vorig jaar. Ook de sectoren management en consultancy (-11), telecommunica tie (-11), marketing, PR&media (-10) en toerisme (-10) daalden aan zienlijk. Guido van Liefland: 'De Chinezen wachten nu nog even de crisis af, maar hun ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51