Licht optimisme bij experts barometer 10 CIJFERS Dré de Jong Bourgondia Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Jan Hoppen Heja m Lilianne van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ ZadelhofF Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland David Luteijn BZW Zeeland 'Vertrouwen bij beleggers.' Zonder nu al meteen positief te worden, lijkt het er op dat onze experts ietsje optimisti scher worden. Het gemiddelde cijfer steeg iets, van 5,2 naar 5,4. Paul Nijskens van ontwikkelings maatschappij Rewin West- Bra bant ziet een lichtpuntje, voor het eerst sinds lange tijd melden zich weer bedrijven die een stuk je grond in Zuidwest Nederland willen. Maar we zijn er nog lang niet. Een zwaluw maakt nog geen lente, merkt David Luteijn op. Chris van Loon: 5 Verstandig besluit kabinet Aan het eind van 2008 vertelde de vo rige minster van Financiën van de VS, Henry Paulson, tijdens een van de vele hearings voor het Congres, dat de wijsheid van gisteren de dwaas heid van vandaag was. Hij bedoelde ermee, dat de huidige crisis niet te ver gelijken is met eerdere crises in de na oorlogse periode. Deze crisis laat zich eerder vergelijken met de Grote De pressie uit de jaren dertig of wellicht met de economische crisis van 1907. De juiste bestrijding ervan is niet te rug te vinden in de moderne leerboe ken. Het ontbreken van een beproefd re cept kan dan ook grote gevolgen heb ben voor de inrichting van het finan ciële bestel van morgen. Het risico is volgens sommige Amerikaanse econo men 'niet ondenkbaar dat de EU door deze crisis uit elkaar valt en daarmee een terugkeer naar de nationale staat wordt bewerkstelligd. Nationalisti sche tendensen worden al waargeno men, niet alleen in Frankrijk en Duits land, zelfs in Nederland wordt door een aantal politici luidkeels een an ti-Europees sentiment gevoed. Een dergelijk scenario zou rampzalig zijn voor een land als Nederland. Hoe zouden wij alleen, als klein land, een financiële reus als de ING-groep over eind kunnen houden? En wat te den ken van wat er dan overblijft van on ze transitofunctie als doorvoerhaven naar het achterland van Europa. Het is nu van belang dat politici en beleids makers goed nadenken en terughou dend zijn met betrekking tot het voe ren van enge partijpolitiek. Daarvoor zijn de Nationale belangen, binnen de Europese kaders veel te groot. Be zien we door deze bril de voorstellen van het kabinet om de eerstkomende jaren grootschaliger te investeren maar de rekening een aantal jaren door te schuiven dan kunnen we niet stellen dat dit een beproefd recept is. Integendeel, bij eerdere crises werd hartstochtelijk op de overheidsfinanci ën en op de portemonnee van de con sument bezuinigd. Mijn taxatie is dat het kabinet op een verstandige ma nier het bedrijfsleven de nodige adem- ruimte biedt zonder dat de burger als consument zeer ernstig in de porte monnee geraakt wordt. Zij die hun baan verliezen worden gelukkig niet nog eens extra geconfronteerd met 01-'09 02-'09 03-'09 04-'09 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 7,0 8,0 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 5,5 5,0 4,5 4,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer rati Koophandel 4,0 4,0 4,0 4,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 5,0 5,0 4,0 4,0 Jan Floppen Directeur Heja 6,0 4,5 4,5 4,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 4,0 4,0 4,0 5,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 5,5 5,0 5,0 5,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 5,5 5,5 David Luteijn 1 'oorzitter BZW Zeeland 5,5 5,5 5,5 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,0 6,0 5,8 5,8 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,0 7,0 6,0 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,5 5,5 5,0 4,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 6,5 6,5 6,0 6,5 Dre de Jong Directeur Bourgondia 5,5 6,0 5,0 6,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules een inkomensachteruitgang. David Luteijn: 6 Koester de eerste zwaluw Een zwaluw maakt nog geen lente. Dat geldt ook voor de ontwikkeling van onze economie in deze periode van recessie. Al zou het mij niet verba zen indien enkele positieve signalen wel als zodanig door allerlei adviseurs en media worden opgepakt. En dat kan in onze wereld van digitale, ra zendsnelle, communicatie zo maar tot een optimistische teneur leiden. Maar voorshands zal de negatieve berichtge ving nog wel blijven overheersen. Ze-^ ker wanneer de cijfers over het eerste kwartaal van 2009 binnendruppelen. Want die zullen over een breed front zonder twijfel fors lager uitvallen dan voor het eerste kwartaal 2008 het ge val was. Intussen heeft de Nederland se regering al worstelend een aantal maatregelen afgekondigd. We moe ten daarbij de effecten op onze econo mie van deze maatregelen zeker niet overdrijven. Het echte herstel zal toch vooral Vanuit het bedrijfsleven zelf moeten komen. Alleen enkele sec toren (zoals de bouw) die sterk van (semi)overheidsopdrachten afhanke lijk zijn, kunnen profiteren én de eco nomie op termijn enige impuls ge ven. Wel lijkt intussen de effecten beurs het gros van de tegenvallers on geveer verwerkt te hebben. Zodat be leggers weer voorzichtig enig vertrou wen in de toekomst kunnen opbou wen. Als dat ook kan betekenen dat de pensioenfondsen weer wat lucht krijgen om hun ratio's te verbeteren zonder de koopkracht van betrokken gepensioneerden aan te tasten, zou dat zeker een winstpunt zijn. Al met al zeker nog veel onzekerheden. Maar toch wil ik die enkele zwaluw wel koesteren in de wetenschap dat dit vroeg of laat tot echt lenteweer leidt. Dré de Jong: 6 Tijd voor ingrijpen Het wordt nu tijd dat de regering gaat ingrijpen door zo maatregelen te treffen dat de rekening die dan over blijft nog te behappen is voor onze kinderen en/of klein kinderen. De staatschuld mag best oplopen -naar 60% maar dat is dan ook de max. Wij •zullen zelf ook moeten inleveren, door het bevriezen van de lonen en het aanpassen van de belastingen. Uiteindelijk begint het herstel bij ons zelf door als ondernemer vertrouwen in elkaar te hebben en de handel ook aan elkaar te giinnen. De ondernemer zal ook maatregelen moeten treffen voor het behoud van zijn onderne ming, maar waar ruimte is om te in vesteren of te ontwikkelen moet deze ook gebruikt worden en niet door een afwachtende houding aannemen. Ondernemers en overheid kunnen sa men de economie weer stabiliseren. Willem Jonkmans: 4,5 Creativiteit biedt, kansen In economisch moeilijke tijden doen zich toch ook weer opmerkelijke trends voor. En dan bedoel ik niet het inkrimpen van personeelsbezet ting van bedrijven of zelfs sluiting er van. Ik bedoel het aantal nieuwe in schrijvingen in de Kamer van Koop handel. Niet dat dit bijzonder is in een tijd van teruggang. Dit gebeurde in het verleden namelijk ook. Neen, de nieuw-starter van nu heeft een in strument ter beschikking die nieuw-starters in eerdere crisissen niet hadden, namelijk internet. En vanaf elke locaCie heb je met internet de he le wereld binnen handbereik. Kort om, je markt is groter dan de gemid delde reikwijdte van de traditionele bedrijven. De investering is gering, de bedrijfslasten vaak lager. Traditio nele marktpartijen zullen er dan ook voor moeten zorgen dat zij óf mee gaan in deze ICT aangedreven bedrij ven óf genoeg weerstand kunnen bie den aan de toenemende concurrentie van deze bedrijven. Daarbij maakt het niet uit in welke sector je actief bent, iedereen krijgt ennee te maken. Ge volg van deze trends is dat vooral de kleinere ICT-bedrijven profiteren van de vraag naar content manage ment systemen en het bouwen van aantrekkelijke sites. Een andere trend is het gebruik maken van Telepresen ce-meetings. Vergaderen over afstand op een hoogwaardige manier. Resul taat: besparing op reiskosten en reis tijd, met als bijproduct minder milieu belasting. Er wordt hard aan gewerkt om een landelijk netwerk van Tele- Presence-rooms op te starten. Jan Pollemans: 6,5 Bewuster van de kosten De consument wordt wat kritischer een geeft onbewust wat minder uit. Maar we zijn niet ontevreden over het bestedingsbedrag. Iedereen wordt bewuster van de kosten dus per saldo is het rendement hetzelfde. Chris Rutten: 4,5 Lichtpuntjes geven hoop Uit onze conjunctuurenquête blijkt dat het bedrijfsleven in Zuidwest-Ne derland moeilijke tijden beleeft. Een derde van de ondernemers verwacht in het eerste kwartaal van 2009 een daling van de omzet. Vooral de hore ca, industrie en transport hebben het moeilijk. Eén op de vier ondernemers verwacht bovendien een krimp van het personeelsbestand. Schrale troost is dat onze regio ten opzichte van de rest van Nederland nog aan de goede kant zit. Enkele lichtpuntjes verschij nen weliswaar aan de horizon, maar structureel herstel is nog ver te zoe ken. De problemen in de bouw moe ten bijvoorbeeld nog echt beginnen. Deze lichtpuntjes geven echter wel hoop, een niet onbelangrijke factor in deze vertrouwenscrisis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50