'Tandarts moet zelf prijs kunnen bepalen' Llink en MAX halen ledenlimiet Verlagers bloeddruk werken bij kwart niet De Hoop Scheffer is tevreden man 4 Woensdag 1 april 2009 PZC RTV Oranje, Piep! en Zenit halen grens van 50.000 leden niet. Advies aan minister moet innovatie in mondzorg stimuleren. Secretaris-generaal prijst betrokkenheid bij problemen. Schoonmakers Schiphol staken IK VAU nooit VROUW&N Mstig... ik ga keurig na/ir de hoerem HILVERSUM - Opluchting bij Llink. De 'groene' omroep maakte giste ren bekend meer dan 150.000 le den te hebben, voldoende om de aspirantenstatus af te leggen en een echte omroep te worden. Vreugde ook bij seniorenomroep MAX, dat naar eigen zeggen nu 240.192 leden heeft. Dat betekent een forse uitbreiding van zendtijd vanaf het najaar van 2010. Voorzit ter Jan Slagter zei gisteren dat MAX het snelst groeit van alle pu blieke omroepen. „Ik ben trots." De teller van Llink staat nu op 156.000 leden. „We willen geen en kel risico nemen en hebben dus een marge ingebouwd", zegt direc teur Tanja Lubbers. Ze beklem toont dat Llink nog met financiële problemen kampt, maar dat die oplosbaar zijn. Wakker Nederland (gelieerd aan De Telegraaf) en Powned, opge richt door website GeenStijl, zou den meer dan 50.000 leden heb ben, voldoende om als aspirant- omroep tot het publieke bestel toe te treden. Omroep C komt naar eigen zeg gen 3200 leden te kort. De omroep voor kunst en cultuur telde giste ren 46.739 leden. Omroep C wil nu nieuwe wegen inslaan om haar doelstelling te realiseren. „Neder land verdient een publieke om roep die inhoud boven marktaan delen stelt", zegt een woordvoer der. De grens van 50.000 leden is ook niet gehaald door RTV Oranje. „Met ruim 36.000 leden is duide lijk dat Nederland behoefte heeft aan een omroep voor het eigen muzikale product. Over enkele ja ren kunnen we het weer probe ren", zegt voorzitter Hans Versnel. Piep! heeft het evenmin gered. De dierenomroep wil verder gaan als internetomroep. Ook voor om roep Zenit is het doek gevallen. Het multiculturele Zenit blijft wel doorgaan met ledenwerving. TROS, EO, KRO en AVRO blijven met meer dan 400.000 leden de grootste omroepen. Het Commis sariaat voor de Media controleert de ledenadministraties met als peil datum 1 april. DEN HAAG - De erfelijke eigenschap pen van een patiënt bepalen of bloeddrukverlagende ACE-rem- mers effect hebben. Bij een kwart van de patiënten werken ze niet. Bij driekwart verlagen ze de kans op een hartinfarct of overlijden door een hartaanval juist extra goed. Dit blijkt uit een grootschali ge studie die is gesteund door de Hartstichting. Onderzoeker Jasper Brugts heeft de resultaten gisteren gepresenteerd. De onderzoekers bestudeerden de werking van een bepaalde ACE-remmer, Perindo- pril geheten, bij negenduizend hartpatiënten. Ze ontdekten daar bij dat patiënten met bepaalde er felijke varianten geen baat hadden bij het geneesmiddel. PETER DEN HAAG - Tandartsen en mond hygiënisten moeten vanaf 2011 zelf hun prijs kunnen bepalen. Dat is beter voor de consument die hier door zelf kan bepalen tegen welke prijs hij zich wil laten behandelen én beter voor wetenschappelijke innovatie in de mondzorg. Dat is althans het advies dat de Ne derlandse Zorgautoriteit (NZa) gis teren uitbracht aan minister Ab Klink van Volksgezondheid. Volgens de NZa wordt innovatie in de mondzorg nu nauwelijks ge stimuleerd doordat er vaste vergoe dingen zijn afgesproken voor be handelingen. Dit kan alleen door broken worden door de prijzen vrij te geven. Tandartsen die veel aan innovatie doen, kunnen dan ook hoger betaald worden. Ook voor consumenten moet het nieuwe betalingssysteem voorde len opleveren, stelt de NZa. Door dat alle tandartsen, mondhygiënis ten en andere specialisten in de mondzorg, hun prijzen vooraf be kend moeten maken op een specia le website, kunnen consumenten zelf kiezen welke zorg zij willen ontvangen tegen welke prijs. Deze landelijke prijzenlijst moet beschikbaar zijn voordat het beta lingssysteem wordt ingevoerd. Daarnaast moeten er vaste kwali teitsnormen worden vastgesteld waar alle mondzorgspecialisten Doordat tandartsen prijzen voor- af bekend moeten maken op een website, kunnen consumenten zelf kiezen welke tandzorg zij wil len ontvangen tegen welke prijs. zich aan moeten houden. Die nor men moeten inzichtelijk zijn voor de consument, zodat die zelf kan beoordelen of zijn tandarts vol doet aan deze normen. Ook moet een tandarts of andere mondspe- cialist de consument vooraf infor meren als de totale prijs van de be handeling meer dan 150 euro gaat bedragen, of wanneer een consu ment hier om vraagt. De consument kan op grond van die prijsopgave dan zelf beslissen wie hij als behandelaar kiest. Voor waarde is wel dat er voldoende tandartsen zijn om met elkaar te concurreren. Volgens de NZa is daar nu sprake van. Mocht de be schikbaarheid van tandartsen door het systeem in het geding komen, dan wil de NZa de nieuwe beta- lingsystematiek terugdraaien. Dit geldt ook als blijkt dat consumen ten toch duurder uit zijn. door Hans de Bruijn DEN HAAG - De Afghanistantop heeft geen concrete hulpbedragen of extra aantallen soldaten opgele verd, maar Jaap de Hoop Scheffer was gisteravond toch tevreden. De Navo-man zag op de top 'een brede internationale betrokken heid' bij de problemen in Afgha nistan. „Ik heb niet eerder meege maakt dat de VS en Afghanistan, maar ook Iran en Pakistan en zo veel andere landen aan tafel zaten met allemaal hetzelfde doel." Die betrokkenheid is voor hem het belangrijkste signaal van deze top. Het was niet de bedoeling dat hier zaken gedaan zouden wor den, dat landen met geld of solda ten over de brug zouden komen. De Hoop-Scheffer krijgt een paas eitje aangeboden bij aankomst op de Afghanistan-top. Dat gebeurt, hoopt hij, wel zater dag op de top van de Navo in Straatsburg/Kehl. Daar moeten de Navo-landen nog twee extra bataljons 'op tafel leg gen' om de Afghaanse presidents verkiezing van augustus in goede banen te leiden en waarnemers te beveiligen. Duitsland, Spanje en Italië hebben al twee bataljons toe gezegd, maar er zijn tijdelijk - tot na de verkiezingen - zeker nog 2000 extra soldaten nodig, vooral in het zuiden waar ook de Neder landers actief zijn. Nederland zal daarvoor enkele tientallen solda ten leveren. „De EU, de VN en de OVSE stu ren waarnemers, en die moeten ook allemaal beveiligd worden", al dus De Hoop Scheffer. Bovendien hebben de presidentskandidaten veilig transport nodig om overal campagne te kunnen voeren. De Hoop Scheffer deed gisteren ook een beroep op de 71 aanwezi ge landen om geld te steken in een fonds, dat wordt beheerd door de Navo, waaruit het Afghaanse leger moet worden betaald. Dat kost 1,6 miljard euro per jaar. Hij richt zich vooral op landen die nu nog niet zoveel doen, zoals rijke Golfstaten. SCHIPHOL - Honderden schoonma kers van de luchthaven Schiphol staakten gisteren. Ze eisen al drie maanden een betere reiskostenver goeding, vast werk en meer respect. Ze begonnen gisteren aan een 24-uursstaking. Circa vierhonderd schoonmakers deden aan de staking mee. foto Evert Elzinga/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4