Gevolgen crisis worden steeds duidelijker KvK stelt maatregelen voor Internationale Handelsdag op 2 april Colofon kamer van koophandel De lente is begonnen, maar de economie in Zeeland zit in een flinke winterdip. De onder nemer in Zeeland is aanmerkelijk somberder gestemd dan eind 2008. Ondanks de slechte cijfers verwacht toch nog tweederde van alle bedrijven de omzet op peil te houden. Ook valt op dat Zeeuw se ondernemers iets minder som ber zijn dan gemiddeld in Neder land. Zo verwacht landelijk bijna 38% van de ondernemers een krimp van de omzet. In Zeeland is dit 34%. Eén op de vijf onderne mers in Zeeland ziet dit kwartaal een afname van de werkgelegen heid. In de rest van Nederland is dit één op de drie. Dit blijkt uit COEN, de Conjunc tuur Barometer Zuidwest-Nederland van de Kamer van Koophandel. Harde klappen in horeca en industrie Voor het eerste kwartaal van 2009 verwacht 13% van de Zeeuwse onder nemers een omzettoename, 52% een gelijkblijvende omzet en ruim 34% een krimp van de omzet. Wanneer naar heel Zuidwest-Nederland wordt gekeken, blijkt dat de hardste klappen op het gebied van de omzet vallen in de horeca en industrie, hoewel de transportsector en de bouw ook slecht scoren. De detailhandel en de groothandel worden nog het minst ge troffen. Binnen de industrie zijn voor al de productieverwachtingen voor de metaalproducten, hout, papier en basismateriaal uiterst somber. Voor de voedings- en genotmiddelenindustrie en de chemie is het beeld minder ne gatief. Bij groeiend aantal bedrijven krimpt het personeelsbestand Ruim één op de vijf ondernemers in Zeeland ziet dit kwartaal een afname van de werkgelegenheid. In de rest van ons land is dit zelfs één op de drie. De daling van het personeelsbe stand is te zien in het gehele bedrijfsle ven, met als uitschieters de detailhan del, de industrie en horeca. Circa 18% van de bedrijven uit Zeeland (landelijk 20%) geeft aan te snijden in het tijdelijke personeelsbestand, ter wijl 7% aangeeft ook te snoeien in het vaste personeel. Vooral het groot bedrijf in industrie stoot momenteel tijdelijk personeel af. Opvallend is dat in Zeeland het aandeel bedrijven dat vast personeel afstoot hoger-ligt dan gemiddeld in Nederland (7% versus 4%). Maatregelen tegen de economische crisis In Zeeland meldt 1 1% van de bedrij ven investeringen te zullen uitstellen of vertragen, landelijk ligt op hetzelf de niveau. Het zijn vooral de grotere bedrijven waar dit speelt. Bijna 28% van de bedrijven zegt andere maatre gelen te nemen. Het gaat dan vooral overige vormen kostenreductie. On geveer 32% van de bedrijven neemt nog geen maatregelen. Dit zijn de uit komsten van de Conjunctuurenquête van de Kamer van Koophandel, sa men met VNO-NCW, MKB Neder land, het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS) en het Economisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid (EIB). Dit onderzoek, COEN geheten, brengt vier keer per jaar de belangrijk ste ontwikkelingen en verwachtingen van het Nederlandse bedrijfsleven in kaart, uitgesplitst naar regio en be drijfstak. Op donderdag 2 april 2009 or ganiseert de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland in Bergen op Zoom de Internatio nale Handelsdag. Ondernemers met plannen om zaken te doen over de grens kunnen zich hier oriënteren op trends en ontwikke lingen bij import en export. Om meer inzicht te krijgen in het in ternationaal zakendoen vertellen erva- in het Ondernemingshuis vindt u informatie en advies over alle onderwerpen die met uw bedrijf te maken hebben. U bent er welkom voor een gericht advies en praktische informatie. De drie partners van het Ondernemingshuis zijn Syntens, Innovatienetwerk voor ondernemers, de regionale ontwikkelingsmaatschappij N.V. REWIN West-Brabant en de Kamer van Koophandel Zuid-West Nederland. Ondernemingshuis Mozartlaan 7, 4837 EH Breda Postbus 3182, 4800 DD Breda Telefoon (076) 564 69 60 -Syntens (076) 564 67 00 -Rewin (076) 564 67 80 -KvK (076) 564 68 00 Fax (076) 564 69 76 internet: www.syntens.nl, e-mail: breda@syntens.nl internet: www.rewin.nl, e-mail: west-brabant@rewin.nl internet: www.kvk.nl, e-mail: info-zuidwest@kvk.nl ren sprekers over zaken als het starten van internationale handel en de juridi sche valkuilen die u tegen kunt ko men. Ook kunt presentaties bijwo nen over zakendoen met België of Duitsland of het maken van de juiste keuze van een land voor import of ex port. Informatiemarkt Op de informatiemarkt vindt u stands van onder andere de EVD, Douane, Belastingdienst, Gimbrère Advoca ten, de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxem burg, Exportlmpulse, de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duits land en de BIZ. Deze partijen kunnen ondernemers In een periode van economi sche teruggang is het belang rijk dat overheden hun verant woordelijkheid nemen om de eco nomische ontwikkeling te stimu leren. Dit stelt de Kamer van Koophandel Zuidwest-Neder land in een onlangs verzonden brief aan gemeenten en water schappen. Versnel projecten Tijdens een bijeen komst bij de provincie Zeeland, be gin dit jaar, is afgesproken dat regiona le organisaties gezamenlijk optrekken op het gebied van opleidingen en her plaatsing van werkzoekenden. Daar naast inventariseert de Provincie in tern welke investeringen en onder houdswerken versneld kunnen wor den uitgevoerd. Een zelfde inventarisatie kunnen ge meenten uitvoeren, stelt de Kamer. ondersteunen op verschillende gebie den van internationale handel. Na de presentaties kunt u tijdens de Informa tie-Netwerkborrel ervaringen uitwis selen met de standhouders en andere ondernemers. Internationale Handelsdag van de Kamer van Koophandel Datum: donderdag 2 april 2009 Tijd: van 15.00 uur tot 20.00 u. Locatie: De Raayberg in Bergen op Zoom Toegang gratis Meer informatie en aanmelden: wiinv.kvk.nl/ihd Niet alleen kunnen eigen projecten in tijd naar voren worden gehaald, ook kan de gemeente een stimule rende rol spelen bij de versnelling van projecten op het gebied van woning bouw, onderwijs en zorg. De Kamer meent verder dat gemeen ten deze periode van laagconjunctuur kunnen aangrijpen om extra te inves teren in de kwaliteit van het vesti gingsklimaat op zowel bedrijventerrei nen als in winkelgebieden. Als de eco nomie weer aantrekt, zullen particulie re investeringen sneller op gang ko men. Snel betalen In haar schrijven somt de Kamer verder nog een groot aantal an dere maatregelen op waaronder het verkleinen van de pakketten bij nieu we inkoop- en aanbestedingstrajec ten, een vlotte betaling van de factu ren, bevriezing van lokale heffingen en belastingen en snelle afwikkeling van vergunningaanvragen. Om het herplaatsen van werkenden en werk zoekenden te bevorderen zoekt de KvK steun voor lokale faciliteiten zo als een werkgeversservicepunt of een mobiliteitscentrum. Het voorstel voor een rondetafelge sprek met vertegenwoordigers van het lokale bedrijfsleven is inmiddels met succes opgepakt door de gemeen te Tholen. Hier schoven gemeente, onderne mersvereniging en andere maatschap pelijke organisaties aan tafel om een aantal concrete maatregelen af te spre ken. Concurrentiekracht De Kamer zelf heeft een meldpunt economische cri sis. Hier kunnen ondernemers terecht met vragen of problemen. Verder gaat de Kamer van Koophandel zich extra inspannen om de innovatie bij het Zeeuwse bedrijfsleven te stimule ren. Hiermee wordt immers de con currentiekracht verbeterd. Meer informatie: unvw. kvk. nl /regio zuidwestnederland on dernemeni nuwregio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49