Zeeland 's nachts komen kijken! H Het land, waar het leven goed is OS Provincie steunt duurzaam frietbakje Malta 446,- Lekker veilig Campagne over drugs en verkeer Kust favoriet met Pasen Het helpt om onze lezersredacteur in te schakelen Gevoel is anders dan de feiten Lees over jongeren en campings op www.pzc.nl/blog pzc Woensdag 1 april 2009 I 3 De Zeeuwen voelen zich minder vaak onveilig, maar volgens de Integrale Veiligheidsmonitor kregen het afgelopen jaar juist meer mensen te maken met een delict. Daarmee is de (licht) dalende lijn sinds 2001 doorbroken. Drenthe is een vergelijkbare regio, Amsterdam is juist extremer. Percentage mensen dat zich wel eens onveilig voelt 25 r Drenthe Percentage van de bevolking dat te maken kreeg met een delict Zeeland Drenthe Amsterdam/Amstelland Nederland 'v 'V *v *v 'v *V 'v 35 Nederland <xV Jï Jï in 2005 veranderde de politiemonitor in veiligheidsmonitor. Geen gegevens bekend. Percentage Zeeuwen dat zich onveilig voelt rond bepaalde situaties. Eigen buurt Winkelcentrum Openbaar vervoer Uitgaansgelegenheden V V V V V V V Eigen huis —^Rondhangende jongeren Rolant Quist bron: Integrale Veiligheidsmonitor door René Schrier Het was natuurlijk al langer bekend; wie rustig en vei lig wil leven moet in Zee land of Drenthe zijn. Zo beleven de inwoners van die provincies het en het blijkt keer op keer ook uit de criminaliteitscijfers. De Zeeuw voelt zich al lang veilig. Dat was in 2003 zo bij het onder zoek voor de Zeeuwse politiemoni tor en het blijkt uit de cijfers die het CBS jaarlijks publiceert in wat tegenwoordig de Integrale Veilig heidsmonitor heet. De Zeeuw is zich zelfs sinds 1993 veiliger gaan voelen. Een steeds ge ringer percentage geeft aan zich wel eens onveilig te voelen. Dat geldt ook voor het percentage Zeeuwen dat zegt zich vaak onvei lig te voelen, al liep dat juist in 2008 weer een beetje op. De per centages die daarbij gescoord wor den, komen overeen met die van Drenthe. Opmerkelijk is dat uit dezelfde on derzoeken van het CBS blijkt dat de werkelijkheid anders is. Het aantal door de Zeeuwen ondervon den delicten is op zijn minst gelijk gebleven. Dat wil zeggen dat Zeeuwen vaker het slachtoffer van een delict zijn, maar dat ze dat niet als toenemende onveiligheid of dreiging ervaren. Dat is in strijd met het landelijk beeld. Landelijk is de ervaring dat de Nederlanders de afgelopen ja ren minder geconfronteerd zijn met criminaliteit, maar dat de mensen zich desondanks niet veili ger voelen. En dat is in Zeeland juist anders, zo geven de CBS-cij- fers aan. Uit het meest recente on derzoek komt een heel positief beeld van Zeeland naar voren. Zo is de ervaring van de Zeeuwen, net als die van de Drenthen, Twen ten en Noord-Hollanders, dat de beoordeling van de gemeentelijke inzet voor de leefbaarheid van de buurt hoog is. De sociale overlast wordt in het algemeen lager erva ring, Zeeuwen ervaren minder last van openbare dronkenschap en ook het hondenpoepprobleem wordt in Zeeland minder als een probleem ervaren. Verder is er niet buitensporig sprake van overlast door graffiti en er zijn in deze pro vincie minder vermogensdelicten per too inwoners. Eenzelfde posi tief beeld bestaat over de verkeers overlast. Overigens vinden de Zeeuwen dat hun woonbuurt er nauwelijks op vooruit is gegaan. Terwijl de Drenthen juist vinden dat de woonbuurten er flink op vooruit zijn gegaan. Dat is een van de wei nige verschillen tussen beide pro vincies. Nederlanders voelen zich in het al gemeen het onveiligst op plekken waar groepen jongeren rondhan gen. Ze voelen zich iets minder on veilig bij treinstations en weer iets prettiger (maar toch nog onveilig) voelen ze zich bij uitgaansgelegen heden. In het eigen huis voelen mensen zich het veiligst, echter vijf procent voelt zich ook daar niet veilig. Zeeland heeft nog wel enkele specifieke plekken waar meer dan gemiddeld delicten wor den gepleegd. Dat zijn het strand en/of parkeerterreinen. COMMENTAAR De provincie Zeeland kan haar imago verder oppoetsen. De goede score in de jongste Veiligheidsmonitor is daar het ideale middel voor. Uit de cijfers blijkt dat het leven hier relatief veilig is. Het mooie is dat mensen zich hier ook veiliger vóelen. In Zeeland is het dus goed toeven. Dat blijkt jaar op jaar en dat is iets om trots op te zijn. Maar een garantie voor de toekomst biedt deze fraaie uitkomst niet. Uit het onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek rollen een paar punten om op te letten. Op de Zeeuwse stranden en op de parkeerterreinen gaat het niet zo goed. Met het seizoen voor de deur zal daar dus snel iets moeten gebeuren, extra toezicht lijkt wel het minste. Verder is er natuurlijk altijd wel een zorgenkindje, een wijk met veel verloop, veel culturen en veel criminaliteit. Zoals de Vlissingse Hercules Segherslaan en omgeving. Daar helpt zelfs intensief wijkbeheer niet. Dat vraagt om een hardere aanpak van politie en justitie. Liefst lik op stuk, ook bij nacht en ontij. Zo moet er voortdurend aan de veiligheid worden gewerkt. middelburg - In het provinciehuis te Middelburg wordt vrijdag het startsein gegeven voor de campag ne Don't blow and drive. De meer talige campagne moet Nederland se, Belgische en Franse coffeeshop- bezoekers wijzen op de risico's van het autorijden onder invloed van softdrugs. Meer dan de helft van de duizen den Nederlanders, Belgen en Fran sen die Zeeuwse coffeeshops be zoeken rijdt onder invloed van cannabis terug naar de eigen woonplaats. De burgemeesters van de grensgemeenten maken zich daarover zorgen. gele loper voor u uit! U bent welkom voor een heerlijke vakantie. Oad Reizen is; de beste in prijs en kwaliteit de grootste met aanbod in meer dan 60 landen het meest betrouwbaar door 85 jaar reiservaring Sliema Hotel Plaza/Plaza Regency 2-persoonskamer 8 dgn. o.b.v. logies en ontbijt vroegboekvoordeel bij boeking voor 30/4/09 REIZEN! Vertrek in mei. Prijs is een vanafprijs p.p. o.b.v. K A A I T"""A V-k!asse oij 2 pers., incl. luchthavenbelasting en fv\r\L-i brandstof-enveilighèidstoeslagenen*excl.vliegtax. «*vr«6020toaiNc Vroegböekkorting reeds in de prijs verwerkt Ga naar uw ANVR-reisadviseur of oad.nl voor de voorwaarden gffigüMg A middelburg - Ondanks de krediet- crisis trekt Nederland er tijdens Pa sen massaal op uit. De Nederland se kust en de Waddeneilanden zijn favoriet. In de top tien van ho telboekingen via www.hotel- iers.com domineren kustbestem- mingen waaronder Zeeland, de ei landen en Rockanje en Haarlem. Volgens de boekingssite zijn 'zand, zee en zuinig zijn' de maatstaven voor de paasvakantie. Nederlan ders die willen uitwaaien kiezen zeer prijsbewust. Vooral driester renhotels spinnen garen bij de kre dietcrisis. Amsterdam - vorig jaar nog op een vijfde plaats in de binnenland se vakantie top tien - is nu verdwe nen uit de rangschikking. Die plek is overgenomen door Valkenburg. door Claudia Sondervan middelburg - Gedeputeerde Sta ten helpen de Zierikzeese kunste naar Eric Odinot op weg met zijn duurzame frietbakje door 16.750 euro te steken in de eerste produc tie ervan. Odinot ontwierp een frietbakje dat biologisch afbreekbaar is en wil dat tijdens Concert at Sea pre senteren. Het bakje is gemaakt van aardappelzetmeel dat gewonnen wordt uit het snijafval van aardap pelverwerker McCain in Lewe- dorp. Het zetmeel wordt in Ooster hout gewonnen uit de schillen en door een spuitgieterij in Woerden in de vorm van een frietbakje ge maakt. Odinot voorzag zijn ont werp voor het 'Strandbakje' van een golvend ribbel patroon, verwij zend naar de zee. Weststrate Ver pakkingen in Middelburg distribu eert het bakje. Voor de eerste pro ductie van 200.000 stuks heeft Odinot een ton nodig. Het zet- meelbakje vergaat binnen afzienba re tijd en voorkomt daarmee zwerfvuil, maar is aanmerkelijk duurder dan de reguliere witte kunststof bakjes: 11,88 cent per stuk tegen 2,5 cent. Odinot is nog op zoek naar investeerders voor de resterende 83.000 euro. Ook moet hij een Verklaring van Overeen stemming met de Voedsel en Wa renwet verkrijgen. Hij wil daarin slagen voor het festival eind juni. Amsterdam/ Amstelland Oad Reizen rolt de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3