Rustig, hier? Moet je Gedragsdeskundigen kijken opnieuw naar moord Kanaaleiland PZC 1 Nova De krant 5 weken voor 15 euro! 'Je zult er altijd wel een paar rotte appels bij hebben' 2 Woensdag 1 april 2009 PZC ERNST jAN ROZENDAAL Ik kijk graag naar Nova. Het leukste onderdeel vind ik Den Haag Vandaag, met Ferry Mingelen. Hij lijkt nooit geïnte resseerd in het antwoord op de vraag die hij stelt. Alsof po litici het publiek toch altijd iets op de mouw willen spelden. Zo herinner ik me een interview met Maxime Verhagen die schaterde om een vraag van Mingelen. Waarop die zich naar de camera keerde en minzaam opmerkte: „Nou, u begrijpt na tuurlijk wel, hoe harder ministers lachen hoe meer er mis is." Datzelfde Nova stuurde maandag een cameraploeg naar de PZC om een reportage te maken over een kleine regionale krant die zich staande moet houden in een tijd dat kosten stij gen en inkomsten teruglopen. Wij maar hopen dat ze niet van plan waren ons af te schilderen als het provinciale sufferdje. Ge lukkig waren zondag alle klok ken een uur vooruit gezet. Ik zag het item al voor me. Een blik op de werkvloer met een voice over die zegt: „De eerste maandag na het ingaan van zomertijd loopt bij de redactie van de PZC in Middelburg de klok nog steeds een uur achter." Voortdurend voelde ik me bekeken. Stonden ze achter me te filmen, kreeg ik net een mail van Crocs Benelux BV. Dat ze mijn column van vorige week zo leuk vonden dat ik een gratis paar mocht bestellen. „Nee hè", schrok ik. „Straks denkt heel Nederland dat ik ben om te kopen. Met Crocs notabene." Even later filmden ze een discussie over het bericht dat in de Oosterschelde een bijzondere parel zou zijn gevonden. Wij ver moedden een t aprilgrap maar de ZMF, die het persbericht had verstuurd, hield vol van niet. „Die lui zijn dus nooit meer serieus te nemen", flapte ik er uit. „De Zeeuwse Moppentap pers Federatie." Ondertussen draaide de camera. U denkt dat ik een geintje maak? Dan moet u morgen toch écht even naar Nova kijken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Straks denkt heel Nederland dat ik ben om te kopen COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T; 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeelaiad T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bei: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NAI4) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 voorletters Het leven is goed in Zeeland, bijkt uit de Integrale Veiligheidsmonitor. Hoewel er altijd wijken zijn waar het beter kan. door Ondine van der Vleuten Dinsdag 31 maart. De flats van de Hercules Segherslaan koesteren zich in de lentezon. Bij een van de grasveldjes met speel toestellen waakt een man over twee dikke kleutertjes op driewie lers. Een vrouw die net haar hon den uitgelaten heeft, opent de deur van de flat. Nee, praten wil ze niet. Als we het dan per se wil len weten: ze wil weg. Al twee jaar. „Ik heb een zoon van zes. Het is niet goed voor een kind om hier op te groeien", zegt de vrouw, voor ze achter de deur verdwijnt. In de lage huisjes die dwars op de flat staan, heeft woningcorporatie l'Escaut een steunpunt ingericht. Drie mannen staan ervoor te pra ten: wijkbeheerders. Als de slechte naam van de wijk ter sprake komt, beginnen ze te zuchten. Altijd weer dat verhaal. Vanmorgen, op RegioNed - 'Opmerkelijke verha len uit twaalf provincies' - kwam de schietpartij van gisteren voor bij. Drie, vier keer werd de naam van de Hercules Segherslaan ge noemd. Terwijl die daders niet eens uit deze straat kwamen. Als ze elkaar in de keurige Van Woel- derenlaan waren tegengekomen, was het schot daar gevallen. „Die zouden elkaar overal hebben neer geschoten." Van de media moet je het maar hebben. En dat terwijl er zo veel ten goede is veranderd en er zo veel goeds is te vertellen. „Kijk maar eens naar de balkons. Netjes, toch? Ja, je zult er altijd wel een paar rotte appels bij hebben, maar dat is overal." Wat doen de wijkbe heerders er aan? „Er bovenop zit ten en zorgen dat alles schoon blijft, zodat degenen die dat niet uit zichzelf doen, automatisch mee gaan doen." Die mevrouw met die hondjes? „Als die haar hondjes nou eens niet op het gras veld zou uitlaten waar ook kinde ren spelen!" De wijkbeheerders zijn ook het aanspreekpunt voor de studenten. „Ze willen weten mee opbouwen. Ik ben er wel eens heengegaan om vriendelijk te vragen of het wat minder kon, maar zoveel maanden later zitten er weer anderen in die flat. Met mijn 'gewone' buren heb ik een prima verstandhouding." Hij heeft de politie een paar keer gebeld. „Dat doe ik niet meer. Het kan niet anoniem en eerlijk gezegd zit ik niet te wachten op represailles. De wijkbeheerders zeggen dat het rus tig is? Dan moeten ze hier 's nachts ook eens komen. Om 1 uur, auto's die met honderd aan ko men scheuren, groepjes rondhan gende jongeren die de schurft aan alles hebben. Daar stap ik niet op af, daar ben ik eerlijk in. En dan die auto's die komen voorrijden met dozen vol rotzooi. Dat gaat hier dan de vuilcontainers in. We hoe laat de bus gaat, of er een lampje kan worden verwisseld." Bijna een op de drie van de 160 flats wordt verhuurd ahn studen ten. Vraag het Kees (36), die in ploegendiensten werkt. Moet hij om kwart over 5 op, wordt er in de studentenflat boven hem wild gefüift door dertig dronken studen ten. Gewoon op dinsdag, of don derdag. En wanneer gaan ze weg? Precies als hij op moet staan, om vier, vijf uur in de ochtend. „Weet u wat het is? Je kunt er geen band De Hercules Segherslaan in Vlissingen. foto Ruben Oreel zouden een paar grote kerels moe ten hebben die 24 uur per dag ge beld kunnen worden. Anoniem." Voor de 72-jarige mevrouw Den Hamer zou dat ook fantastisch zijn. Want al vindt ze de flat fijn en wil ze hier niet weg, ook zij klaagt over mensen die 'tot half twee 's nachts kabaal maken en hier niet eens wonen'. Petra (40) wil al vijfjaar weg uit de Hercules Segherslaan. „Ik voel me hier niet lekker. Door mijn werk moet ik regelmatig laat over straat. In de zomer passeer je dan groepjes mannen die tot dieg_in de nacht op de bankjes hangen en dingen naar je roepen. Dat vind ik niet prettig, vooral niet als ze bier drinken. Bouwvakkers doen het ook, maar dat is toch anders." Op de bankjes krijgen de flatbewo ners gezelschap van vrienden en familie van elders. In een poging de hangjeugd te weren, zijn de bankjes wel eens in brand gesto ken. „Dan slepen ze gewoon een bank uit een huis en gaan daar op zitten. En in de winter zitten ze in het halletje. Vaak ga ik maar bij mijn ex slapen. Nee, gebeurd is er nooit iets, maar dat gevoel op je hoede te moeten zijn: dat is verve lend." Op verzoek van de betrokkenen zijn de namen gefingeerd. door Emile Calon MIDDELBURG - Een psycholoog en een psychiater moeten opnieuw bepalen of er sprake was van disso ciatie toen een Sluiskillenaar vorig jaar september op het Kanaalei land bij Sas van Gent Ronald van Pelt (44) doodsloeg met een hou ten hamer. De rechtbank sluit niet uit dat de man zich niets meer van zijn daad kan herinneren omdat hij alles heeft verdrongen. De verdachte (56) en Van Pelt had den een zakelijk geschil over werk zaamheden aan een boot. Aanvan kelijk hadden ze overeenstemming over de afwikkeling van de kosten. De dag erop, 9 september 2008, eis te Van Pelt meer geld en kregen ze een hooglopende ruzie. Daarbij zou Van Pelt een klauwhamer te gen het been van de verdachte heb ben gegooid. Die raakte daarvan zo van slag dat hij een houten ha mer pakte en Van Pelt vermoord de. Tijdens de officiële verhoren vertelde de verdachte dat hij zich niets van het slaan kan herinne ren. Het enige wat hij nog weet is dat hij toen een wit licht zag. De gedragsdeskundigen oordeelden begin dit jaar dat er sprake was van dissociate, dat hij handelde in een soort van trance. Vorige week getuigden twee Ter- neuzense agenten dat de verdach te, nadat hij zich op het politiebu- rau had gemeld, wel wat details vertelde over wat hij had gedaan. Na het horen van die verklaringen concludeerde de officier dat er geen sprake was van dissociatie maar van verdringing en bleef hij bij zijn eis van zes jaar cel. De raadsvrouw hield vast aan de oorspronkelijke diagnose, dissocia tie, en pleitte wederom voor ont slag van rechtsvervolging. De rechtbank vindt dat de beide gedragswetenschappers die de Sluiskillenaar hebben onderzocht dat nog eens moeten doen. Daar bij moeten ze ook de verklaringen van de beide Terneuzense agenten meenemen. Ze moeten binnen drie maanden hun onderzoek af ronden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2