Bij Rapalje laait het eigen Celtic Fire op Fotofestival biedt ruimte aan enigszins vergeten medium Wij letten op prijs én kwaliteit Première en lezing film van Signa Sinke Spetterende! f*fijn4 utoBedrijf.ql Vier grote exposities, gasttentoonstellingen en randprogrammering. Folkmuzikanten uit Groningen in dorpshuis Kruiningen. openingsactie PAC Daarom kunt u bij ons kiezen voor huismerkonderdelen. Die zijn nét zo goed. En veel voordeliger. JÉ& Je bent beter af bij het onafhankelijke autobedrijf Garage Brugge auto's en Zn. BV Industrieweg 8 4501 PM Oostburg Tel. 0117 - 454 171 www.brugge-autos.nl v.o.f. Garage W. Dieleman Lange Heerenstraat 14 4507 BB Schoondijke Tel. 0117 - 401 339 uw Citroën is bij ons in goede handen VLISSINGEN - De Zeeuwse regisseur Digna Sinke geeft dinsdag 7 april tijdens de Cineplusmiddag in Cinecity in Vlissingen een lezing over de nieuwe film Atlantis. Aan sluitend wordt deze film ver toond. Het verhaal gaat over het verlegen 14-jarige meisje Xenia. Zij voelt zich niet op haar plaats in de over gereguleerde maatschappij waarin ze leeft. Op zoek naar een eigen plek ontdekt zij een eiland waar de tijd niet lijkt te bestaan. Daar vindt zij de sleutel voor de toe komst. De Cineplusmiddag met vooraf een gratis kopje koffie of thee begint om 14.00 uur met de lezing door de filmmaakster. EP PZC Woensdag 1 april 2009 I 27 'Na het gebed', foto van de Belg Dan Zollmann, winnaar van de Gouden Lens. door Anita Tournois knokke-heist - Het Internationaal Fotofestival Knokke-Heist bestaat dit jaar uit vier grote tentoonstel lingen, enkele kleinere gastexposi- ties, het Photocity project en diver se randevenementen. Centraal the ma voor de tentoonstellingen en activiteiten is de relatie tussen stil staand en bewegend beeld. Knokke-Heist koos voor dit thema omdat het in Europees verband nog weinig aandacht kreeg en de plaats ook in het verleden op dit gebied een belangrijke rol speelde. Het leegstaande casino in Knokke -Het Zoute - vormde bij vijf edi- ties (1949-1974) het brandpunt van experimentele films en was toen ontmoetingsplaats voor alle avant-garde filmmakers. m In Still Moving Still, de hoofd tentoonstelling van het festival, neemt de diaprojectie een belang rijke plaats in. Dit gegeven moet het debat inluiden over de geschie denis en de hedendaagse positie van dit medium. In verband hier mee heeft een groot aantal interna tionale kunstenaars de Lagunahal getransformeerd in een donkere ruimte. Een rondgang langs de tientallen diverse projecties schetst enige ver bazing. Niet zozeer vanwege de ei genzinnige invalshoeken en toege paste thema's, maar meer door het feit dat het niemand gelukt is de diaprojectie in eer te herstellen. De scherpte waar het medium in- Het Zoute in Knokke was bij vijf edities het brandpunt van experimentele films dertijd om geprezen werd, komt nergens tot uiting op achtergron den, vaak muur of plafond. Aan een kruising met digitale mogelijk heden - zoals projectie op een plas mascherm - is volledig voorbijge gaan. Wellicht is dit de bedoeling van dit experiment, waarmee Knokke-Heist zich op de kaart wil zetten. Het thema zal de professio nele wereld van de fotografie zeker aanspreken. Maar het is de vraag of de ietwat eenzijdige en soms zelfs saaie beelden in Still Moving Still het grote publiek zullen boeien. Terwijl een van de doelstel lingen toch is de bezoekers een aangenaam vertier te bieden. Voorgaande jaren, toen de Laguna hal vol hing met artistieke hoog standjes van foto's van beroemde fotografen, een flink aantal deelne mers aan de Internationale foto wedstrijd (door Knokke-Heist ge organiseerd) en enkele fotokrin gen, leek het festival toegankelijker voor de massa. Nu hangt slechts een kleine selectie van deze wed strijd in Scharp- oord. Naast een bijzondere diaprojectie, waarbij steeds drie beelden tegelijk wor den geprojecteerd, kan het publiek in het Cultuurcentrum kennisma ken met werk van de Belgische dichter en beeldend kunstenaar Marcel Broothaers. Texte et Photos toont - voor het eerst in België - een unieke fotografische collectie van deze veelzijdige mens. Internationaal Fotofestival Knok ke-Heist, t/m 7 juni. Première World Press Photo 2009 start 10 mei. Meer info: www.fotofestival.be door René de Dreu KRUININGEN - Van een band die normaal de gangmaker is bij ieder festivaloptreden, verwacht je dat ze in de concertzaal een stapje te rug doen. Maar dat ligt niet in de aard van Rapalje, de vier Groning se folkmuzikanten die uitbundig heid en theatrale expressie al een kleine vijftien jaar in hun vaandel voeren. Een Keltisch vaandel om precies te zijn, want het Ierse en Schotse vuur brandt hevig in de harten van William, Dieb, Marceal en David. Zaterdag treden zij op in het dorpshuis in Kruiningen. De muziek waaiert uit van gevoe lig tot heftig en komt voort uit zo wel Keltische als Nederlandse folk- bronnen. Rapalje verpakt zijn re pertoire in een show vol humor, dans en visuele effecten. Maar ook in hun 'Celtic Fire Tour' is het de muziek die de boventoon voert. Driestemmige zang en een keur aan, deels zelf ontwikkelde, instru menten en altijd een duidelijke link naar de Keltische tradities. De muzikanten gaan ver in hun passie voor de Keltische cultuur. Hun Celtic Fire is dan ook letterlijk een 'aangeklede show' met vier muzikanten en twee dansers in een traditioneel (middeleeuwse) Schotse uitdossing op het podium. „Dat maakt meteen duidelijk waar we voor staan", meent multi-in- strumentalist Marceal. „We schu wen de herkenbaarheid niet, maar dikken die juist aan en voegen er onze eigen kleur aan toe. Door die inbreng van ideeën, het ontwikke len van zelfgemaakte instrumen ten, de mogelijkheden van de drie stemmen en onze verschillende ka rakters geven we de traditionele Keltische melodieën en songs een eigen, unieke, draai." Rapalje doet het altijd met muziek die al heel lang bestaat. „Vanaf het begin merk je dat die muziek iets teweegbrengt, zowel bij jezelf als muzikant als bij het publiek", vertelt Marceal. „Het blijft altijd gewoon mooie muziek, zo mooi dat je die zelf niet zomaar maakt. Veel muzikanten zijn ons voorgegaan in het interpreteren van die muziek, wij doen dat ook en dus op onze manier. Eigenlijk is het net als met wijn, het is mu ziek die met de jaren alleen maar beter wordt. Bovendien is het ook nog eens een gevarieerd en zeer omvangrijk repertoire waar je uit kunt putten." Vijf jaar geleden koos Rapalje ook voor de theaters. „In een theater heb je zelf alles in de hand: licht, geluid en show van begin tot eind. Dat in tegenstelling tot de club- en festivaloptredens waarbij het publiek vaak de rich ting aangeeft die je als band uit- gaat." Q Rapalje met Celtic Fire, zaterdag 4 april, Kruiningen, Ons Dorpshuis, 20.00 uur. Kaarten €16,00) aan de zaal vanaf 19.00 uur. Ook te bestel len via de website www.podiumrei- merswaal.nl of telefonisch 0113- 551552. De Groningse folkmuziekgroep Rapalje treedt op met twee dansers. Bij aankoop van terraszonwering GRATIS ligbed [loungebed] t.w.v. 399,- [of te besteden bij aanschaf van een complete tuinmeubelset.] Tevens diverse spetterende en Paccende acties op al onze overige producten! 1 jeopend vanaf zaterdag 4 Ij. van 0§!|I0 uigf- PAC Zonweringen (voorheen Polderdijk Gevelverfraaiing] Zonwerinoen Marie CijrieweglS/4389WB Vlissingen Tel.: 0118 - 552010 horren - rolluiken - dakramen garagedeuren WWW.paCZOnWeringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29