Zeeland Straks kunnen de Zeeuwen trots zijn De discussie heeft ons opgebroken PZC Woensdag 1 april 2009 I 25 Cisteren was de laatste werkdag van Rob Zomer en Hans Simons. Half februari, na maanden van onrust onder personeel van het Vlissingse ziekenhuis en de Walcherse bevolking, besloten de Raden van Toezicht van de ziekenhuizen om beide bestuurders weg te sturen. Inmiddels is er groen licht voor de fusie tussen de ziekenhuizen. door Nadia Berkelder foto's Lex de Meester Heeft u ergens spijt van? Ik zou het morgen zo weer doen, op dezelfde manier. Wat ik altijd zeg: iedereen is voorstander van fu sie, maar over de uitwerking is dis cussie. Over de locaties is verschil van inzicht. Er is weinig draagvlak voor de fusie. Vindt u dat u daar schuld aan hebt? We hebben pech gehad dat de Ne derlandse Mededingingsautoriteit (NMa) het besluit niet al in 2006 kon nemen. Da's pech. Hadden we de fusie eind 2006 kunnen doen, dan was het concreter weest en makkelijker uit te leggen. Onze aanpak was doordacht, maar andere partijen hebben vaak een podium gekregen om zomaar wat te roepen. Laatst nog: zo'n Tilburg- se hoogleraar die niet op de hoog te is van de situatie die zegt dat het ook anders kan. Dat vind ik ab surd. Vind je het gek dat de gemid delde Zeeuw dan denkt dat het wel anders zou kunnen? Uit het rapport dat twee weken geleden verscheen bleek dat de ziekenhuizen het zo druk had den met fuseren dat ze de be drijfsvoering uit het oog verlo rren, met financieel rampzalige gevolgen. Dat rapport gaat alleen over Goes. Het Goese ziekenhuis is in staat van faillissement komen te verke ren. Het Walcherse niet. Waarom we met zo'n slechte partner toch willen fuseren? Omdat er twee op ties waren: We hadden het Ooster- scheldeziekenhuis failliet kunnen laten gaan, zodat we van de schul den af waren, maar dat zou zó'n af braak van de zorg tot gevolg heb ben gehad, dat wil je niet op je ge weten hebben. Een warme sane ringsvariant, waar nu voor geko zen is, is wel verantwoord. Of we het belang van het Vlissingse zie kenhuis verkwanseld hebben? Als je gaat trouwen, blijf je ook niet zeggen: ik heb een dubbeltje meer ingebracht. Dat werkt niet. Vanaf het moment dat je het samen doet, is dat niet meer aan de orde. 'In de sport moet een succesvolle coach ook wel ge- eens plaatsmaken' Was u verrast dat de Raad van Toezicht ingreep? Nee, ik had het aan zien komen. Je bent wel de belichaming van de boodschap voor Walcheren. Ik wil er verder niet te veel over zeggen, maar het moment dat er groen Rob Zomer voor Ziekenhuis Walcheren. licht komt voor fusie is een goed moment om met een nieuwe ploeg vooruit te gaan. In de sport moet een succesvolle coach ook wel eens plaatsmaken in het be lang van het geheel. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG Zijn de plannen financieel wel haalbaar? Je moet net doen als thuis: zorgen dat er niet meer wordt uitgegeven dan er binnenkomt. In Goes heb ben ze onvoldoende gestuurd. Was ik daar blij mee als fusiepart ner? Nee. Het was voor mij ook een debacle. Ik had daar ook echt een kater van. In 2005 is onder zoek gedaan door een derde partij. De conclusie was: het is matig, maar füsiewaardig. Als de NMa eer der had beslist, had ik eerder kun nen ingrijpen. Nu kon dat pas in 2008, en dat was ook al op het randje, omdat we officieel nog niet gefuseerd waren. Als over drie jaar het centrum voor planbare zorg gereed is, kun nen de Zeeuwen trots zijn. Daar kunnen we zorg bieden zoals we het willen, naar de nieuwste in zichten, medisch inhoudelijk, maar ook op het gebied van servi ce. Ik snap niet dat de mensen dat niet willen zien. Daar gaan ze straks zoveel lol van hebben. Als burger zou je moeten zeggen: dat wil ik gisteren al hebben. Voelt u zich onbegrepen? Onbegrepen is een groot woord. Ik zie dat centrum gewoon staan, het is logisch dat anderen dat niet zien, maar dat komt ook doordat andere partijen er steeds door heen tetteren. Ik durf te wedden dat mensen van buiten Zeeland straks komen kijken om te zien hoe we dat hier gedaan hebben. Wat gaat u doen? Daar heb ik volstrekt geen idee over. Ik heb de afgelopen weken nog te hard gewerkt, ik heb hele maal geen tijd gehad om daar over na te denken. Heeft u ergens spijt van? Ik heb me niet gerealiseerd dat de discussie met de NMa zo zwaar zou zijn. Door die lange tijd ont stond er ruimte voor discussie. Dat heeft ons wel opgebroken. Aan de ene kant wil je mensen meenemen in de discussie, aan de andere kant konden we veel vra gen nog niet beantwoorden. Mis schien hadden we op dat punt be ter moeten communiceren. Ik kan heel goed begrijpen dat de gemiddelde bewoner zorgen heeft, maar het comité behoud volwaar dig Ziekenhuis Walcheren en enke le bestuurders hebben willens hun eigen belang verdedigd en niet het Zeeuws belang. Dat heeft mij abso luut verwonderd. Ruim 85 pro cent van de spoedeisende hulp - de man met het stanleymesje - blijft op Walcheren. Alleen de ern stige gevallen gaan naar Goes. Ook al zouden we het willen, we kun nen zo niet verder: we hebben te weinig mensen voor twee locaties. De kranten zouden vol staan van het eerste het beste incident met oververmoeide gynaecologen. ]e kunt niet op twee plaatsen op alle vakgebieden de kwaliteit handha ven. Voor een groot aantal acute gevallen moet je nu de provincie uit. Waarom is het niet omgedraaid: planbare zorg in Goes en een hoogwaardige spoedeisende hulp op Walcheren? Afstand is helemaal niet zo belang rijk. Een ziekenhuis dichtbij oogt veilig, maar ik heb liever een zie kenhuis iets verder weg waar de kwaliteit beter is. De behandeling 'Ook al zouden we het willen, we kunnen zo niet verder' begint tegenwoordig al in de am bulance. De tijd dat die gereden werd door de garagehouder is voorbij. Het was ook intern moei lijk, omdat je eigenlijk zegt dat het zoveel beter kan dan vandaag. En daarmee bekritiseer je de mensen die nu in de ziekenhuizen werken, maar het gaat vooral over de om standigheden waarin ze werken. Uit het rapport dat twee weken geleden verscheen bleek dat de ziekenhuizen het zo druk had den met fuseren dat ze de be drijfsvoering uit het oog verlo - Hans Simons voor het Oosterscheldeziekenhuis. ren, met financieel rampzalige gevolgen. Dat vond ik niet terecht. Dat is een gemakzuchtige conclusie. Na tuurlijk heeft de fusie veel tijd ge kost, maar de bedrijfsvoering heeft wel degelijk aandacht gehad. Toen ik hier kwam, heb ik meteen een bezuinigingsplan ingediend. We eindigden in 2006 met een plus, in heel 2007 hadden we ook iedere keer een plus. En dan komt het rot te nieuws eind 2007 dat er een pro bleem is van een paar miljoen, over de jaren vóór 2005. Toen heb ben we meteen besloten om ingrij pend te besparen. Ik vind dat we - en met name Rob Zomer, want die was verantwoordelijk voor fi nanciën - naar behoren gehan deld. Dit had geen enkele zieken huisbestuurder kunnen vermij den. Ik ga een goedkeurende ac countantsverklaring niet nog eens narekenen. Zijn de plannen financieel wel haalbaar? Er zijn al gesprekken geweest met financiers. De Raad van Toezicht heeft onlangs een beslissing geno men over een aanvullend plan om financiers aan te trekken. Banken zijn in deze tijd voorzichtig, de zie kenhuizen hebben de voorkeur om naar nieuwe financieringsmo gelijkheden te gaan. Het zou kun nen dat Zeeuwen straks zelf kun nen investeren in hun ziekenhuis. Je moet vooruit, we moeten door zetten, we zijn al veel later dan an dere regio's. Was u verrast dat de Raad van Toezicht ingreep? Het tijdstip heeft me verbaasd. Ik had verwacht dat men een rusti ger overgang voor ogen had. Ik heb de indruk dat in grote haast besloten is om de bestuurders weg te sturen. Voor de continuïteit van de organisatie is dat niet goed. Wat gaat u nu doen? Ik ga in ieder geval college geven, over gezondheidszorg, verder wat interessante voorzitterschappen, en wat advieswerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27