'Natuurlijk staat Veere over drie jaar 'Het was alsof we een burgemeester KNRM pikt vissers met motorpech op Renovatie van gemaal De Piet wordt hervat 'Lokalen' willen les trekken uit bouwput Een kijkje achter de gevangenismuren Verkeersruzie loopt uit de hand in Terneuzen 1 8 Woensdag 1 april 2009 PZC De kersverse Veerse ondernemersmanager Dick van der Velde gaat de contacten tussen gemeente en ondernemers verbeteren. Hoe, weet hij nog niet. „Ik ga eerst luisteren." door Annemarie Zevenbergen Aan het volume van zijn stem zal het niet liggen. Die wordt wel gehoord. Niet vreemd misschien voor een oud-marineman, maar dat is niet wat de nieuwe onderne mersmanager van de gemeente Veere in eerste instantie wil. Dick van der Velde wil eerst zelf luiste ren vóór hij zijn stem laat horen. Als je hem vraagt wat hij denkt te gaan doen in zijn nieuwe functie, is zijn antwoord even eerlijk als ondubbelzinnig: „Dat weet ik nog niet." Dat belooft wat voor de man die drie jaar de tijd krijgt om zijn waarde te bewijzen aan het ge meentebestuur en de Veerse on dernemers. Hij ligt daar echter niet wakker van. „Ik ga eerst mijn oor te luisteren leggen bij de diverse partijen om te horen wat hun verwachtingen zijn. Ik ga bij ondernemers op be zoek, ga kennis maken met burge meester en wethouders, een praat je maken met de fracties in de ge meenteraad. En natuurlijk met de ambtenaren die nu het meest te maken hebben met ondernemers. Want het is de bedoeling dat ik er voor ga zorgen dat de contacten tussen ondernemer en ambtenarij goed verlopen. Dat zowel onderne mer als ambtenaar elkaar in elk ge val begrijpen." Na zijn oriënterend rondje stelt Van der Velde een jaarplan op en daarmee gaat hij vervolgens aan de slag. Hij laat zich niet vastpin nen op een 'tijdpad' en neemt ge woon wat nodig is om zijn voel hoorns uit te steken. De ondernemersmanager is geen onbekende in het Zeeuwse. En ze ker niet onbekend bij de onderne mers. Hij begon zijn loopbaan bij de marine, maar stapte na een aan tal jaren toch in de wereld die on dernemer heet. „Ik kom uit een ondernemersfamilie en mijn va der wilde absoluut niet dat ik dat ook ging doen. Maar het bloed kruipt kennelijk waar het niet gaan kan." „Ik ben klein begonnen, met een kantine op een sportveld. Dat werd later een kantine in een sporthal en zo ben ik verder ge gaan. Een restaurant, Karei V aan de Goese Haven, en twee cafés, Lambik en Pubbles allebei aan de Grote Markt. Ik heb het restaurant niet meer en beide cafés heb ik sinds kort verpacht aan jongelui waarvan ik zeker weet dat ze in het vak blijven en het ook kun nen." Zijn afscheid had ook consequen ties voor zijn functie als voorzitter van Horeca Nederland afdeling Zeeland. „Als niet-actief onderne mer kan ik statutair gezien niet langer deel uit maken van de le denraad. Ik zou wel voorzitter kun nen blijven, maar ik wil geen monddode voorzitter zijn. Zodra de opvolger er is, stap ik er uit. Ja, met pijn in het hart, maar het is niet anders." Tijd genoeg dus om zich op zijn nieuwe functie te werpen. Hij ziet toch wel het een en ander op zich afkomen in de nabije toekomst. „Er komt een zogenaamde omge vingsvergunning aan. Dat heeft ge volgen voor de huidige regelge ving, dus gevolgen voor onderne mers. Bovendien verwacht ik ver anderingen in de drank- en horeca- wet, dus ook daar komt het een en ander uit voort. En de gemeente Veere gaat een afdeling Vergunnin gen en Handhaving beginnen. Ook daar kan ik mee aan de slag." Hij heeft al gemerkt dat de Veerse ondernemers erg actief zijn. „Maar het is een ander gebied dan een stad. Hier heb je een groot aantal kléine re kernen. Bovendien zijn veel on dernemers afhankelijk van het sei zoen. In een stad kun je wel eens zeggen: 'Wat ik vandaag niet ver dien, haal ik morgen wel binnen.' Hier ligt dat vaak anders." „Ik zal niet inhoudelijk ingaan op individuele problemen van onder nemers, ik ga niet hun kar trekken als ze dat zelf niet kunnen. Daar is een branchevereniging voor. Ik kan wel zorgen dat de contacten beter verlopen. Zowel tussen ge meente en ondernemer als tussen ondernemers onderling. Ik moet er voor zorgen dat ik regelgeving duidelijk kan maken, dat een on dernemer weet bij wie hij terecht kan en dat een ambtenaar begrijpt wat er speelt en leeft bij de onder nemers." „Bang dat ik een pispaaltje wordt? Als dat zo is en het werkt, prima. Dat is toch de bedoeling. Dan doe ik het goed. Veere moet over drie jaar niet in de landelijke top-tien van beste gemeenten staan, maar in de top vijf Daar werk ik naar toe." Grijnzend: „Natuurlijk gaat dat lukken!" De nieuwe ondernemersmanager van Veere, Dick van der Velde, heeft veel ervaring als horeca-ondernemer en als voor door Henk Postma domburg - April vorig jaar werd het idee geboren. En nu, amper een jaar later is de Veerse onderne mersmanager al aan de slag. Voor zitter Cor Zuiddam van de Federa tie Ondernemersverenigingen in Veere (FOV) prijst zich gelukkig dat het gemeentebestuur snel heeft willen inzien dat een 'brug genbouwer' nodig is. Die moet de vele kleine bedrijfjes wegwijs maken in het doolhof van wetten, vergunningen, verordenin gen en subsidieregels. Want al te vaak zijn die voor de honderden kleine bedrijfjes in Veere een sta in de weg om plannen uit te voe ren. Als er iemand is die de klus kan klaren, dan is dat Dick van der Velde. Dat was volgens Zuiddam de conclusie van de commissie die de 45 sollicitanten naar de functie moest beoordelen. „Hij beant woordt helemaal aan het profiel." En dan te bedenken dat zijn be noeming geen gemakkelijke keuze was. Want er waren nog twee an dere sollicitanten die hoge ogen gooiden. „Het leek wel of we met een burgemeestersbenoeming be zig waren." De ondernemersmanager is er niet om grote bedrijven als De Roompot wegwijs te maken. Die krijgen al aandacht genoeg van dik- gesubsidieerde provinciale organi saties. Nee, zegt Zuiddam: „Het is o zo belangrijk dat er ook eens wat neeltje jans - De KNRM heeft gis terochtend in alle vroegte een sportvisboot met motorpech op de Noordzee geholpen. De reddingsboot Koopmansdank werd om half zes opgeroepen. De acht meter lange vissersboot Bru ce, met 2 mensen aan boord, had een netwerk in zijn schroef gekre gen en kon niet meer verder va ren. De KNRM heeft de sportvisser uit het Brabantse De Heen terugge bracht naar de trailerhelling bij de Roompotsluis. lewedorp - Waterschap Zeeuwse Eilanden hervat vandaag de reno vatie van gemaal De Piet bij Lewe dorp. De komende maanden wor den het metselwerk en het beton in de maalkom hersteld. In 2008 werd de eerste fase uitgevoerd. Het gemaal moet nu worden droogge- zet. Daarom komt er een mobiele pomp met leidingen over de weg. Het gaat om de weg voorlangs het gemaal en de hoger gelegen Piet- weg. Die worden daarom afgeslo ten. Het verkeer wordt over een an der deel van de Pietweg geleid. middelburg - Is het Middelburgse stadsbestuur nog wel van plan de oorzaken van het bouwputdrama uiteen te zetten aan burgers en raadsleden? En zo nee, wil ze daar dan binnenkort een onderzoek naar starten? Wéét het college ei genlijk wel wat de oorzaken wa ren? Politieke Partij Middelburg en Middelburg Transparant zijn nog eens in de bouwput gedoken en willen zoveel mogelijk lering trek ken uit 'deze calamiteit'. „Er moet ergens iets verschrikkelijk mis zijn gegaan." middelburg - Iedereen die altijd al eens een gevangenis van binnen heeft willen bekijken, kan zaterdag 16 mei zijn kans grijpen. Dan zet justitie voor de zesde keer de poor ten van haar inrichtingen open. En dus ook van penitentiaire in richting Torentijd, in Middelburg. Bezoekers, vanaf twaalf jaar, wor den rondgeleid en krijgen uitleg over het leven achter de gevange nismuren. Zij moeten zich wel aan melden. www.depoortgaatopen.nl terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie is op zoek naar getuigen van een uit de hand gelopen ver keersruzie, zondag. Twee automo bilisten kregen het rond 12.30 uur op de kruising N6i/Wielingenlaan in Terneuzen met elkaar aan de stok. De ruzie liep uit op een hand gemeen. Een bestuurder van een bestelbus kwam daarbij met zijn arm klem te zitten tussen het raam van de andere auto. Ook zou die andere automobilist op hem in zijn gereden. De politie vraagt ge tuigen zich te melden: 0900-8844.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20