Achtergrond Russische troepen weg uit Tsjetsjenië IT-sector wordt hard geraakt door economische crisis BenZeker n Getronics snijdt diep in personeelsbestand De allerhoogste spaarrente van Nederland? Wij letten op prijs en r# kwaliteit Opheffen maatregelen antiterrorisme maakt eind aan overheersing. Forse ingreep Getronics is volgens expert signaal naar aandeelhouders. 1 0 Woensdag 1 april 2009 PZC door Carel Goseling Het Nationale Antiterroris me Comité (NAC) en an dere veiligheidsorganen overwegen een eind te maken aan de antiterrorismemaatregelen in Tsjetsjenië en zullen daartoe een voorstel aan president Medvedev van Rusland doen. Deze persmededeling die het NAC gisteren in Moskou uitgaf, was als altijd cryptisch. Feitelijk betekent de verklaring echter dat de Russen hun militaire operaties in Tsjets jenië staken, achttien jaar nadat de republiek Tsjetsjenië begon met zijn onafhankelijkheidsstrijd. Het conflict eiste in twee oorlogen (1994-1996 en 1999-2001) tiendui zenden levens. Het leidde tot de verwoesting van het land, onein dig veel ellende en honderdduizen den vluchtelingen. De Russen hebben nog zo'n 20.000 militairen in Tsjetsjenië, een gebied in de Kaukasus zo groot als 40 procent van Neder land, met 1,1 miljoen inwoners. Naar verluidt bevechten ze er nog circa 500 militante moslimstrijders die zich verschuilen in de bergen. Anderen, onder wie de Tsjetsjeen se president Ramzan Kadyrov, be weren dat er nog maar enkele tien tallen opstandelingen over zijn. In de verwoeste hoofdstad Grozny werd met Russische hulp een moskee gebouwd. foto Musa Sadulayev/GPD Tsjetsjenië is veilig, stelt Kadyrov. Hij heeft de Russische leiders ook gevraagd de antiterrorismemaatre gelen in zijn land op te heffen. „Mensen, inclusief investeerders, zijn bang als ze over die maatrege len lezen. Rijke mensen zoeken rustige plaatsen zonder proble men, waar hun zaken goed be schermd zijn. Als de maatregelen niet langer van kracht zijn, wordt het makkelijker onze economie op te bouwen en banen te scheppen", zei Kadyrov onlangs. De afgelopen jaren is er met Russi sche hulp al veel gebeurd. De ver woeste hoofdstad Grozny werd herbouwd. Het vliegveld ging weer open. En er werd, nota bene aan de Vladimir Poetinlaan, een gi gantische marmeren moskee uit de grond gestampt, die plaats biedt aan 10.000 mensen. Desondanks is meer dan de helft van de Tsjetsjenen werkloos. Alle voedingswaren en producten moe ten worden geïmporteerd en zijn daardoor extra duur. Omdat er geen douane is, moet vanwege de antiterrorismemaatregelen alles ge De economische crisis lijkt nu ook volledig te zijn doorgedrongen in de kort geleden nog bloeiende IT-sector. Getronics voegde zich gisteren bij het lijstje automatiseerders dat moet saneren. Het bedrijf onderdeel van telecom- bedrijf KPN, schrapt 1400 banen. De helft daarvan verdwijnt in Ne derland. Eerder kondigden IT-bedrijven als Ordina, Logica en Capgemini al maatregelen aan die Nederland treffen. Bij Ordina verdwijnen drie honderd banen, bij Logica moeten honderd mensen in Nederland weg. De Franse automatiseerder Capge mini gaf deze maand nog aan dat honderden arbeidsplaatsen in Ne derland verloren gaan. De ontslagronde bij Getronics is groter dan bij branchegenoten. Hoofdonderzoeker Peter Vermeu len van onderzoeksbureau 1DC ziet daarin de hand van KPN. „Het is een manier om naar de aandeel houders te communiceren dat het bedrijf scherp op de kosten let." Vermeulen denkt niet dat Getro nics veel harder geraakt is dan an dere IT-bedrijven. „Andere sane ren in dezelfde orde van grootte, maar doen dat stilletjes. Elke maand verdwijnen een paar groep jes mensen her en der in het be drijf. Ook worden veel ontslagen opgevangen door natuurlijk ver loop. Dit verloop daalt nu echter fors, aldus Vermeulen, waardoor bedrijven toch over moeten gaan 'Detachering heeft het zwaar omdat externe krachten vaak het eerst weg moeten' op ontslagen. „Mensen blijven nu juist op hun plek zitten." Volgens KPN is de situatie de laat ste maanden sterk verslechterd. „Dit zagen we in januari nog niet aankomen", aldus een woordvoer ster. Ze zei dat klanten in alle secto ren voorzichtiger zijn geworden. „Orders blijven uit, waardoor onze mensen op de bank zitten." Vermeulen denkt dat IT-bedrijven de eerste maanden van het jaar te rughoudend hebben gereageerd op de crisis. „Ze hebben afgewacht hoe de situatie zich zou ontwikke len. Nu duidelijk is geworden dat er niet snel sprake zal zijn van her stel, grijpt men in." Dat de IT-sector weer snel zal aan trekken als de economie herstelt, daar is Vermeulen van overtuigd. De meeste voorspellers rekenen op herstel, in 2010. Analist Victor Bareno van SNS Securities is iets voorzichtiger. Hij denkt dat ook 2010 nog een moeilijk jaar wordt voor de sector. De mate waarin individuele IT-be drijven geraakt worden, hangt vol gens Bareno af van de mix van acti viteiten. Outsourcingsactiviteiten worden bijvoorbeeld minder hard geraakt door de crisis, omdat be drijven om kosten te besparen juist hun IT-werk uitbesteden. Detachering heeft het relatief zwaar, omdat bedrijven hun exter ne krachten vaak het eerste weg sturen. Een bedrijf als Ordina is re latief afhankelijk van detachering. Getronics houdt zich vooral bezig met werkplekbeheer. „Het portfo lio van Getronics heeft de wind nog relatief mee", aldus Vermeu len. M ft 1| Daarom kunt u bij ons kiezen voor huismerkonderdelen. Die zijn nét zo goed. En veel voordeliger. Automatiseerder Getronics moet fors ingrijpen om de economische crisis het hoofd te kunnen bieden. Moeder bedrijf KPN kondigde gisteren aan 1400 arbeidsplaatsen te schrappen, waarvan zevenhonderd in Neder land. Daarmee zou ongeveer tien procent van het totale personeels laestand verdwijnen. Begin februari kondigde het be drijf nog aan tweehonderd IT-ers te zoeken voor een nieuwe vesti ging in het Limburgse Sittard.„Er wordt nu gekeken of deze vacatu res nog vervuld zullen worden", al dus een woordvoerster van KPN. eB controleerd en gedocumenteerd worden. Op basis van die maatregelen kun nen de Russen nu ongelimiteerd identiteitscontroles uitvoeren, wo ningen en bedrijven doorzoeken, brieven openen, telefoons afluiste ren, computers hacken, bedrijven stilleggen, de bewegingsvrijheid van mensen beperken en de ver koop van goederen verbieden. Ondanks de omslachtige medede ling van het NAC staat vast dat de ze maatregelen verdwijnen. Vol gens Viktor Litovkin, Russisch de fensiespecialist, is de toestand in Tsjetsjenië stabiel, afgezien van een enkele bomaanslag. Critici wij zen erop dat Kadyrov met ijzeren vuist regeert. Oppositie wordt niet geduld. Zaterdag werd in Dubai Sulim Ya- madajev doodgeschoten, tot me dio 2008 commandant van Kady- rovs eigen militie, het Vostok vei ligheidsbataljon. Yamadajav keerde zich af van het staatshoofd. In sep tember 2008 werd zijn broer, Rus- lan, in Moskou vermoord. En afge lopen januari werd Umar Israilov, voormalig bodyguard van Kady rov, in Wenen doodgeschoten. Hij had zijn voormalige baas beticht van marteling en kidnapping. Kadyrov ontkent elke betrokken heid bij de moorden. Ze komen hem slecht uit gezien zijn charme offensief, waarmee hij wil aanto nen dat Tsjetsjenië een normaal land is waar het goed toeven is. Het bedrijf wil blijven vasthouden aan de eigen winstdoelstellingen op de langere termijn. Vakbonden vragen zich intussen af of KPN niet zou moeten afzien van deze doelstellingen in plaats van perso nele ingrepen te doen. „Het is de vraag of winst maken reëel is in de huidige malaise", zegt Bob Bolte van FNV Bondgenoten. „Het kan en mag niet zo zijn dat de reorgani satie vooral bedoeld is om aandeel houder KPN tevreden te stellen." Huug Brinkers van De Unie zegt alleen akkoord te gaan met de ont slagen als het noodzakelijk is voor het voortbestaan van Getronics. O BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10