'Ons succes zal vooral afhangen van ons vermogen om de vraag naar drugs in Amerika te beperken Cil Kerlekowske, drugsbestrijder PZC Dinsdag 31 maart 2009 9 werkt niet Agenten in de grensstad Ciudad Juarez onderzoeken de moord op twee mensen. Vorig jaar waren er bijna 7.000 drugsgerelateerde moorden in Mexico. foto Luis Hinojos/EPA Wie vechten er? Het Golf-kartel richtte vermoedelijk eind jaren '90 een eigen mili taire tak op: los Zetas, de Z'en. De naam is naar verluidt afkom stig van het codewoord 'Z' dat de politie over de radio gebruikt om hoge officieren aan te duiden. Los Zetas werd oorspronkelijk gevormd door oud-leden van een speciale antidrugseenheid van het leger. Sommigen van hen waren nog in de VS opgeleid in de oorlog tegen drugs. Ook zouden militairen en criminelen uit buurland Guatemala gerecruteerd zijn. De groep heeft verschei dene agenten van de verschillende politiekorpsen omgekocht. Nog steeds vinden gedeserteerde militairen van elitetroepen er een onderdak. Rond 2005 schatte de Mexicaanse politie dat los Zetas zo'n 2.000 man sterk was. Als reactie op het geweld van los Zetas heeft het Sinaloa-kartel ook een militaire vleugel in het leven geroepen. Deze groep wordt 'los Negros' (de zwarten) genoemd wordt naar de zwarte uniformen en zwarte suv's die ze gebruikt. Beide groepen gebruiken state of the art-wapentuig (foto rechts) en extreem geweld. Martelen, onthoofden of verminken van te genstanders is vrij normaal. Los Zetas hebben als visitekaartje het (levend) verbranden van slachtoffers in vaten benzine. Beide groepen gebruiken de media om de andere partij zwart te ma ken en zichzelf op te hemelen. Vaak worden bij slachtoffers waar schuwingen aan het adres van de tegenstander aangetroffen. Waarom wordt het leger ingezet? Corruptie is een groot probleem in Mexico. De kartels hebben bijna ongelimi teerde fondsen en zijn in staat agenten, van hoog tot laag, om te kopen. Gezien het inkomen van een agent is dat geen verrassing. De corruptie is inmiddels zo wijdverbreid dat onderzoek naar individuele agenten niet effectief is omdat zijn collega's het onderzoek kunnen tegenwerken. Momenteel worden hele politie korpsen op non-actief gesteld en doorgelicht. Hun taken worden dan tijdelijk overgenomen door het leger. Daarnaast zijn 40.000 militairen ingeschakeld om dat het geweld de politie boven het hoofd groeit. Hoewel ogenschijnlijk de meerderheid van de bevolking de maatregel steunt, le vert de inzet van het leger ook risico's op. Een soldaat is moeilijker ter verant woording te roepen dan een agent. Ook is er de mogelijkheid dat de kartels de strijd winnen. De regering verliest dan het laatste bastion dat tussen haar en de kartels staat. Ook kan het leger, net als de politie, omgekocht worden. Wat merken we in Nederland? Vooralsnog niets. Het aantal Nederlandse toeristen dat naar Mexico op vakantie gaat, groeit de laatste jaren maar touroperators vermijden de gebieden die geteisterd wor den door geweld. Wie op eigen houtje reist kan natuurlijk wel in de 'oorlogszone' te rechtkomen. Het ministerie van Buitenland se Zaken waarschuwt op haar website wel voor het geweld. Het gaat dan met name om de deelstaten in het grensgebied met de VS, Mexico-stad met directe omgeving en het zuiden daarvan. Daarnaast wordt de reiziger geattendeerd op de vele controle posten van het leger. Het ministerie waarschuwt ook voor het om wisselen van bagagelabels op luchthavens van Mexico-stad en Cancun. Deze labels werden aan koffers met drugs bevestigd. Het van binnen en buiten merken van de koffer met naam en adres en het fotografe ren van de koffer met label zodra die inge checkt is, zou een probaat middel tegen de ze praktijken zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9