I 8 Dinsdag 31 maart 2009 PZC Mexico Mexico is het zuidelijkste land van Noord-Amerika en heeft een opper vlakte van bijna 2 miljoen vierkante kilometer (ongeveer 50 maal Neder land). Het land heeft als hoofdstad Mexico-stad en deelt een ruim 3.000 km lange grens met de Vere nigde Staten. In het zuiden grenst het aan Belize en Guatemala. Het is de zesde olieproducent ter wereld. Bevolking: Ruim 110 miljoen. Ruim 60 procent mesties (indiaans/Spaans), 30 procent indi aans, 9 procent blank. Ruim 90 pro cent spreekt Spaans. Bijna 80 pro cent is rooms-katholiek. Mexico is een federale republiek met 31 staten. President Felipe de Jesüs Calderón Hinojosa (foto) is zo wel staatshoofd als regeringsleider. De politicus van de conservatieve Nationale Actie Partij begon in 2006 aan een termijn van zes jaar. De president is niet herkiesbaar, iets wat voor bijna elk gekozen ambt in Mexico geldt. De welvaart is ongelijkmatig ver deeld in Mexico. Veel arme Mexica nen proberen illegaal de grens met de VS over te steken om daar werk te zoeken. Vanuit het zuiden krijgt Mexico zelf te maken met Zuid-Amerikanen die illegaal het land binnenkomen om een beter be staan op te bouwen of dat willen doen in de VS. Na het neerslaan van de Zapatista-opstand in de aan Gua temala grenzende arme regio Chia pas kent het land zo'n 10.000 inter ne vluchtelingen. President Felipe de Jesüs Calderón Hinojosa War on dr Precies veertig jaar geleden startte president Richard Nixon de Amerikaanse 'war on drugs'. Obama zoekt het in een meer preventieve aanpak. 'Drugstsaar' Gil Kerlikowske moet het nieuwe beleid vorm geven. door onze correspondent Frank Hendrickx Een 'totale mislukking' noemde Barack Obama de Amerikaanse oorlog tegen drugs al tijdens de verkiezingscampagne. De escalatie van geweld in de grensregio met Mexico lijkt de president nu gelijk te geven. Aangejaagd door de Amerikaanse vraag naar mari huana, cocaïne en amfetamine zaaien hypergeweld- dadige Mexicaanse drugskartels aan beide kanten van de grens dood en verderf In Mexico zijn sinds januari 2008 al achtduizend doden gevallen in de strijd tussen overheids- troepen en de drugsmaffia. Amerikaanse grensstaten zien een verontrustende stijging van het aantal afrekeningen en geweldsde licten. De gouverneur van Texas heeft inmiddels ge vraagd om steun van het leger, maar ook de rest van het land voelt de overlast. De kartels hebben volgens een recent onderzoek in 230 Amerikaanse steden een voet aan de grond gekregen. Marihuana is de belangrijkste handelswaar, maar de Mexica nen zijn ook een onmisbare schakel geworden in de cocaïnehandel vanuit Zuid-Amerika. Bovendien herbergt het land superlaboratoria voor de produc tie van amfetamines. 'Drugs-tsaar' Gil Kerlikowske (59) kan zijn borst Drugskartels Mexico VERENIGDE STATEN Tijuana Grote Oceaan Nuevo Laredo 0 O 1 Matamoros Monterrey EXiCO Operatiegebieden van de kartels I 1 Tijuana II Sinaloa Juarez ■Golf, Mexico stad O Acapulco O Concentratiegebied geweld infographic: AFP, GN bron: DEA nat maken.'Hij is door Obama naar voren gescho ven om het drugsprobleem aan te pakken. De voor malige politiechef van de progressieve stad Seattle gelooft niet in de 'harde aanpak' uit het verleden. „Ons succes zal vooral afhangen van ons vermogen om de vraag naar drugs in Amerika te beperken", liet Kerlikowske recent weten. „Als politieman, maar ook in mijn eigen familie heb ik kunnen zien welke effecten drugs hebben op onze jeugd, onze families en onze gemeenschappen." Kerlikowske's stiefzoon, de 39-jarige Jeffrey Kerlikowske, zit sinds februari vast in een gevangenis in Florida wegens drugsbezit, bedreiging, diefstal en wreedheid tegen dieren. In 1998 werd de zoon van de nieuwe drugs tsaar al voor het eerst opgepakt wegens het distri bueren van marihuana'. In 2006 arresteerde de poli tie hem voor cannabisbezit (minder dan twintig gram). De meest recente arrestatie veroorzaakte kortstondig uitstel van Kerlikowske's benoeming, maar uiteindelijk oordeelde Obama dat de pri- véproblemen geen belemmeringen vormen voor zijn werkzaamheden. Belangenorganisaties spra ken de hoop uit dat Kerlikowske "door zijn persoon lijke ervaringen juist meer begrip heeft voor de 'complexiteit van de drugsproblematiek'. Kerlikowske, die in zijn bijna 40-jarige loopbaan bij de politie naam maakte als een effectieve mana ger, bedient zich niet van de term 'war on drugs', een uitdrukking die precies veertig jaar geleden werd geïntroduceerd door toenmalig president Ri chard Nixon. Dat is geen toeval. In zijn stad Seattle legde Kerlikowske veel meer nadruk op preventie en behandeling dan op repressie. De vervolging van softdrugsgebruik heeft een lage prioriteit in Seattle en de stad heeft een naaldenuitwisselings programma voor drugsgebruikers, nog steeds een relatief omstreden fenomeen in de VS. Kerlikows ke, die in iedere stad waar hij werkte de criminali teit omlaag wist te brengen, pleitte ook voor de op richting van een speciale drugsrechtbank die in plaats van een celstraf, alternatieve straffen en ver plichte behandeling moet opleggen aan drugsge bruikers. De rest van Amerika lijkt inmiddels klaar voor een 'softe aanpak'. Minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton trok onlangs in Mexico opzichtig het boetekleed aan. De grote vraag naar drugs en de illegale wapensmokkel vanuit Amerika maken de VS volgens Clinton 'medeverantwoordelijk' voor het geweld in Mexico. Ze gaf ook ronduit toe dat de oorlog tegen drugs 'niet werkt'. Wat is er in Mexico aan de hand? Mexico is in de greep van een drugs oorlog. Dagelijks zijn er aanslagen en afrekeningen tussen bendes onderling en tussen criminelen en politie of le ger. Het land is zowel een grote produ cent als doorvoerhaven van drugs. In 2007 was bijna 7.000 hectare beplant met papaver, in potentie goed voor zo'n 18.000 kilo pure heroïne of 50.000 kilo 'black tar' heroïne, de ty pisch Mexicaanse heroïne die niet wit en poedervorming is maar er uitziet als brokken teer. Op bijna 9.000 hecta re stond hennep, goed voor 15.800.000 kilo marihuana. De pro ductie is mogelijk ondanks een groot gewasvernietigingsprogramma van de regering. Naar schatting 90 procent van alle Zuid-Amerikaanse cocaïne die bestemd is voor de Verenigde Staten, komt via Mexico de VS binnen. Vorig jaar werd voor 13 miljard dollar aan drugs naar het noorden gesmokkeld. Waar gaat de strijd over? De strijd gaat over de controle van de smokkelrou tes. Er zijn vier drugskartels, genoemd naar de plaats waar ze vandaan komen: het Sinaloa-, het Golf-, het Juarez- en het Tijuana-kartel. Hoewel de kartels elkaar al decennialang 'beconcurre ren', escaleerde de strijd in 2002 nadat het hoofd van het Golf-kartel Osiel Cardenas werd opgepakt. De arrestatie verstoorde het machtsevenwicht tus sen de bendes. Het Sinaloa-kartel probeerde de smokkelroutes rond Nuevo Laredo van het 'onthoof de' Golf-kartel over te nemen. Cardenas sloot daar op een verbond met de man die in de gevangenis in de cel naast hem zat; Benjamin Arellano Felix, het hoofd van het Tijuana-kartel die in 2003 werd gear resteerd. Twee jaar later viel de alliantie uiteen, maar niet nadat de bendes uit Juarez en Sinaloa in eikaars armen gedreven waren. Hoewel de gevechten over drugs gaan, zit er ook een persoonlijke component aan de strijd. Cardenas zou vanuit de gevangenis ach ter de liquidatie zitten van de broer van Joaquin 'El Chapo' Guzman (foto), de leider van het Sinaloa-kar tel. €>at leidde tot een escalatie van het geweld tus sen de twee groepen in 2005. Militairen in actie in Monterrey

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8