Zeeland de drive van elke brandweerman' Streekmuseum Axel houdt vast aan traditie living BoConcept Christiaansen eerste tijdens hengelwedstrijd 'De komende tijd ga ik wat vaker 's avonds op pad' 'Wegens brand in ons restaurant delen wij u mede dat de kerstdiners 'De wijze waarop de zaken zijn aangepakt, is het bewijs dat we over niet door kunnen gaan (Advertentie na verwoesting De Stadsherberg 20-12-1978) 66M uitstekend korpS beschikken (Burgemeester M.K. van Dijke, woningbrand 1973) PAC Zonweringen spetterende opening Lees het blog Op weg naar de kustmarathon op www.pzc.nl/blog PZC Dinsdag 31 maart 2009 I 19 Streekmuseum Het Land van Axel opent het seizoen 2009 vandaag met een bijzondere tentoonstelling: 'Branden in en om Axel'. door Peter Oggel Pas bij het afscheid ver zucht hij: „Het métier heeft mijn leven be heerst." Dan te bedenken dat Cees de Pooter in 1959 slechts 'bij toeval' lid werd van het vrijwil lige brandweerkorps van Axel. Achter de brandweer aan, dat was in de jaren vijftig voor de opge schoten jeugd zowat synoniem met: achter de muziek aan. Dus toen in de hete zomer van '59 de brandweer bij wijze van oefening de verdorde velden van de plaatse lijke W sproeide, was 16-jarige Cees er met zijn maten bij. Die dag markeert het begin van een leven als vrijwillig brandweer man: 1959-2002. Opgeteld 43 jaar, waarvan ruim 26 als commandant. Halverwege 2002 zwaaide De Pooter (66 nu) af, maar brandweer man ben én blijf je voor het leven. Niet dat hij thuis met scannertje of via internet gebeurtenissen volgt of zich anderszins nog met de brandweer bemoeit - verre van dat, daar is hij de persoon niet naar. Maar een carrière van gemid deld zo'n dertig tot veertig uitruk ken per jaar, samen een dikke dui zend dus, die vergeet je niet. Zeker niet als daar, in brandweerjargon, 'grote jongens' bij zijn. De bran den bij meubelinrichting Pot (juni 2007) en houtzagerij Den Doelder (juli 2007) staan nog vers in het ge heugen. Maar Axel, zo toont de ex positie 'Branden in en om Axel' in het Streekmuseum is in de loop der jaren wel opvallend vaak ge troffen door branden van grote omvang. Voorbeelden? Halverwe ge jaren '50 werd zowat elke Zeeuws-Vlaamse brandweerman opgeroepen voor een brand in de Cokesfabriek; in 1975 brandden in de Kerkdreef magazijnen van meu belinrichter Pot tot de grond toe af; op 11 december '78 verwoestte een hevige vuurzee gebouwen en bussen van Cito, twee weken later foto Peter Nicolai Het is bijna een jaar een gele den dat Benny David, één van de drijvende krachten achter het streekmuseum 'Het Land van Axel', overleed. Maar bij de start van het museumseizoen 2009 is zijn hand nog voelbaar. Ei genlijk is de tentoonstelling 'Bran den in en om Axel' een postuum eerbetoon aan Benny David. Want: hij bedacht enkele jaren ge leden al het thema van de exposi tie -zoals hij wel vaker de beden ker was van onderwerpen. 'Bran den' stond aanvankelijk in 2008 al op de planning, ook omdat het (voormalige) vrijwillige brand weerkorps van Axel toen 80 jaar bestond. Maar na ampel beraad werd de expositie een jaartje opge schoven, omdat het museum met plaatselijke accenten aanhaakte bij legde een vuurzee de Stadsherberg in de Weststraat in de as. Begin 1981 volgde jeugdherberg Bleye Haghe, en in november 1996 had de brandweer meer dan de han den vol aan een hevige brand in het winkelcentrum Oranjehof De Pooter: „Pot in de Kerkdreef én Oranjehof waren misschien wel de moeilijkste branden uit mijn loop baan. Oranjehof was een zogehe ten binnenbrand, maar hallo! Een staalconstructie met muren met geperst stro en aan de buitenzijde aluminium platen. Binnen waren negen kantoren en nog eens win kels. We hebben bij die brand 120 flessen perslucht gebruikt. Dat zegt alles. Pot in '75, dat was ook een gevaarlijke. Middenin Axel. We hebben daar veel geluk gehad. Het was windstil, waardoor we omliggende panden konden red den." De expositie in het streekmu seum geeft, met dank aan korps verzamelaar en -archivaris Leo Die- leman, aan de hand van foto's, krantenknipsels en materieel een overzicht van ruim 80 jaar plaatse lijke brandweergeschiedenis. De aankoop in 1927 van een Minerva- brandweerwagen met Be- duwépomp markeert het einde van de zogeheten 'plichtbrand weer'; een jaar later volgt de op richting van het Axelse vrijwillige brandweerkorps. De expositie zet het werk van de brandweerman centraal. Een sociaal mens, zegt De Pooter. „Een mens met burger zin. Bereid om te helpen, maar wel met verstand. In het besef dat kameraadschap essentieel is. Je moet elkaar voor honderd procent kunnen vertrouwen, want een brand kun je nu eenmaal niet plan nen. Vandaar dat er altijd veel aan dacht is geweest voor teambuil ding." Behalve de historie toont de expositie ook een kijkje op de evo lutie van het brandweerwerk. De Pooter wijst op een foto uit '74 van een nieuwe brandweerwagen. „Die kostte 50.000 gulden. Daar heb je nu bij wijze van spreken een wiel voor. Kijk, wij waren ei genlijk autodidact. Je leerde van collega's, opleidingen zijn pas eind zestig, begin zeventig gekomen. Vroeger was voor ons een brand een brand, met alle beperkte mid delen vandien. Nu praat je over HBO-niveau. Het werk is uiterst complex geworden." het landelijke thema over religieus erfgoed. Met de expositie zet Het Land van Axel een traditie voort. Al jaren wijdt het museum de sei zoensopening aan de geschiedenis van Axel zelf, doorgaans sociale ge schiedenis. De mens, beter gezegd: de Axelaar, centraal. „Die keuze", vertelt Armand van Avermaete, „is gemaakt omdat we bij de start een trekker voor de plaatselijke bevol king willen. Als je naar de bezoe kersaantallen kijkt, blijkt dat tel kens weer een succes te zijn. En een succesformule moet je niet ver anderen." Oud-commandanten C. Overdulve en C. de Pooter openen 'Branden' vanavond. De expositie is te bezichtigen tot en met 9 mei. Openingstijden: woensdag tot en met vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur, op zaterdag van 12.30 tot 16.30 uur. TERNEUZEN - Roy Christiaansen van De Zeekrab uit Breskens is za terdag eerste geworden tijdens de internationale zeehengelwedstrijd in Terneuzen. Vier vissen met een totale lengte van 70 cm waren ge noeg voor de overwinning. Frans van Doeselaar (ZHC Heusden) met 69 cm en Tonny van Goethem (ONI) met 45 cm eindig den respectievelijk tweede en der de. Bij de trio's ging de winst naar Hengelhuis Huygens 2. Jari Buit van HSV De Vogel was de beste jeugdige deelnemer. Bij de dames eindigde Corrie van de Berg als eerste. In totaal deden 89 henge laars mee. De vangst bestond voor namelijk uit ondermaatse bot. rtttWUMÖ WWBHSagfe Oud-brandweercommandant Cees de Pooter: essentieel...' Kameraadschap, teamgeest is foto Wim Kooyman urban design www.tmcwoonwinkels.nl geopend vanaf zaterdag 4 april 2009 van 09:00 uur -18.00 uur r*"^P Kozijnen-zonweringen-tuinmeubelen horren - rolluiken - dakramen - garagedeuren PAC Zonweringen [voorheen Polderdijk Gevelverfraaiing] Marie Curieweg 15/4389 WB Vlissingen Tel.: 0118-552010 www.paczonweringen.nl l.v.m. verhuizing zijn wij van 30 maart t/m 3 april gesloten, om daarna terug te komen met een op 4 april!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81