'GM en Chrysler gecontroleerd failliet' Lahore weer decor BLIJF SCHERP EN HOU JE FOCUS NEEM NU EEN ABONNEMENT: X riücUvvccK .2.5! EN WIN EEN FORD FOCUS RS! Pakistaanse Taliban vermoedelijk achter aanval politieacademie. Obama zet steun aan autofabrikanten stop en hoopt op doorstart. Honderden dode pinguïns in Chili Belg ziet bewijs voor God in Google Earth Walesa dreigt met emigratie uit Polen .0 GA NAAR WWW.AUTOWEEK.NL WATER TE KOOP IS... 6 Dinsdag 31 maart 2009 PZC LAHORE - Militanten hebben giste ren een politieacademie in Paki stan acht uur lang bezet gehou den. Veertien mensen kwamen om het leven: acht agenten, twee burgers en vier strijders. Circa negentig politieagenten in opleiding raakten gewond. Drie militanten zijn opgepakt. Strijders die loyaal zijn aan de Pakistaanse Taliban-leider Baitullah Mehsud zouden achter de aanval zitten, zegt de Pakistaanse minister van Binnenlandse Zaken Malik. De Pakistaanse Talibanbeweging is een verzameling strijdgroepen die verantwoordelijk wordt gehouden voor terroristische aanslagen. Zo wordt Mehsud ervan beschuldigd achter de moord op ex-premier Be nazir Bhutto te zitten. Een onbekend aantal gewapende mannen bestormde gisterochtend de appelplaats van de academie. Ze gooiden handgranaten en scho ten met automatische geweren. De militanten namen tientallen toe- door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - President Barack Obama heeft de zweep gelegd over de noodlijdende Amerikaanse au toproducenten Chrysler en Gene ral Motors (GM). De regering heeft de aanvraag voor extra over heidssteun door de autogiganten afgewezen. Obama sluit niet uit dat de bedrijven op korte termijn faillissement moeten aanvragen om te kunnen reorganiseren. „De overleving van onze auto-in dustrie kan niet afhankelijk zijn van een eindeloze stroom belas tinggeld", zei een somber ogende Obama, nadat hij de ingediende re organisatieplannen van de twee bedrijven 'niet sterk genoeg' noem de. GM en Chrysler incasseerden sa men al 17,4 miljard dollar aan over heidssteun en hoopten op nog eens op zestien miljard, maar de president trapte gisteren op de rem. „De ondernemingen moeten nog hardere beslissingen gaan ne men", aldus de president. Barack Obama toonde gisteren aan dat hij tegenwoordig de machtigste man is in de ooit zo trotse Amerikaanse auto-industrie. GM-topman Rick Wagoner kreeg de wacht aange zegd en ook de rest van de directie zit op de schopstoel. Voor Chrysler was de boodschap vanuit Washington gisteren nog harder: het bedrijf is als zelfstan dig onderneming 'niet levensvat baar', aldus Obama. De overheid is bereid zes miljard dollar te investe ren in een overname door Fiat. Als de deal niet binnen dertig dagen is beklonken, komt een bankroet in zicht. Chrysler maakte gisteren di rect bekend dat het rond zal ko men met Fiat. Het geduld van Obama met GM is ook op. De fabrikant krijgt nog zes-- tig dagen de tijd om met schuld eisers, werknemers en toeleveran ciers de schuldenpositie te sane ren. Als dat niet lukt, moet ook de grootste autoproducent ter wereld uitstel van betaling aanvragen. Obama bereidde de bevolking gis teren alvast voor op de mogelijke faillissementen. De president er- WJ GM en Chrysler krijgen geen overheidssteun meer van de Amerikaanse regering. Die wil de twee autofabrikanten 'gecontro leerd' failliet laten gaan. kende dat een bankroet 'verontrus tend' klinkt, maar hij hamerde er op dat bedrijven op die manier de kans krijgen om sneller te reorgani seren. „Het is een instrument dat we kunnen gebruiken terwijl de werknemers gewoon aan het werk blijven", aldus Obama. De regering legt nu al het funda ment voor 'een gecontroleerd fail lissement', zo concludeerden waar nemers. Om te voorkomen dat er paniek uitbreekt onder consumen ten, stelt de overheid zich garant voor alle garanties op auto's van GM en Chrysler. „Die garantie is veiliger dan ooit", aldus Obama. Hij maakte verder bekend dat een speciale commissaris de arbeiders en gemeenschappen in Michigan, waar het merendeel van de indus trie is gevestigd, moet helpen te 'herstellen' van de klap. Toeleve ranciers kregen vorige week al noodhulp toegezegd om te voorko men dat ze worden meegesleept in de val. De impact zal deson danks groot zijn, erkende Obama. „Er zijn banen die niet meer terug komen. Er zijn fabrieken die niet meer opengaan. Weinig kan ik zeg gen om de woede weg te nemen bij mensen die hun levensonder houd nu bedreigd zien door het fa len van anderen." Pakistaanse politieagenten voeren een van de verdachten van de gijzeling op een politieacademie in Lahore weg. Drie terroristen overleefden de aan- SANTIAGO - Honderden dode Ma- gellan-pinguïns zijn de afgelopen dagen aangespoeld op een strand in het zuiden van Chili. Volgens sommige mediaberichten zijn er al 1500 dode dieren geteld. De autori teiten tasten nog volledig in het duister over de oorzaak van de massale sterfte onder de niet-vlie- gende zeevogels. Vier kadavers worden onderzocht. Lech Walesa BRUSSEL - Een Belg beweert dat hij via de kaartensite Google Earth het bewijs heeft gevonden van het bestaan van God. Hij ziet de beelte nis van Jezus op de plaats waar de berg Sinaï zou moeten liggen. Vol gens de Belg het werk van God. „Dit bewijst dat God bij de schep ping al wist dat Jezus duizenden ja ren later zou bestaan en dat er sa tellieten zouden komen die dit zouden kunnen aantonen." WARSCHAU - Lech Walesa dreigt uit Polen te vertrekken uit protest tegen een boek dat hij lasterlijk noemt. Volgens het boek heeft Wa lesa samengewerkt met de gehei me politie. De oud-vakbondsman, die leiding gaf aan het Poolse ver zet tegen communistische over heersing, is daar al vaker van be schuldigd. In 2000 werd Walesa's naam nog door een rechtbank ge zuiverd. AUTOWEEK.NI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6