Restauratie naamlijsten Nicolaaskerk Historie imposant kerkgebouw Deuren van musea gaan weer open Balkenende opent rigoureus vernieuwd Watersnoodmuseum. 1 8 I Dinsdag 31 maart 2009 PZC S Ze staan er allemaal op, de predikanten van de Brouwse Nicolaaskerk van na de reformatie. Het eeuwenoude bord waarop hun namen prijken wordt gerestaureerd. door Piet Kleemans Geduld, toewijding, vak manschap en oog voor detail. Die eigenschap pen zijn onmisbaar voor het restauratiewerk in de Ni colaaskerk. „Alles gaat uit de hand. Net als vroeger", zegt meesterschil der John Franke van Schildersbe drijf Franke VOF uit Brouwersha ven. Vanaf een steiger werkt hij al drie weken aan het weer in oude glorie herstellen van het meters brede, meters hoge en daardoor loodzware namenbord. Slanke en sierlijke witte letters op een zwar te ondergrond, verfraaid met in goudkleur gekalligrafeerde hoofd letters en in groen en bruin uitge voerde versieringen. Monniken werk. De staat waarin Franke de op hout geschilderde naamlijst aantrof was deplorabel. „Het was op een heleboel plekken bijna on leesbaar geworden. Het zwart was helemaal vervaagd." Om de zwar te ondergrond weer op te halen be handelde Franke deze met papa verolie. Vervolgens werden de eveneens deerlijk vervaagde witte letters één voor één opgeknapt. Franke heeft er daarbij bewust voor gekozen niet alles simpelweg over te schilderen. Craquelé - fijne barstjes in de verf - moet je niet wegpoetsen, vindt Franke. Dat hoort bij dit soort eeuwenoud cul tureel erfgoed. De witte verf om de letters bij te werken stelde Fran ke zelf samen uit lijnolie, zinkwit en andere bestanddelen „Op zo'n oud namenbord kun je geen stan- daardverf smeren." De lijst met 'predicanten' begint in 1577. Franke: „Maar ik denk dat ze pas veel later zijn begonnen met het optekenen van de namen op dit bord." Franke houdt het wat dat betreft op rond 1700. Van elke predikant staat datum van be roepen, de plaats waar zij eerder op de kansel stonden en waar zij later predikten. Hetgeen varieert van kerkgenoot schappen elders in Nederland tot een kerk in Paramaribo. Sommige vertoefden slechts enkele jaren in Brouwershaven. Anderen bleven de Brouwse kerk meer dan 30 jaar trouw. Een aantal predikanten ging met emeritaat, anderen ont vielen de kerk door overlijden. In eerste instantie was het naam bord nog een vrij bescheiden bord. Twee kolommen vol namen van zij die ooit de kansel van het Brouwse Godshuis bestegen en er vlammende preken hielden. „Je kunt nog zien hoe groot het bord eerst was", zegt Franke, een be paald punt op het bord aanwij zend. „Hier heeft vroeger de lijst gezeten. Later werd het bord te klein en is er een flink stuk aange zet." Het oudste deel van het bord is opgebouwd uit eiken panelen. Later werd met het - goedkopere - grenen gewerkt. Het overgrote deel van de namen is in hetzelfde lettertype op het hout geschilderd. Opvallend is de omslag in 1873 naar een dikkere grotere letter. Franke heeft er geen verklaring voor. „Ik vermoed dat het gewoon een andere schilder is geweest die die namen geschilderd, heeft. Het grote bord heeft nog twee klei nere broertjes. Daarop staan de na men van respectievelijk de diake nen en ouderlingen die door de eeuwen heen de kerk dienden. Honderden namen staan er in klei ne slanke letters. Met soms verras sende boodschappen. Zo wordt melding gemaakt van het overlijden van ouderling Adriaan Jacob op 1 maart 1756. Blij kens het bijschrift liet de man bij zijn afscheid van het ondermaanse 'alle zijn Goedere aan de Stad, Kerk en Diaconie Armen' na. Het geen daarmee voor de eeuwigheid is vastgelegd. Oude spelling én foutjes De spelling van sommige plaatsnamen op het namen bord roept vragen op. Bruinisse wordt op meerdere plaatsen op het bord met de Duitse Ringel-s geschreven. Andere namen hebben een 'normale' dubbele s. Naast verschillen in spelling prijken op het bord ook spelfouten en slordigheidjes. Op het bord waar de namen van de Brouwse diakenen staan is de schilder de S in Brouwers haven vergeten. De ontbrekende S is er - toen eenmaal de fout bemerkt was - alsnog bijgeschilderd maar zweeft nu iets boven de ande re letters van de plaatsnaam. Op het 'diakenenbord' zijn aan vankelijk grotere letters ge bruikt. Die schemeren nog door de zwarte achtergrond heen. Brouwershaven is maar een klein stadje - officieel een Smalstad - maar het is wel de plek waar een van de meest im posante kerkgebouwen van Schou- wen-Duiveland staat. De historie van het gotische bouwwerk gaat te rug naar de dertiende eeuw. De kerk werd kort na de stichting van Brouwershaven door Floris de Vijf de in 1285 gebouwd. De oorspron kelijke kerk was een stuk kleiner dan het Godshuis dat er nu staat: elf meter breed, eenbeukig en een vijfhoekig gesloten koor. In eerste aanleg was de kerk gewijd aan Pe trus en Paulus. In 1540 werd de kerk gewijd aan de Heilige Nico- laas, schutspatroon van de zeeva renden. Begin vijftiende eeuw werd begon nen met de bouw van een tran sept en een koor met kapellen. In het eerste kwart van de zestiende eeuw werd het Godshuis stevig on der handen genomen: het een- beukige schip moest wijken voor het huidige halleschip. Later wer den nog een zuider- en noorderzij beuk aangebouwd. Alle bouwwerkzaamheden finan cieren was nog niet zo simpel. Het aantal parochianen was laag. Om aan voldoende geld te komen wer den allerlei extra belastingen gehe ven op onder meer haring en bier. Enige inventiviteit kan de bestuur ders van toen niet ontzegd wor den. Wie de wet overtrad moest door Esme Soesman ZIERIKZEE - Met het landelijk Mu seumweekend (4 en 5 april) in aan tocht wordt het stof van de mu seumcollecties op Schouwen-Dui- veland weggeblazen. Te beginnen in Zierikzee, waar morgen het Maritiem Museum al vast de deuren opent. Naast de vas te collectie is er een tentoonstel ling gewijd aan het onlangs naar Zierikzee teruggekeerde zeventien- de-eeuwse uurwerk uit de Zuidha venpoort. Ook toppers van de col lectie meekrap uit het Stadhuismu seum, dat in verband met een ver bouwing is gesloten, zijn komend seizoen in het Maritiem Museum te zien. De Brusea (het Visserijmuseum en de Oudheidkamer) in Bruinisse geven bezoekers zaterdag vrij toe gang. Door de twee musea is een speurtocht - met fotomateriaal - uitgezet. De Burghse Schoole in Burgh opent zaterdag om 10.30 uur met een officieel moment het nieuwe museumseizoen. Met het thema tradities als rode draad heeft de Burghse Schoole drie ex posities ingericht: strao, knipkunst en de Peren van Burgh. Er zijn on der meer Zeeuwse trekpaarden bij de opening van de partij. Ook Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor is van af de zaterdag voor Pasen weer voor publiek geopend. Het RTM-trammuseum aan de Brou- wersdam opent pas Tweede Paas dag de hekken van de remise. Om 11.45 uur die dag zet de eerste stoomtram van het seizoen zich in beweging. Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk tenslotte gaat vrijdag 10 april open voor publiek. Het rigoureus uitgebreide mu seum wordt donderdag 23 april ge opend door minister-president Jan Peter Balkenende. Die dag zijn de caissons gesloten voor publiek. Bij beschikking van de kantonrechter te Middelburg d.d. 26 februari 2009 is Willem ina Paulina Gijzel- Dekker, geboren te 's-Heer Arendskerke op 15 oktober 1920, wonende te 4421 BV Kapelle, Beukenhof 25, onder curatele gesteld met benoeming van Marinus Johannes Baartman, wonende te 4481 CG Kloetinge, Klaasputhoek 31 tot curator Meesterschilder John Franke is bezig met de restauratie van het eeuwenoude namenbord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 68