Binnenland door nieuwe meter? 'Minder agressie als bus op tijd rijdt' Tilburger bedreigt personeel ambulance CNV: duizend ontslagen bij auto Kroymans Verhagen als gastheer Minste meldingen van chauffeurs uit Zeeland, Friesland en Drenthe. Ziekteverzuim onder ambtenaren het hoogst Verdachte roofmoord juwelier aangehouden Olifanten ingezet om landmijn op te sporen Nederland heeft nu 16,5 miljoen inwoners Trein maakt noodstop voor pop op spoor SS Rotterdam eind juli open voor publiek PZC Dinsdag 31 maart 2009 I 5 te onder bruinvissen. Dit jaar zijn al bijna negentig van deze walvisachtigen dood aangespoeld. Sommigen waren zwaar verminkt. Ecomare, centrum voor de Wadden en de Noordzee, vreest dat de dieren door mensenhanden om het leven zijn gebracht. foto Erik van t Woud/ANP verwachten ze minder klachten van klanten over de jaarrekening, die nu nog op basis van schattin gen wordt vastgesteld. Levert de digitale meter daadwer kelijk een besparing op? Energiebedrijven zijn daar vaag over. Essent en Eneco zeggen dat de digitale meter 'zeker' tot bespa ringen leidt. Concrete cijfers kun nen ze niet noemen. Uit onder zoek van Oxxio onder zevenhon derd klanten met een slimme me ter blijkt dat ongeveer de helft van hen vijf procent of meer bespaart op de energierekening. Bij de rest is er amper of geen effect. Kan ik de analoge meter behou den? Nee. De invoering van de digitale meter wordt voor iedereen ver plicht. In het wetsvoorstel staat zelfs dat de netbeheerder aangifte kan doen als iemand pertinent weigert de digitale meter te laten installeren. MIDDELBURG - Bussen die niet op tijd rijden en de controles van ver voersbewijzen zijn de voornaam ste aanleidingen voor agressie te gen buschauffeurs. Dat concludeert vakbond FNV Bondgenoten naar aanleiding van een inventarisatie onder buschauf feurs in de periode van 6 tot en met 17 maart. De bond kreeg bijna driehonderd meldingen binnen via de website, e-mail of telefoon. De meeste meldingen kwamen uit de provincie Noord-Brabant (24,6 procent), gevolgd door Noord-Hol land en Gelderland. De minste meldingen kwamen uit Friesland, Drenthe (beide 1,7 procent) en Zee land (2,5 procent). De chauffeurs hebben te maken met schelden, spugen en fysiek ge weld tijdens hun werk. De hulp HILVERSUM - Bij automobielbedrij ven van Kroymans komen - ver spreid over het land - duizend van de 2500 werknemers op straat te staan. Dit zegt vakbondsbestuur der Dolf Polders van het CNV over het van oorsprong Hilversum- se bedrijf Voor reddingsoperaties is het volgens hem te laat. „Dat lukt niet met een schuld van 1,2 miljard euro", aldus Polders. Vandaag zitten de bonden voor het eerst om tafel met de bewind voerders van Kroymans. Volgens Polders worden werkne mers niet of nauwelijks geïnfor meerd door de bedrijfstop. „Zoals het hier gaat, heb ik nog niet eer der meegemaakt." en opvang vanuit de werkgever, er varen ze als 'gebrekkig'. Zo werken noodknoppen niet altijd of was de verkeersleiding niet te bereiken ten tijde van een incident. „Ook de politie was vaak slecht bereik baar of reageerde niet snel ge noeg", aldus Bondgenoten. De busbedrijven wordt verweten dat zij de mishandeling van chauf feurs af blijven doen als inciden ten en een maatschappelijk pro bleem. „Ze weigeren verantwoor delijkheid te nemen voor de veilig heid van hun werknemers, de chauffeurs", stelt de vakbond. Chauffeurs pleiten voor een realis tischer dienstregeling, meer toe zicht en controle en eenheid in ta rieven en kaartsoorten.Volgens de chauffeurs zou het beter gaan op FNV Bondgenoten presenteerde gisteren een zwartboek over de onveiligheid in het stads- en streekvervoer. Een tienpunten plan moet verbetering brengen. de bussen als de dienstregeling rea listischer zou zijn, zodat bussen minder vaak te laat komen. „En er moet veel meer toezicht en contro le komen op de bussen." Eenheid in tarieven en kaartsoorten zou ook schelen. Om de veiligheid in het openbaar vervoer te vergroten, stelde de bond een tienpuntenplan op. De FNV hecht in het plan sterk aan opvang van en nazorg voor chauf feurs die te maken hebben gekre gen met agressie. Ook vindt ze dat er een landelijk meldpunt moet ko men voor agressie en geweld en dat incidenten gemeld moeten worden bij de Arbeidsinspectie. Verder wil de FNV onder meer (ca- mera)toezicht in de bussen. Gisteren werd in Apeldoorn een chauffeur overvallen. De pverval- ler stapte in bij een bushalte, gaf de chauffeur een klap op zijn hoofd en vluchtte weg met diens tas. Eergisteren werd in Oldenzaal een buschauffeur mishandeld. TILBURG - De politie iri Tilburg heeft in de nacht van zondag op maandag op de spoedeisende hulp van het St. Elisabeth Ziekenhuis een 26-jarige Tilburger gearres teerd, die agressief reageerde toen hij door twee ambulancemedewer kers werd geholpen. Vanaf de brancard sloeg hij een van hen in het gezicht en bedreig de hij beiden. De man was kort daarvoor als motorrijder betrok ken bij een verkeersongeval. Hij reed vermoedelijk door rood. Een 26-jarige automobiliste kon een aanrijding niet meer voorko men. De man die zonder helm reed raakte even buiten kennis en de GGD kwam ter plaatse met een ambulance. Omdat het slachtoffer direct agressief en opstandig rea geerde, reed een politieman mee met de ambulance. Tijdens de rit dreigde hij de twee verpleegkundi gen een kogel door het hoofd te schieten en schold hij hen uit. De man werd vastgesnoerd op de brancard maar wist de verpleeg kundige te slaan toen een arm werd losgemaakt. De verdachte werd aangehouden en de ambulancemedewerkers de den aangifte. In een eerste verhoor heeft de verdachte verklaard dat hij tien flesjes bier had gedronken en dat hij de crossmotor zonder licht, kenteken en verzekering wil de testen op de weg. ROTTERDAM - Minister Verhagen van Buitenlandse Zaken begeleidt op Rot terdam Airport de Afghaanse president Hamid Karzai. De minister had giste ren een drukke dag. Als gastheer ontving hij de deelnemers aan de Afgha- nistan-top die vandaag in Den Haag wordt gehouden. Vijf organisaties heb ben aangekondigd te gaan demonstreren. foto Vincent Jannink/ANP DEN HAAG - Ambtenaren verzuim den vorig jaar het vaakst wegens ziekte. Het ziekteverzuim kwam uit op 5,6 procent, tegen een lande lijk gemiddelde van 4,3 procent. Werknemers in de landbouw en de visserij waren het minst ziek (2,9 procent). Dat meldde het Cen traal Bureau voor de Statistiek gis teren. Bij bedrijven met honderd of meer werknemers was het ziek teverzuim gemiddeld 5 procent. AMSTERDAM - De politie heeft een 22-jarige man aangehouden op ver denking van betrokkenheid bij de moord op een juwelenhandelaar. De diamantair (54) kwam vorige week om het leven bij een overval op zijn woning in Amsterdam. De verdachte is een bekende van de politie. De politie sluit meer aanhoudin gen niet uit. RHENEN - Olifanten in Ouwehands Dierenpark in Rhenen beginnen vandaag aan een training in het op sporen van landmijnen. A'ls de oli fanten dat onder de knie krijgen, kunnen olifanten in Centraal-Afri- ka ook geleerd worden daadwerke lijk onontplofte landmijnen op te sporen en levens te redden. De olifanten van Ouwehands Die renpark oefenden de afgelopen we ken al met verstopte appels. DEN HAAG - Nederland telt nu 16,5 miljoen inwoners, meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren. Het afgelopen jaar kwa men er in Nederland dagelijks on geveer 200 mensen bij. Deze groei neemt wel geleidelijk af De grens van 16 miljoen inwoners werd acht jaar geleden bereikt. De perio de van 15,5 miljoen naar 16 mil joen inwoners duurde vijfjaar. WINTERSWIJK - Een machinist heeft gisternacht een noodstop ge maakt, nadat hij bij een spoorweg overgang in Winterswijk over een 'mensachtig voorwerp' was gere den. Politie en brandweer waren snel ter plekke. Het bleek echter een pop te zijn die op het spoor lag. De politie was gisteren op zoek naar de onbekenden die, waarschijnlijk als grap, de pop op de rails hebben gelegd. ROTTERDAM - Het stoomschip Rot terdam gaat op 27 juli open voor publiek. Mensen die op het schip willen logeren in een van de ruim 250 kamers moeten tot begin sep tember wachten. Het vaartuig kwam in opspraak omdat eigenaar woningcorporatie Woonbron er veel meer geld in moest investeren dan geraamd. Het kost nu ruim 200 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5