Zeeland 'Die jongens willen meer dan boeken 'Het is een mooie actie, ik word er stil van' Ecopark De Brandpit Kattendijke in prijzen Slachtoffers van schietincident maken het goed 'Particulieren mogen ook een bedrag geven. Als iemand hier met een paar tientjes voor de deur staat, slaan we dat natuurlijk niet af Witte Andriesse 'Nu hockeyen wij in onze normale rolstoel, maar die wendbaar en bovendien wordt de motor snel warm' j, 'Als je weet dat zo'n sportrolstoel tienduizend euro kost, begrijp je dat ze dat niet zomaar ophoesten' 18 Dinsdag 31 maart 2009 PZC De broers Joël en Aron uit Scherpenisse hockeyen elke zaterdag in hun gewone rolstoel. Dat is niet ideaal. Twee dorpsgenoten zijn daarom een actie begonnen. door Rob Paardekam Witte Andriesse en zijn zoon Lennard, een klasgenootje van Aron, gaan het hele jaar acties op touw zetten om geld in te zamelen voor sportrol- stoelen. „Zo'n rolstoel kost onge veer tienduizend euro", stelt Wit te. „Als je dat weet, begrijp je dat het gezin dat geld niet zomaar kan ophoesten, laat staan voor twee rolstoelen. Daarom gaan wij het proberen." Witte zegt enorm veel respect te hebben voor de manier waarop Joël (12) en Aron (11) Beurkens met hun ziekte, de progressieve spierziekte Duchenne, omgaan. „Ze staan middenin het leven en zitten niet bij de pakken neer. Ik heb overigens net zo veel bewon dering voor de ouders. Die doen er werkelijk alles aan om de jon gens een zo gewoon mogelijk le ven te laten leiden." Bij zo'n leven hoort natuurlijk ook sporten. „Al merk ik dat er ook wel mensen zijn, die daar anders over denken", vertelt Witte. „Die vinden het voldoende dat jongens als Joël en Aron thuis een beetje kunnen lezen en puzzelen. Ik ben het daar pertinent mee oneens. Ze hebben net zo goed sportieve ont spanning nodig. Gelukkig heb ik de indruk dat het overgrote deel van de mensen in Scherpenisse daar ook zo over denkt." Witte en zoon Lennard zullen die mensen het komende jaar hard no dig hebben om twintigduizend eu ro in te zamelen. Ze organiseren zelf activiteiten, maar vragen ande ren ook om bijvoorbeeld een deel van de opbrengst van hun evene ment af te staan voor het goede doel. Zo heeft Witte de organisatoren van de avond-driedaagse in Poort vliet al kunnen overtuigen. Zij ver hogen het inschrijfgeld met een klein bedrag. Dat geld gaat naar de 'Actie Beurkens', zoals het initia tief van vader en zoon Andriesse officieel heet. Het Calvijn College schenkt een deel van de opbrengst van de lesmarathon. „Maar het kan natuurlijk ook dat een school of club een geheel nieuw evene ment opzet om ons te steunen". stelt Witte. „Alles is mogelijk en al le beetjes helpen. Particulieren kunnen ook gewoon een klein be- drag geven. Als iemand hier met een paar tientjes voor de deur staat, slaan we dat natuurlijk niet af" Ook ondernemers wordt ge vraagd of ze iets voor de actie kun nen betekenen. Het hoogtepunt van het actiejaar moet De Thoolse dag van de fiets worden, op zaterdag 4 juli. Die or ganiseren vader en zoon Andries se helemaal zelf. Er komt een fiets- toertocht, een wielerreünie van oud-KNWU-renners uit de regio en een tentoonstelling over de wie- Ierhistorie. Deelnemers bepalen zelf hoeveel ze geven voor de ac tie. „Het is maar net wat ze kun nen missen", vindt Witte. „Wie zijn wij om dat te bepalen?" Witte zegt nog heel moeilijk te kunnen inschatten of het mogelijk is dit jaar de benodigde twintigdui zend euro bij elkaar te krijgen. Hij maakt zich er niet al te druk over. „We zien wel. Als we aan het eind van het jaar te wei nig hebben, kun nen we kiezen om bijvoorbeeld één rolstoel te kopen, maar we kunnen ook doorgaan. Ik denk er sowieso aan om de Actie Beurkens na dit jaar gewoon door te laten lo pen, al is het dan misschien iets minder intensief De handicap van de jongens brengt ook los van de rolstoelen hoge kosten met zich mee. Een beetje hulp kan de fami lie ook na 2009 nog wel gebrui ken, denk ik." website: www.actiebeurkens.nl e-mail: malus@zeelandnet.nl door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Joël en Aron vin den het geweldig dat Witte en Len nard Andriesse dit hele jaar geld in zamelen om voor hen een sportrol stoel te kunnen kopen. „Ik ben daar erg blij mee", zegt Joël. „Nu hockeyen wij in onze normale rolstoel, maar die is niet erg wendbaar." Volgens Aron wordt de motor bovendien snel warm. Moeder Beurkens kan daar met ge mak nog wat nadelen aan toevoe gen. „De rolstoelen die ze in hun dagelijkse leven gebruiken, zijn ge woon heel kwetsbaar op het mo ment dat je ermee gaat sporten. Ik bedoel: een koplamp sneuvelt al snel, met alle kosten van dien. Bo vendien sport een kale sportrol stoel, zonder al die ballast, gewoon veel lekkerder." Ondanks het gemis van een sport- Joël (r) en Aron (L) spelen hockey in Ulvenhout. foto Charlotte Akkermans rolstoel genieten Joël en Aron met volle teugen van hun sport. Pa reist elke zaterdag met de jongens naar Ulvenhout, een paar kilome ter onder Breda. „In Goes zit ook een gehandicaptensportclub", ver telt de moeder van de broers „Maar daar trainen ze op een door deweekse dag om vier uur 's mid dags. Dat was te doen geweest als Aron naar de Mytylschool in Goes was gegaan, maar uiteindelijk heb ben we toch voor het Calvijn Col lege in Tholen gekozen. Daar is hij om vijf voor half vier klaar, terwijl ze in Goes om vier uur gaan spor ten. Dat is nauwelijks op tijd aan te reizen. In Ulvenhout spelen de jongens op zaterdag. Dat is een stuk eenvoudiger." Ook de moeder van Joël en Aron is erg blij met de actie van de fami lie Andriesse. „Daar wordt je stil van", zegt ze. „Een sportrolstoel is een dure voorziening, die wij voor alsnog niet krijgen vergoed. Als het dan op deze manier kan, is dat heel erg mooi." Q Kijk op www.duchenne.nl voor meer informatie over de ziekte. door Raymond de Frel kattendijke - Het ecoparkje De Brandpit in Kattendijke is in de prijzen gevallen bij de actie Kern met Pit van de Koninklijke Neder- landsche Heidemaatschappij (KNHM). Hoeveel geld het project heeft bin nengehaald, wordt woensdag op het provinciehuis in Middelburg bekendgemaakt. Femmy Pauptit van de Vereniging Dorpsbelangen Kattendijke (VDK) verwacht dat het parkje de volle mep (duizend euro) krijgt toebedeeld. „Het park je is namelijk al helemaal af nu moet de natuur de rest doen. Het blijft bij vijfhonderd euro als de ju ry vindt dat er nog dingen moeten worden aangepast." VDK toverde een oude blusvijver in Kattendijke om tot een klein natuurgebiedje. Bioloog Bert Meijering gebruikte een project elders in Nederland, waar van oude materialen een on gestoord natuurgebied is gemaakt, als voorbeeld. Tussen oude stoepte gels, trottoirbanden en klinkers moeten met name kikkers zich se nang voelen. Pauptit: „Er huizen nu vier kik kersoorten: de bruine kikker, groe ne kikker, gewone pad en kleine watersalamander. Die diertjes zoe ken in de ruwe steenmassa schuil- plekjes. Daarnaast is het een leuke plek geworden voor kinderen, om dat ze er kikkervisjes kunnen van Ecopark De Brandpit in Kattendijke moet een plek worden waar kikkers, vo gels én inwoners graag vertoeven. foto Ronald den Dekker gen. Voor ouderen staat er een bankje om uit te rusten. Het park je moet dus ook als ontmoetings plaats gaan dienen." Binnenkort wil VDK een informa tiebord bij De Brandpit plaatsen. Ook projecten in Hulst en Middel burg krijgen een prijs uitgereikt. VLISSINGEN - De twee Vlissingers, die zondagavond gewond raakten bij een schietpartij in de Hercules Segherslaan, maken het volgens de politie goed. Eén raakte gewond aan zijn hand, de ander in zijn borst. Beide mannen zijn alweer thuis. De politie heeft nog geen idee waarom en door wie ze zijn be schoten. Een woordvoerder sluit niet uit dat die twee op 'het ver keerde moment op de verkeerde plaats waren' Volgens getuigen gebruikte de schutter een zwaar type pistool. Het gaat volgens hen om een jon geman van ongeveer achttien jaar met een donker uiterlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 56