Zuiniger met energie KRAS.NL 'Allochtoon krijgt te laag schooladvies' Bonobo's Apenheul collectief zwanger Patiënt mag geen voorrang kopen Nederlands fregat pakt piraten 4 Dinsdag 31 maart 2009 PZC Ruim kwart van ouders niet eens met advies vervolgopleiding. NZa: bemiddeling voor snellere zorg in strijd met de wet. Sectie op bruinvis waarom zou je verder zoeken BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm door Annemieke Kooper DEN HAAG - Vee! ouders van niet-westerse allochtone basis schoolleerlingen zijn ontevreden over het middelbare schooladvies dat hun kind in groep 8 krijgt. Ruim een kwart van de vaders en moeders vindt dat hun zoon of dochter een te laag advies krijgt. Een vijfde van de ouders van kin deren uit lagere klassen verwacht dat de school een te laag advies gaat uitbrengen. Dat blijkt uit voorlopige resultaten van het Nationaal Onderzoek Te vredenheid Onderwijsinstellingen van het Centrum voor Online On derzoek (Centron) onder ruim 6000 ouders. Volgens de ouders onderschatten leerkrachten wat al lochtone kinderen kunnen, of brengen zij een te laag advies uit omdat het kind een taalachter stand heeft. Volgens de PO-raad, de brancheor ganisatie voor het primair onder wijs, spelen ook vooroordelen bij leerkrachten een rol. Zij denken onterecht dat allochtone kinderen per definitie geen havo of vwo aan kunnen. Niet-westerse ouders heb ben bovendien vaak minder con tact met school en zijn daardoor niet goed op de hoogte van de prestaties van hun kind, stelt de PO-raad. Een laag advies komt dan als een verrassing. Van bewuste discriminatie van al lochtone leerlingen is geen sprake, meent het Platform Allochtone Ouders en Onderwijs (PAOO). Vol gens het platform zijn docenten vooral te voorzichtig bij hun advi sering, omdat ze vrezen dat de kin deren anders zittenblijvers wor den op de middelbare school. „Al lochtone ouders kunnen vaak te slecht Nederlands om met de do cent daarover in discussie te gaan", aldus onderwijsdeskundige bij het PAOO, Zeki Arslan. Autochtone ouders zijn positiever over het schooladvies, blijkt uit het Centron-onderzoek. Ruim tien procent vindt dat hun kind te laag is ingeschat. Een op de acht va ders en moeders verwacht een te laag advies. www.scholenonderzoek.nl. APELDOORN - De bonobo-vrouwen van de Apenheul zijn collectief zwanger. Dat is opvallend, want hoewel de bonobo's bekend staan als sekslief- hebbers, planten deze mensapen zich in de dierentuinen slechts sporadisch voort. Apenheul-curator Frank Rietkerk noemt het heel bijzonder dat in één dierenpark vier bonobo's zwanger zijn. De bonobo's zijn dun gezaaid in de Europese dierentuinen, ver deeld over negen parken zijn er slechts 77. Daarvan heeft Apen heul er tien. Een aantal van drie baby's per jaar, gemeten over alle dierentuinen samen, is normaal, zegt Rietkerk. PETER DEN HAAG - Patiënten tegen beta ling aan snellere zorg helpen, is verboden. Bemiddelingsbureaus die voor versnelde diagnose en be handelplan ziekenhuisspecialisten inhuren, overtreden de wet. Dat concludeert de Nederlandse Zorg autoriteit (NZa) na onderzoek, zo meldde zij gisteren. Het bemiddelingsbureau Quality Medical Services (QMS) en het Haarlemse ziekenhuis Kennemer Gasthuis behandelden vorig jaar twee patiënten zonder de gebrui kelijke wachttijd. De Tweede Ka mer sprak schande van deze 'voor- kruipzorg'. De zorgautoriteit heeft nu zowel het ziekenhuis als de be middelaar op de vingers getikt. In ruil voor een snelle behande ling van een patiënt mocht het Haarlemse ziekenhuis 900 euro in rekening brengen bij QMS. Het be middelingsbureau zou die kosten doorberekenen aan de opdrachtge ver, bijvoorbeeld een werkgever die zijn zieke werknemer weer snel op de been wilde helpen. Het is aan de minister om te kij ken of dergelijke bemiddeling in de toekomst rTiisschien wel moge lijk moet worden, vindt de NZa. Zelf is de autoriteit voorstander van zorgbemiddeling bij niet spoedeisende zorg. Maar de Wet marktordening gezondheidszorg (Wmg) verhindert dit nu. Door de capaciteit aan hulpverle ners beter te benutten, buiten de gebruikelijke uren bijvoorbeeld, kunnen wachtlijsten afnemen, denkt de NZa. De Inspectie voor de Gezondheidszorg moet er dan wel streng op toezien dat geen ex cessen ontstaan. Het ministerie van Volksgezondheid liet gisteren weten geen verruiming te willen van de wet Wmg. UTRECHT - Onder toeziend oog van journalisten, ontleedt dierenarts Lidewij Wiersma een op Texel aangespoelde bruinvis op de faculteit Diergenees kunde in Utrecht. De sectie werd gisteren verricht in opdracht van het mi nisterie van LNV. Dat wil de oorzaak achterhalen van de toegenomen sterf- DEN HAAG - Ieder huishouden ver plicht een 'slimme' energiemeter. Dat is de kern van een wetsvoor stel van minister Maria van der Hoeven (Economische Zaken) waarover de Eerste Kamer van daag stemt. De digitale meter, die de analoge variant moet vervan gen, moet het energieverbruik te rugdringen en fraude voorkomen. Drie vragen en antwoorden over de slimme energiemeter. Waarom wordt de analoge meter vervangen door een digitale? Tegen ongekend lage prijzen naar deze prachtige streek! 'DAT ZAE HARM Zl)M op )S" H£r t>IRtEPS oF /VHTTcHIÊW TO<-H JPiPrp v.'££-T" tkl VEE I Ah PlE K'ND£f3EA/ Vf\h) MIJ Uj <Zo Op ÉXkAAIR. Aankomstdata: ma. en vr. van 6/4 t/m 31/8 Lekker en voordelig ertussenuit naar het Sauerland? Boek dan via KRAS.NL deze fantastische aanbieding! Een heerlijk 3-daags verblijf in het 4-sterren hotel Mercure Lüdenscheid boekt u al vanaf slechts 29 per persoon! Deze spectaculaire prijs is te boeken t/m half april. Het hotel beschikt o.a. over een lift, restaurant, overdekt zwembad en terras. In de omgeving kunt u mooie wandel- en fietstochten maken. Breng ook een bezoek aan Lüdenscheid met o.a. een middeleeuws ringmeer. Of wat dacht u van een bezoek aan het oude vestingstadje Attendorn met de druipsteengrotten? Als u toch in Attendorn bent, breng dan ook een bezoek aan de burcht Schnellenberg. Prijzen zijn p.p., op basis van 2 personen. Res.kosten 17,50 per boeking (verplicht). Zie www.kras.nl/73609 Dat moet van 'Brussel'. Een Euro pese richtlijn schrijft voor dat de komende jaren in elk huishouden en bedrijf een meter moet komen waarop het actuele verbruik is af te lezen. Op die manier hoopt de Europese Commissie dat consu menten zuiniger met energie om gaan. De slimme meter bespaart energie bedrijven een hoop administratie ve rompslomp, bijvoorbeeld als klanten verhuizen of overstappen naar een andere leverancier. Ook DEN HAAG - Het Nederlandse fre gat De Zeven Provinciën heeft met een op de tweede dag van zijn deelname aan de Navo-missie voor de kust van Somalië al pira ten tegengehouden. Dat heeft het ministerie van Defensie gisteren bekendgemaakt. Het fregat reageer de op een oproep van een bevoor radingsschip van de Duitse marine dat deel uitmaakt van de EU-mis- sie Operatie Atalanta. Dat schip werd aangevallen door piraten. De aanval werd afgeslagen waarna ver schillende marineschepen van zo wel de Navo- als de EU-missie de achtervolging inzetten. De beman ning van de Zeven Provinciën dwong de piraten tot stilstand en hield hen onder vuur tot de be manning van een Duits fregat hen kon arresteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4