omroep bij de tijd brengen Open huis culinair gilde Zeeuwse moedernacht vraagt r aandacht voor moedersterite Bonuspauze Palingvissers laten zich van beste kant zien PZC Dinsdag 31 maart 2009 3 COMMENTAAR Minister Wouter Bos van Financiën heeft net op tijd een succesje geboekt. Hij heeft een herenakkoord met Nederlandse financiële instellingen over een gematigd beloningsbeleid. In de aanzwellende kritiek op de exorbitante bonussen die zelfs bij de 'nationale' ABN Amro nog worden toegekend, zat Bos om deze opsteker te springen. Want het beeld veranderde snel. Van de staatsman die geroemd wordt om zijn sterke reactie op de kredietcrisis naar een machteloze minister die niet kan verhinderen dat aan de top van wankelende bedrijven miljoenen blijven wegstromen. Bos heeft zich nu enigszins gerevancheerd. Met dank aan de bovenlaag van de Nederlandse financiële wereld. En zolang het die top behaagt. Want Bos heeft alleen afspraken voor de duur van de kredietcrisis. Dat laat nogal wat ruimte voor interpretatie. Bovendien speculeert het akkoord op internationale afspraken over matiging. Als die er niet komen, wat dan? Daarom is het jammer dat Bos deze omslag niet met wetgeving kan bestendigen. Toch lijkt er nu al wel wat echte winst gemaakt. Ook bij de topbestuurders schemert kennelijk enig besef van het gevaar van bonusregelingen die vooral snelle winst en koersstijgingen stimuleren en die zo de aandacht afleiden van de continuïteit en het maatschappelijk belang van de instelling. Het besef dat graaien geen nuttig werk kan zijn. „Oeh, dat is wel veel", reageert Donny de Vriend uit Breskens als hij de hoogte van het subsidiebedrag hoort, waar Omroep Zeeland om gevraagd heeft. „Dan moeten ze wel een héle mooie website maken. Als het nou een paar ton zou zijn... Zeker in deze crisistijd denk ik dat de provincie het geld beter aan belangrijkere dingen zou kunnen besteden. Wegen en zorg bij voorbeeld. Of een tolvrije Westerscheldetunnel. De omroep is wel belang rijk voor Zeeland, vind ik. Het is goed om op de hoogte te blijven van het Zeeuwse nieuws. Ik vind dat ze wel wat meer zouden kunnen doen om jon geren aan te spreken. Maar met het huidige budget moet dat volgens mij ook lukken. Om een goede website te maken heb je aan één of twee man extra personeel voldoende." foto's Ruben Oreel „Ik vind het helemaal niet gek dat Omroep Zeeland om extra geld vraagt", zegt Joan van Dijk uit Middelburg. „De omroep scoort hoog wat betreft kijk- en luisterdichtheid. Ik kijk elke dag naar het nieuws om zes uur. Ik pro beer het hele uur te zien. Ik vind dat ze een behoorlijke kwaliteit hebben, gezien de weinige middelen die ze hebben. Die 1,6 miljoen lijkt veel geld, maar opnames kósten nu eenmaal veel geld. De media hebben het moei lijk: ze moeten een extra kans krijgen. Ik vind dat de overheid eens moet ophouden om geld te geven aan omroepen als Llink en straks misschien Geen Stijl. Stop met dat gesnipper en geef de bestaande omroepen geld! Dan krijgen we er kwaliteit voor terug. Misschien kan Omroep Zeeland dan met een goede website meer jongeren aanspreken." Als beleidsmedewerker van de provincie wil Ferry Chervet uit Grijpskerke graag op de hoogte blijven van het regionale nieuws. Elke avond zapt hij wel even langs Omroep Zeeland. ,;lk kijk vaak naar het nieuws en luister naar Omroep Zeeland radio. Dat is nodig voor mijn baan, maar ik vind het zelf ook heel belangrijk om te weten wat er in de regio speelt. Die 1,6 mil joen is een hoop geld, maar Omroep Zeeland is een belangrijk fenomeen in Zeeland. Het zou jammer zijn als ze moeten inkrimpen. Ik denk dat de om roep al redelijk efficiënt werkt, maar het is aan de provincie om af te we gen of zoveel geld ook daadwerkelijk nodig is. Mijn mening? Als de omroep een financieel tekort heeft, dan moet dat opgelost worden." Anne Titiheru uit Middelburg is een vaste kijker van Omroep Zeeland. „Ik kijk vooral naar de sport op maandag. En Trugkieke, dat is één van mijn favo riete programma's. Hartstikke leuk, al die oude beelden! Als ik thuis kom, zet ik altijd even teletekst aan. Ik vind het wel jammer dat Omroep Zeeland pas vanaf zes uur uitzendt. Overdag kijk ik daarom ook graag naar TV Wal cheren. Die hebben 's middags vaak ook al leuke filmpjes." Over de extra subsidie waar Omroep Zeeland om gevraagd heeft, is Titiheru niet te spre ken. „Ik vind dat ze al genoeg geld krijgen. Waar moet de provincie dat van daan halen? Overal moet bezuinigd worden, en zij willen er geld bij? Dat kan toch niet!" HEINKENSZAND - Terwijl de kook- programma's op televisie populair der zijn dan ooit, kan het Culinair Gilde Zeeland wel wat nieuw bloed gebruiken. Daarom wordt za terdag 4 april een open dag gehou den, op de plek waar de leden van het gilde maandelijks bijeenko men. Dat is het Meulwegje 3 op het industrieterrein Noordland te Heinkenszand. Bij het gilde gaat het om kennis overdracht. Er wordt geen kookles gegeven. Belangstellenden kunnen vrijblijvend drie keer gastkoken om de sfeer te proeven. Ook loopt het gilde met plannen rond om middagkookbijeenkomsten te orga niseren, speciaal voor ouderen. De leden van het gilde koken in groepen onder leiding van een chef op een vaste middag of avond in de maand. Dat zijn vijf- of zes gangenmenu's die gezamenlijk worden opgegeten. Het gilde heeft een professioneel ingerichte keu ken en een gezellige eetruimte. Belangstellenden kunnen zaterdag terecht tussen 13.00 uur en 17.00 uur. VLISSINGEN - Aan de vooravond van moederdag houdt het Cen trum voor Ontwikkelingssamen werking Zeeland (COS) de Zeeuw se moedernacht. Daarmee wordt aandacht gevraagd voor veilig moe derschap wereldwijd. Dat gebeurt bij de stichting Dunya aan de Bonedijkestraat zaterdag 9 mei tussen 20.00 en 23.00 uur. In hetzelfde kader is sinds gisteren in het gebouw van de Hogeschool Zeeland een tentoonstelling te zien genaamd 'Goed bezig'. De tentoonstelling brengt mannen en vrouwen in beeld die baat heb ben gehad bij ontwikkelingssamen werking in Mali. Het probleem moedersterfte staat hierbij cen traal: in ontwikkelingslanden sterft elke drie uur een vrouw aan complicaties rond de bevalling. Net als COS Zeeland stelt de oplei ding Verpleegkunde van de HZ be wustwording van dit probleem centraal. Het thema moedersterfte wordt ook in de lessen van de op leiding Verpleegkunde verweven. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Combinatie van Beroepsvissers (CvB) stoort zich aan het feit dat de palingvissers in de landelijke media worden afge schilderd als 'roekeloze rovers van de natuur'. De organisatie verwijst naar de advertentiecampagne van het Wereldnatuurfonds, Stichting De Noordzee en Sportvisserij Ne derland rond de behandeling van herstelplan voor de paling vorige week in de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid blokkeer de na een intensieve lobby door palingvissers het vangstverbod dat minister Gerda Verburg in oktober wilde instellen. Verburg wilde zo zorgen dat de geslachtsrijpe schier aal vrij naar de Sargassozee kan zwemmen. In plaats van het ver bod moeten de vissers dit seizoen 157.000 kilo paling over de dijk zet ten. Daarvoor krijgen ze betaald. Voorzitter Sicko Heidoorn liet gis teren weten de uitdaging aan te ne men, ook al wordt het 'keihard werken' om aan de eisen van de Kamer te kunnen voldoen. Het uit zetten van de paling gebeurt regio naal. De CvB moet er op toezien dat dit volgens afspraak verloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3