Mondriaans extreme ideeën Evelyn's Cradle kruipt uit zwarte gat SKeaL Victory Boogie Woogie van Zuidelijk Toneel te zien in Middelburg. Walcherse rockband brengt na moeilijke periode album uit. PZC Dinsdag 31 maart 2009 29 door Joost Coutziers EINDHOVEN - Hij heeft een dubbel gevoel bij Piet Mondriaan (1872- 1944). De kunstschilder is een fas cinerende man, vindt Gerardjan Rijnders, maar ook een fundamen talist en met rechtlijnige types heeft hij juist grote moeite. Rijnders weet waarover hij praat. De regisseur/toneelschrijver maak te voor Het Zuidelijk Toneel de voorstelling Victory Boogie Woogie en verdiepte zich in het leven en de ideeën van de kunstenaar. De ti tel verwijst naar Mondriaans laat ste en bekendste schilderwerk, maar de muziektheatervoorstel ling gaat met name over het ge dachtegoed van de kunstschilder. Victory Boogie Woogie is morgena vond te zien in Middelburg. „Mondriaan had extreme denk beelden", zegt Rijnders, die van 1977 tot 1984 artistiek leider was van Globe, het fundament van Het Zuidelijk Toneel. „Hij werd steeds radicaler, zowel in zijn werk met kleuren en lijnen, maar ook in zijn ideeën over de maatschap pij." De voorstelling is geïnspi reerd op De trialoog, teksten van Mondriaan die verhalen over zijn kijk op een ideale wereld. De tekst bestaat uit een gesprek tussen een moderne kunstenaar, ongetwijfeld Mondriaan zelf een schilder met traditionele gedachten en een vrouw die zich niet zo met kunst bezighoudt. „Er is niet doorheen te komen", zegt Rijnders over De trialoog. „Het werk is gebaseerd op theosofie, en is eerder religieus dan politiek. Ik heb de tekst her schreven, hertaald en er scènes aan toegevoegd." Mondriaan zag de wereld als een geheel van horizontale en vertica le lijnen. Hij was bezeten van een ruit, die vorm gaf hem rust. Hij trok zijn ideeën 'ver door, wilde die implanteren in architectuur, stedenbouw en al het oude moest plat. Zijn denkbeelden projecteer de hij ook op maatschappelijke sys temen en de wijze waarop men sen zich moesten gedragen. Rijnders werd gegrepen door Mondriaan toen acteur Mark Kraan jaren geleden een productie maakte over de schilder in het Mondriaan Huis in Amersfoort. Rijnders hielp hem daarbij en kwam daar op het idee om zelf een productie over de kunstschil der te maken. In Victory Boogie 'Hij werd steeds radicaler, in zijn werk en in zijn ideeën over de maatschappij' Woogie is Kraan opnieuw een van de acteurs, naast Nanette Edens en Jeroen De Man. Het stuk is geen biografie van Mondriaan, maar volgens Rijnders geven de gesprekken op de speel- vloer een goed beeld van de idee- en en het karakter van de man. Hij wordt sprekend opgevoerd, geeft tegengas en wordt boos. Ook zijn er verwijzingen naar de seksuali teit van de schilder en zijn liefde voor dansen. Rijnders: „Hij had al leen maar seks met prostituees, er was in zijn leven geen plaats voor een relatie. Boven zijn eenper soonsbed hingen pin-ups." Op het podium is live-muziek van Loos te horen, een ensemble met saxofoon, piano en drums. Mon driaan zal ook dansen, want daar was hij een groot liefhebber van. In het begin van zijn leven danste hij de charleston, later in zijn New Yorkse periode de boogie woo- gie.De muziek voor Victory Boogie Woogie is gecomponeerd door Boudewijn Tarenskeen en geïnspi reerd door het gelijknamige schil derij. 'Victory Boogie Woogie' door Het Zui delijk Toneel, morgen in Stadsschouw burg, Middelburg. Aanvang: 20.00 uur. AGENDA mHBBSBSÈ OP PAD Susan Smit Schrijfster en 'moderne heks' Susan Smit praat over alternatieve therapieën. Vlissingen, Arsenaaltheater, 19.00 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen. 16.00 en 19.30 uur. Inlichtingen via 0113- 376302 of www.zeeuwsplanetarium.nl. Kamperland, Haven 5. PODIUM Zeeuwse Vrouwen Muziektheater gebaseerd op het boek Ze ven Zeeuwse Vrouwen van Kees Slager. Angelique de Bruijne, Astrid van Eek, Gon- ny Gaakeer en Julia van de Graaff- actri ces met Zeeuwse roots en een passie voor muziek - schetsen een beeld van de Zeeuwse samenleving in de twintigste eeuw. Kamperland, Studio Zeelandnet, 20.00 uur De Man van La Mancha Musicalversie van het verhaal over Don Quichotte. Middelburg, Stadsschouwburg, 20.00 uur. meer agendanieuws op www.pzc.nl BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Marley Me: 20.00 uur; Bride Wars: 20.00 uur; Confessions of a Shopaholic: 20.00 uur; Revolutionary Road: 20.30 uur. GOES Merral, Bride Wars: 19.30 en 21.45 uur; Confessions of a Shopaholic: 19.00 en 21.30 uur; Marley Me: 19.15 en 21.45 uur; The Curious Case of Benjamin But ton: 18.30 uur; Wachtmen: 21.30 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Entre les Murs: 20.0 uur. TERNEUZEN View, Bride Wars: 20.15 uur; Shopaholic: 21.00 uur; Marley Me: 19.00 uur; Watchmen: 20.15 uur. VLISSINGEN CineCity, The Unborn: 22.00 uur Watch men: 21.15 uur; Slumdog Millionaire: 16.15,19.00 en 21.15 uur; The Curious case of Benjamin Button: 13.30 uur; Oor logswinter: 14.00 uur; Role models: 19.15 en 22.00 uur; Marley Me: 13.45 19.15 en 21.45 uur; Gran Torino: 14.00, 16.30 en 19.30 uur; Hondenhotel: 13.45 en 16.15 uur; Kikkerdril: 16.15 uur; Con fessions of a shopaholic: 16.45, 22.00 uur; Defiance: 16.00, 19.00, 22.00 u; Des- pereaux, de dappere muis:13.45 u; Bolt (nl): 14.00 u; Bride wars: 16.15, 19.15, 22.00 u; The Reader: 14.00, 19.30 uur. ZIERIKZEE FiZi, And when did you last see your fat her: 13.00 uur. door Rolf Bosboom OOST-SOUBURG - Vol goede moed trok de Walcherse rockband Black Hole een jaar geleden naar Canada om daar een nieuw album op te nemen. De cd Partners in time is nu verschenen, maar .er is in de tussenliggende periode veel ge beurd met de groep, die voortaan door het muzikale leven gaat- als Evelyn's Cradle. Black Hole kreeg een unieke kans. De groep was in contact gekomen met producer Tim Greencorn van onder meer de Canadese band Last Supper. Hij opperde het idee samen een album te maken in diens opnameruimte in de omge ving van Ottawa: de befaamde Litt le Chicago Studios. Ook drummer Frankie Biggz, die samenwerkte met onder anderen Madonna en Eminem, bleek bereid een handje toe te steken. Het werden, daar in Canada, inten sieve maar vruchtbare weken, zegt zanger en gitarist Ron Bruijnzeel. „We hebben in totaal twaalf songs opgenomen. De samenwerking met Greencorn verliep ontzettend fijn. We zijn ook zeer tevreden over het album. Er zit een heel mooie sound in en we krijgen er veel goede commentaren op." Na de opnames ontstonden er pro blemen. De andere vaste waarde van de groep, bassiste Sarah Bruijn zeel, verliet de band wegens 'per soonlijke omstandigheden'. En er waren ook problemen om een vas te drummer te vinden. „Alle muzikanten waren weg, be halve ik", zegt Ron Bruijnzeel. „Nu doet mijn zoon Ischa volop 'We zijn zeer tevreden over het album. Er zit een heel mooie sound in' mee. Hij is bijna vijftien en een ontzettend getalenteerde gitarist. We zijn al volop bezig met num mers voor een volgend album, dus dat gaat heel goed. Vijf, zes songs zijn inmiddels af, dus dat gaat heel hard. De cd gaat Transmitter heten. Als het kan willen we die weer in Canada opnemen." Black Hole is inmiddels Evelyn's Cradle geworden, afgeleid van een van de nummers op Partners in ti me. „Black Hole vonden we toch niet zo'n goede naam", zegt Bruijn zeel. „Die kan ook dubbelzinnig worden uitgelegd." Paul Polfliet fungeert als visuele vormgever nu als derde bandlid. „We zijn nog dringend op zoek naar een goede bassist en een slag werker", aldus Bruijnzeel. „Zodra we geschikte muzikanten hebben en zij zijn ingewerkt, gaan we ze ker ook weer live spelen." De cd van Evelyn's Cradle is onder meer te bestellen via iTunes. Zie www.evelynscradle.com VLISSINGEN - 'Film by the Sea door het jaar' presenteert vanavond de voorpremière van The Reader van Stephen Daldry. De film, met Ralph Fiennes en Kate Winslet in de hoofdrol, opende vorige week het filmfestival in Breda en draait vanaf donderdag in de Nederland se bioscopen. De voorstelling van avond in CineCity in Vlissingen begint om 19.30 uur. The Reader gaat over de jonge Duitse scholier Michael, die een re latie krijgt met de twee keer zo oude tramconductrice Hanna. Zij vindt het heerlijk om door hem te worden voorgelezen. Plotseling ver trekt zij met de noorderzon. Acht jaar later komt Michael haar bij toeval opnieuw tegen, als Hanna terechtstaat bij het nazi-tribunaal. foto Phile Deprez Mark Kraan in Victory Boogie Woogie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31