Lente in Oranjezon 's Heerenhoek was vroeger protestant fjctuur'f^ P2C Dinsdag 31 maart 2009 27 De PZC sponsort stichting Het Zeeuwse Landschap. In Natuur- journaal gaat hoofd ecologie Chiel Jacobusse wekelijks in op wat er aan de orde is in de Zeeuwse natuurgebieden. Het in kaart brengen van broedvogels gebeurt in al onze natuurgebieden met regelmaat. Het Zeeuwse I Landschap houdt daarbij een cyclus aan van drie jaar. Dit jaar is onder meer het duingebied Oranjezon aan de beurt, 's Morgens vroeg trekken we gevieren het veld in voor de eerste telling. door Chiel Jacobusse De lente is laat in een duingebied als Oranjezon. Voordat de bruine en grijze tinten van de winter plaatsmaken voor fris groen, is het op de kalender al bijna zomer. Maar toch, als je nu door de duinen loopt merk je wel een heleboel van het voorjaar. Uit de ka nalen klinkt het zachte urk-urk van de gewone pad en het getrainde oor hoort ook op tal van plaatsen het onopval lende geluidje van de bruine kikker. De veel luidruchtigere groene collega-kikkers zijn nog in winterslaap, maar de bruine zijn af en toe zo groen dat je je haast zou vergissen in de soort. Vergissen is menselijk, jawel, maar niet exclusief menselijk. Bij een van de kanalen ontmoeten we een duo van een mannetje gewone pad die op de rug van een dame bruine kikker geklommen is. Het wordt natuurlijk nooit echt iets tussen die twee. Maar de voortplanting van kikkers en pad den is goed op gang. Dat bewijzen de vele eisnoeren van ge wone padden en de grote klompen kikkerdril van de brui ne kikker die overal in de kanalen te vinden zijn. De vogels zijn luid en duidelijk aanwezig. De lach van de groene specht klinkt overal en op meerdere plaatsen horen we ook de luidruchtige baltsroep van de havik. Het moeten min stens twee paren zijn. Struinend door de duinen komen we tien zingende booml eeuweriken tegen en hun welluidende lu-lu-lu-lu maakt de sfeer een beetje feestelijk. Die ijverige zangers zullen wel niet allemaal blijven broeden. Van boomieeuweriken is be kend dat ze ook tijdens de trek soms volop zingen. Hun ty perende geluid is trouwens verwerkt in de wetenschappelij ke naam 'lullula'. - Heggemussen hoor je overal en in de buitenste duinenrij zijn de graspiepers weer bezig om via hun zangvluchten hun territorium te markeren. Ook de tjiftjaf is weer terug en de kleine geelgroene vogeltjes zingen aan alle kanten. Nog te vroeg om ze als broedvogel mee te tellen, maar an ders ligt dat met de zingende kruisbekken. Dat zijn zonder twijfel broedvogels en voor zover we nu kunnen overzien zijn het er nogal wat. Er zitten op de kanalen nogal diverse broedparen van de do- daars. De balts van dit kleine fuutje is nu in volle gang. Het uit waterplanten opgebouwde drijvende nest ligt als een drijvend vlotje langs de oevers, maar omdat de vogels de eie ren afdekken met afgestorven planten zodra ze van het nest af gaan, is het toch moeilijk te ontdekken. Dat in tegenstel ling tot de meerkoeten die hun nest weliswaar tussen het riet bouwen, maar toch altijd weer direct opvallen. Niet in de laatste plaats omdat de vogels vaak tot het laatste mo ment blijven zitten. Aan het einde van een lange ochtend inventariseren hebben we meer dan zestig vogelsoorten waargenomen. Ook een aantal soorten die we eiders niet zo vaak tegenkomen als de zwarte mees en de roodborsttapuit zijn present. Dat belooft wat voor het seizoen. We weten tenslotte dat er nog tientallen soorten bij komen. Wat zo'n tocht in de vroege ochtenduren heel speciaal maakt zijn de vele damherten. Keer op keer kom je ze tegen en bepaald schuw zijn ze niet. Heel anders dan de ree, die we ook wel tegenkomen, maar dan steeds als een wegschie tende flits. tekening Adri Karman 's Heerenhoek ontstond op het kruispunt van dijken waar de Nieuw-Kraaijertpolder (bedijkt in 1612), de Borssele-polder (1616) en de West-Kraaijertpolder (1642) bij elkaar komen. De naam was eertijds 'Ambachtsherenhoek', naar de am bachtsheren van 's Heer Arendskerke later kortweg 's-Heeren- hoek'. Het dorp is gesticht na de Reformatie en de eerste bewoners waren vooral protestanten. De kerkelijke gemeente, werd in 1657 officieel in de classis opgenomen. Merkwaardig was dat dit gebeurde onder de naam 'Calishoek', wat arme buurt be tekent. Deze naam bleef tot in de 19de eeuw in gebruik. In 1672 verrees hier een Nederlandse Hervormde kerk. Pas in de Franse tijd, toen het recht op godsdienstvrijheid werd her steld, kwam daar verandering in. 's-Heerenhoek was het eer ste dorp op Zuid-Beveland waar de katholieken (in 1797) een kerk bouwden. Deze is in 1870 vervangen door de neogoti sche Sint-Willibrorduskerk die nu het dorpsbeeld domineert. Dit bewerkstelligde een langzame katholisering. Was het dorp begin negentiende eeuw nog half- katholiek/half-protes- tant, in de tweede helft van de twintigste eeuw was het aan tal protestanten dusdanig teruggelopen dat de hervormde kerk werd gesloten. In 1988 is het gebouw afgebroken en ver plaatst naar het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem. De vele damherten maken een ochtendwandeling in Oranjezon extra aantrekkelijk. foto Chiel Jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 29