Oranje brievenbussen blijven domineren bij garnalenhandelaren Vastgoedproject nauwelijks te financieren Japanse industriesector verkeert Kroes laat invallen doen in diep verval door recessie - - - - - Nederlandse postmarkt gaat morgen open voor concurrenten van TNT. PZC Dinsdag 31 maart 2009 1 3 Postbezorgers van TNT-post komen een collega van SelektMail tegen in een wijk in Utrecht. Morgen is het zo ver. De bezorgers van Sandd en SelektMail mogen vanaf dan alle post rondbrengen, dus ook gewone brieven onder de vijftig gram. foto Rob Huibers/CPD door Jan Trommelen DEN HAAG - Morgen is het zo ver. De bezorgers met de blauwe (Sandd) of gele jas (SelektMail) mogen vanaf dan alle post rond brengen, dus ook gewone brieven onder de vijftig gram. De oranje jassen (TNT Post) verliezen hier mee het alleenrecht dat ze in 1850 kregen. De nieuwkomers komen overi gens alleen op dinsdag en vrijdag aan de deur, en dat gebeurt voorlo pig niet vaker, zegt directeur Har- men Stremler van SelektMail. „Als het kan, willen we in 2010 naar drie bezorgdagen, maar dat kan pas als we veel meer poststukken krijgen." Stremler vindt het prachtig om dit 'historische moment mee te ma ken'. Tot nu toe beperkten de nieuwkomers zich tot direct mail, tijdschriften en catalogi. Van gewo ne brieven onder de vijftig gram, 'SelektMail zal nooit particuliere post bezorgen. Dat is veel te duur' ongeveer een derde van de markt, moesten ze afblijven. Nu is de be zorging van alle post vrij voor con currentie. Stremler heeft de eerste grote klant al binnen voor gewone brie ven. Pensioenfonds PGGM ver zendt zijn pensioenoverzichten voortaan met SelektMail. Bij Sandd verwacht commercieel di recteur Mark Lander dat de grote concurrentiestrijd pas aan het eind van het jaar losbarst. „De meeste ondernemingen zitten vast aan een jaarcontract bij TNT, die kunnen pas per 1 januari verande ren. Voor die tijd willen bedrijven ons eerst testen." SelektMail denkt binnen twee tot drie jaar van 300 miljoen naar 550 miljoert poststuk ken te groeien, Sandd van 400 naar 600 miljoen. De totale markt ligt nu rond 5,5 miljard stukken. Particulieren kunnen overigens geen post versturen met Sandd of SelektMail, beide bedrijven mik ken op zakelijke post. Meer dan ne gen van de tien brieven worden verstuurd door bedrijven. TOKIO - Er lijkt geen einde te ko men aan de ernstige crisis in de Ja panse industrie. De Japanse indus triële productie kelderde in februa ri met 9,4 procent, vergeleken met een maand eerder. Dat is de vijfde maandelijkse afname op rij. Dat maakte het Japanse ministerie van Economische Zaken gisteren be kend. In januari ging de industriële pro ductie in Japan al in een record tempo met 10,2 procent omlaag. Door de wereldwijde recessie is de vraag naar Japanse auto's en consu mentenelektronica sterk afge zwakt. Uit een afzonderlijk rapport ble.ek dat de autoproductie in februari met 56,2 procent is gekelderd. Ja panse autobouwers als Nissan en Stremler: „SelektMail zal nooit par ticuliere post bezorgen. Dan moe ten we overal gele brievenbussen neerzetten en een eigen postzegel verspreiden. Dat is veel te duur voor zo'n klein deel van alle post." Het besluit (na zes keer uitstel) om de markt vrij te geven, komt voor de nieuwelingen als geroe pen. Na jaren van gestage groei verlo ren beide bedrijven vorig jaar ter Toyota hebben hun productie dras tisch teruggeschroefd wegens de crisis. De op een na grootste economie ter wereld wordt hard geraakt door de crisis omdat deze sterk af hankelijk is van de export. De Ja panse export daalde in februari met meer dan 49 procent, na een afname van bijna 46 procent een maand eerder. De Japanse economie kromp in het vierde kwartaal met 12,1 pro cent. Dat is de scherpste teruggang in 35 jaar. De Wereldhandelsorganisatie WTO verwacht dat de Japanse eco nomie dit jaar met 9 procent kan krimpen. Dat zou de sterkste krimp zijn sinds de Tweede We reldoorlog. rein aan TNT. Het voormalig staatsbedrijf wist met zijn eigen prijsstunter Netwerk VSP post af te snoepen van Sandd en Selekt Mail. Als die trend zou doorzetten, zouden de twee kopje onder kun nen gaan en was Nederland weer terug bij af een monopolie van TNT. De twee beschuldigden Netwerk VSP van prijsdumping, die gesubsi dieerd zou worden door de grote ZOUTKAMP - De Europese Commis sie heeft vorige week invallen la ten doen bij meerdere garnalen- handelsbedrijven in Europa. Vol gens eurocommissaris Neelie Kroes (Mededinging) is er reden om aan te nemen dat de bedrijven de Europese regels voor mededin ging hebben overtreden. Nadere details, onder meer over het aantal bedrijven, wilde haar woordvoer der niet verstrekken. Duidelijk is wel dat bij Heiploeg in Zoutkamp en bij het Deense zus terbedrijf Dansk Heiploeg boeken onderzoek is gedaan. Inspecteurs van de Commissie hebben gedu rende twee dagen de hele admini stratie doorgenomen. Ze kregen winst van TNT op postzegels. Het Financieele Dagblad becijferde dat op de 2,6 miljard euro omzet die TNT in 2007 met de Nederlandse post draaide, een brutowinstmar ge van rond de 28 procent werd ge haald. De postzegel was de melk koe waaruit TNT zijn internationa le expansie financierde. Sandd en SelektMail kunnen van dergelijke winsten alleen maar dro men. Meer post rondbrengen le daarbij steun van. medewerkers van de Nederlandse mededingings autoriteit (NMa). Met een omzet van circa 300 miljoen euro en on geveer 375 medewerkers is Hei ploeg het grootste garnalenhan- delsbedrijf van Europa. Bij branchegenoot Puul in Volen- dam is geen inval gedaan, wel bij de vestiging in Denemarken. Tien jaar geleden beschuldigde de NMa de Europese garnalenketen (vis sers, handel, organisaties) van kar telafspraken. Dat resulteerde in een boete van 13,8 miljoen euro. De betrokkenen gingen daartegen in beroep. Het finale oordeel in de ze zaak wordt mei volgend jaar ver wacht. vert weliswaar een hoger rende ment op, maar tegelijk gaan de loonkosten omhoog. Beide bedrijven hebben zich ver plicht om te stoppen met het stuk loon en binnen 3,5 jaar tachtig pro cent van de bezorgers een vast ar beidscontract te geven. „Onze loonkosten stijgen hierdoor met twintig tot veertig procent", stelt directeur van SelektMail Harmen Stremler. AMSTERDAM - Transacties in de vastgoedsector zijn bijna niet meer te financieren. Dat geldt ook voor goedlopende en winstgeven de bouwontwikkelingsprojecten. In een gisteren gepubliceerd rap port van adviesbureau Ernst 8c Young staat dat er nog steeds geen geld in de markt is. „Niemand durft een stap te zetten. De bouw kreunt en steunt. Opdrachten wor den uitgesteld, orderportefeuilles drogen op en er zijn faillissemen ten en ontslagen alom", stelt Ernst 8c Young. „De vastgoedsector heeft bovengemiddeld last van de krapte op de kredietmarkten, om dat hij zo sterk afhankelijk is van kapitaal", zeggen de onderzoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13