weg.nl Computervirus wacht in miljoenen pc's op aanval 31 Magie van Tayyip Erdogan raakt op Krakau, 'Florence van Polen' supervoordelige busreizen Deskundigen hebben geen idee wat Conficker-worm doet. Partij Turkse premier levert veel stemmen in bij verkiezingen. ALL INCLUSIVE 5 dagen Erzgebergte en Dresden ALL INCLUSIVE 8 dagen Meer info? Brochure aanvragen? Boeken? www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 10 I Dinsdag 31 maart 2009 PZC Hoogtepunten: stadstour Krakau o.l.v. een gids, Rynek Glowny, Nowa Huta, kasteel van Wawel, zoutmijn Wieliczka, het Koninklijk Paleis, Mariakerk, Joodse wijk Kazimierz. Inclusief: 7 hotelovernachtingen, 7 maal ontbijt, 7 maal diner, stadswandeling en -rondrit Krakau o.l.v. een gids, vervoer per Comfort Class touringcar ACTIE BIJ VERTREK OP 13 APRIL: boek deze reis voor 8 april en ontvang een luxe Carlton reiskoffer t.w.v. €69,95. U betaalt alleen de verzendkosten a €10,-. Vermeld bij boeking actiecode: ACTIESR. Maximaal 1 koffer per boeking. Inclusief: 11 hotelovernachtingen, 11 maal ontbijt, 11 maal diner, stadswandeling Florence, Rome en Napels o.l.v. een Nederlands sprekende gids, Nederlands sprekende gids op dag 7 en 9, vervoer per Comfort Class touringcar door Miriam van den Brand DEN BOSCH - Gaat het hele internet morgen plat? Op internet gonst het van de voorspellingen, nu be kend is dat computerworm Con- ficker vanaf t april massaal actief gaat worden. Eddy Willems, bevei ligingsanalist van antivirussoft warebedrijf Kaspersky Lab denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. „Maar het probleem is dat we niet weten wat er wél gaat gebeuren." Wat is Conficker „Het is een 'worm' die zich over miljoenen computers heeft ver spreid via een fout in Windows. We weten dat het vanaf t april die computers voor iets wil gebruiken, maar onduidelijk is wat. Een moge lijkheid is een aanval uitvoeren op het internet, maar dat ligt niet voor de hand. Computercrimine len hebben het internet nodig. De kans is groter dat ze bijvoorbeeld creditcardgegevens willen stelen of bepaalde sites willen platleggen. Er wordt in de media heel drama tisch gedaan over t april, maar van af die dag gaat Conficker pas een update verspreiden. Ik verwacht dat we op zijn vroegst iets zien ge beuren in de dagen erna." Hoe weet je ofje computer is geïnfec teerd? „Je merkt er niet veel van. Updates downloaden van antivirussoft- ware lukt misschien niet of je com puter is trager. Niet iedereen valt dat op. Of je computer besmet is, kun je achterhalen met antivirus- software. Die moet je dus mogelijk via een andere computer ophalen. Als je op internet zoekt op Con ficker kom je oplossingen tegen." Wie maakt zo'n worm? „Cybercriminaliteit is inmiddels echt een vorm van georganiseerde 'Het probleem is dat we niet weten wat er wél gaat gebeuren' misdaad. Een schrijver van malwa re kan 20.000 euro per maand ver dienen. Een botnet, een netwerk van geïnfecteerde computers, kan worden ingezet om op grote schaal spam te versturen. Ook kun nen delen verhuurd worden aan mensen met kwaad in de zin." Worden de criminelen weieens ge pakt? „Dat is heel moeilijk. Ze verstop pen zich achter zo'n botnet. Er zijn wel makers van malware gear resteerd, maar er is een internatio nale aanpak nodig wil het zoden aan de dijk zetten. Conficker is ver moedelijk gemaakt door Oekraïe- ners of Russen. Softwarebedrijven proberen zelf de criminelen te vin den. Zo looft Microsoft 250.000 dollar uit aan degene die de maker van Conficker vindt." Dit weekend werd bekend dat hackers via een netwerk van geïnfec teerde computers (Chostnet) gege vens stelen uit kantoren van overhe den en particulieren. Is dit vergelijk baar met Conficker? „Niet helemaal. Ghostnet is een ge richte aanval op specifieke compu ters. Conficker verspreidt zich wil lekeurig. Zowel de gerichte aanval len als de willekeurige zijn iets van de laatste jaren. De cybercriminali teit verandert. Een willekeurige aanval is makkelijker af te slaan. Heel veel mensen hebben ermee te maken. Met een gerichte aanval is dat veel moeilijker. Het wordt vaak bij toeval ontdekt." Wbt kun je er zelf tegen doen? „Het ligt voor de hand: zorgen voor een goede beveiliging van je computer. Updates downloaden. Dat is het schokkendste van Con ficker vind ik. Je zou denken dat mensen wel weten hoe belangrijk goede antivirussoftware is. Toch kon de worm miljoenen compu ters binnendringen." door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De Turkse premier Tayyip Erdogan heeft een flinke dreun gekregen bij de lokale ver kiezingen. Voor de eerste keer neemt zijn populariteit af De ma gie van de moslimdemocraten lijkt verleden tijd. De Turkse kiezer heeft zondag een eind gemaakt aan de jarenlange triomftocht van premier Erdogan en zijn moslimpartij, de AKP. Lo kale verkiezingen leverden de AKP nog wel 39 procent van de stem men op - de partij bleef de groot ste - maar de partij zag voor het eerst in haar bestaan het aantal aanhangers afnemen. De voorspel ling van Erdogan, dat hij de repu blikeinen zou verslaan en Koerdi sche stemmen zou trekken, is niet uitgekomen. De magie van de AKP lijkt voorbij. Deze moslimdemocraten, die in 2002 aan de macht kwamen, scoor den in de eerste jaren veel lof met het hoge tempo waarin democrati sche hervormingen - op weg naar de EU - werden doorgevoerd. Daar is nu niets meer van te merken. De partij, gewend aan het pluche, lijkt iedereen te vriend te willen houden: de seculiere elite, het le ger, justitie. Het hefvormingselan uit de begintijd is verloren. De recessie maakt ondertussen ook in Turkije veel slachtoffers, vooral in de arme wijken van de steden. Daar zat ook de grote ach terban van de AKP, die zondag be gon over te lopen naar de opposi- Twee Turkse vrouwen lopen langs de verkiezingsposter met I. Melih Gok- cek (links) en de Turkse premier Tayyip Erdogan. foto Burhan Ozbilici/AP tie. Ook aanhoudende geruchten over corruptie en de wijdversprei de vriendjespolitiek - alleen aan hangers van de regerende AKP zouden overheidsopdrachten bin nenslepen - hebben de partij veel kwaad gedaan. Het hervormingselan van de AKP uit de begintijd is verloren De grootste oppositiepartij, de re publikeinse CHP, heeft in grote-ste den als Ankara en Istanbul onver wacht veel terrein gewonnen door hier de aandacht op te vestigen. Daarnaast slaagde Erdogan er niet in het vertrouwen van de Koerden te winnen. Zij stemden zondag massaal op de Koerdische Demo cratische Partij. Voor de AKP-par- tij was dat een enorme tegenvaller. De partij hoopte de Koerden aan zich te binden door ze wat meer vrijheden toe te staan, zoals een ei gen Koerdisch tv-station. Die steun voor de Koerden heeft de AKP alleen maar stemmen gekost. Veel nationalistische Turkse kie zers vertrouwden het Koerden-be- leid van de AKP niet. Ook de 'Ergenekon-zaak', het gro te justitiële onderzoek naar een ge plande staatsgreep door ultranatio- nalistische militairen, academici en de maffia, heeft Erdogan en de zijnen stemmen gekost. Nationalis tische Turken vinden het maar niks dat generaals die voorheen on schendbaar waren, nu zomaar kun nen worden gearresteerd. Vertrek: o.a. 13, 27 april, 4 mei, 1 juni, 6, 27 juli Hoogtepunten: Bastei, Köningstein, Altenberger Bergbaumuseum, stadswandeling Dresden o.l.v. een gids, Frauenkirche, boottocht op een stoomschip over de Elbe, Freiberg. 4 hotelovernachtingen, 4 maal ontbijtbuffet, 4 maal dinerbuffet, 5 maal lunch(pakket), diverse dranken in het hotel, stadswandeling Dresden o.l.v. een gids, afscheidsdiner, vervoer per Tourist Class touringcar musa» gratis comfort class GRATIS EXTRA BEENRUIMTE Vertrek: 25 april, 14 juni, 26 juli, 16 augustus, 20 september Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. (ook groepsreizen mogelijk) yj Genoemde prijzen zijn per persoon, excl. reserveringskosten a €15, b^ceurmerk entreegelden en eventuele toeslagen. Fouten voorbehouden. V e d r i j f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10