Buitenland Hackernetwerk actief in 103 landen Zware kritiek op bonussen 4 plppj m kwak pg 'j S*.~. jj Estse genocideverdachte overleden Vooral China lijkt te profiteren van informatie van GhostNet. Bestuurders van noodlijdende bank krijgen miljoenen. Piraten laten Duitse Ipg-tanker gaan Verkiezingsgeweld in Turkije eist levens Gezochte Bashir woont conferentie bij in Qatar Britse minister declareerde porno Paranoïde man sloopt kaartlezer uit bank Dodental dambreuk bij Jakarta loopt op www.skvtours.nl 0900 1552 15 ct/pm 369 PZC Maandag 30 maart 2009 9 TALLINN - De Estse genocidever dachte Arnold Meri (89), die in de Sovjet-Unie nog als oorlogsheld gold, is zaterdag overleden. Vorig jaar ging in Estland een pro ces tegen Meri van start. Hij werd ervan beschuldigd in maart 1949 op het eiland Hiiumaa in Estland verantwoordelijk te zijn geweest voor de deportatie van ruim 250 Esten naar de concentratiekampen van de Sovjet-Unie. Meri ontken de elke verantwoordelijkheid. Meri vocht in de Tweede Wereld oorlog in het Rode Leger van de Sovjet-Unie tegen de nazi's. Daar voor ontving hij de hoogste onder scheiding van de Sovjet-Unie. TORONTO - Onderzoekers van de universiteit van Toronto hebben een netwerk ontdekt dat zo'n 1300 computers in maar liefst 103 lan den bespioneert. Volgens de Canadese onderzoe kers zijn op die manier wereldwijd documenten gestolen uit honder den kantoren van overheden en particulieren. Dit heeft de Ameri kaanse krant The New York Times gisteren gemeld. Er waren eerder netwerken ont dekt die via het internet program matuur verspreidden om ander mans computer te bespioneren. De nu ontdekte operatie, door de onderzoekers 'GhostNet' ge noemd, is tot nu toe echter veruit de grootste wat het aantal betrok ken landen betreft. GhostNet is ook in staat om op af stand de camera en de microfoon van een besmette computer aan te zetten. Zo kan het netwerk ook mensen mensen bespioneren die zich in dezelfde ruimte als de be smette computer bevinden. De meeste actief spionerende com puters van het netwerk zijn geloca- liseerd in China. De onderzoekers waarschuwen echter voor een over haaste conclusie dat de Chinese overheid betrokken zou zijn bij de operatie. Er zouden ook particulie ren of een commerciële organisa tie achter kunnen zitten. De spionage-operatie kwam aan licht toen medewerkers van de Da lai Lama - de Tibetaanse leider in ballingschap - nattigheid voelden. Op verzoek van de Tibetaanse rege ring in ballingschap begonnen de I** Onderzoekers hebben een gigan- tisch spionage-computernetwerk ontdekt. Vooral China lijkt ervan te profiteren, maar er is geen be wijs dat Peking erachter zit. Canadese experts daarop een on derzoek. Zij ontdekten dat de e-mailserver van de organisatie van de Dalai Lama was geïnfec teerd. Doelwit van de spiona ge-operatie waren onder meer kan toren van de Dalai Lama in India, België, Engeland en de VS. De Chinese overheid lijkt soms door GhostNet vergaarde informa tie in handen te krijgen. Zo stuur de de organisatie van de Dalai La ma eens een uitnodiging via e-mail aan een buitenlandse diplo maat. Die kreeg daarop een tele foontje van de Chinese regering, waarin Peking de ontmoeting af raadde. Een vrouw die contacten met Tibetaanse ballingen onder houdt, werd door de Chinese rege ring geconfronteerd met teksten van haar e-mailverkeer en gewaar schuwd dat zij met haar politieke activiteiten moest stoppen. Er is echter geen bewijs dat de Chi nese staat het spionagenetwerk runt. BERLIJN - In Duitsland is zaterdag een storm van kritiek losgebarsten op de tientallen miljoenen euro's aan bonussen die de bestuurders van de noodlijdende bank Dresd- ner Bank ontvangen. Deze finan ciële instelling heeft vorig jaar voor miljarden aan verliezen ge boekt. daardoor moeten er bij de bank duizenden arbeidsplaatsen verdwijnen. Vrijdag was bekend geworden dat de negen leden van de Raad van Bestuur van de bank samen 58 mil joen euro aan bonussen krijgen voor het rampjaar. Het is een „kwestie van fatsoen" dat de bankmanagers hun bonus sen teruggeven of tenminste done ren voor een goed doel, verklaarde minister van Economische Zaken Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) zaterdag in Bild, de grootste Duitse krant. „Ik heb geen enkel begrip voor de mateloze eisen van topmanagers, wier ondernemingen tegenwoor dig zonder hulp van de belasting betalers geen salarissen en zeker geen bonussen meer zouden kun nen betalen", zo was de christen democratische bewindsman van mening. Zijn CDU-collega Michael Fuchs eist, eveneens in Bild, een verbod op het verstrekken van bonussen bij verliesgevende ondernemin gen. Bovendien wil Fuchs dat het gemakkelijker wordt om commis sarissen aansprakelijk te stellen die exorbitante bonusregelingen goed keuren voor hun Raden van Be stuur. SPD-secretaris-generaal Hubertus Heil noemt de bonussen voor de -managers van de Dresdner Bank 'mateloos'. Dergelijke praktijken ondermijnen het vertrouwen van de burger in de sociale markteco nomie, verklaarde de sociaaldemo craat. Heil eist bovendien dat onderne mingen managerssalarissen en bo nussen boven een redelijk maxi mumbedrag uit de nettowinst zul len betalen en niet meer in reke ning kunnen brengen als bedrijfs kosten. HAMBURG - Somalische piraten heb ben een Duitse lpg-tanker met der tien bemanningsleden, die eind ja nuari was gekaapt, zaterdag laten gaan. Dat heeft de eigenaar van het schip, rederij Bernard Schulte uit Hamburg, bekendgemaakt. Vol gens de plaatselijke krant Hambur ger Abendblatt is een onbekend bedrag aan losgeld betaald. ANKARA - Geweld tijdens de lokale verkiezingen in Turkije heeft giste ren aan zeker vier mensen het le ven gekost. Meer dan vijftig men sen raakten gewond. In een dorp bij de grens met Syrië, raakten de aanhangers van tweè kandi daat-dorpsoudsten slaags. Een man werd doodgeschoten, twaalf mensen raakten gewond. Ook in twee andere dorpen in het oosten werden mensen doodgeschoten. DOHA - De Sudanese president Omar al-Bashir is gisteren aangeko men in de Qatarese hoofdstad Do ha. Hij woont daar een top van de Arabische Liga bij, ondanks het ar restatiebevel dat het Internationaal Strafhof in Den Haag eerder deze maand tegen hem uitvaardigde. Het strafhof wil Bashir berechten wegens oorlogsmisdaden en misda den tegen de mensheid in Darfitr. LONDEN - De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Jacqui Smith, is in opspraak geraakt na onthullingen dat zij pornofilms van haar man heeft gedeclareerd. Smith gaf gisteren in een verkla ring toe dat zij bij het declareren van haar internetverbinding per ongeluk twee betaalzenders heeft opgegeveli. Zij was niet thuis toen haar man de films bekeek. Volgens de BBC is zij 'laaiend en geschokt'. BAD SCHWALBACH - Een argwanen de man heeft zaterdag in het Duit se Bad Schwalbach een kaartlezer van een bank uit de wand gerukt. De man vermoedde dat crimine len de lezer hadden gemanipu leerd om aan gegevens van bank- pasjes te komen. Hij trok de lezer van de wand en gaf het apparaat aan een bankmedewerker. Volgens de bank was de lezer in orde. JAKARTA - Het dodental door de dambreuk bij de Indonesische hoofdstad Jakarta is gisteren opge lopen tot 93. Meer dan honderd mensen worden nog vermist. Het ministerie van Gezondheid zei eer der dat naast de doden ongeveer 180 mensen gewond zijn geraakt. Door de dambreuk stortten hon derden gebouwen in. Honderden reddingswerkers zochten gisteren nog altijd naar de vermisten. -Tours -*■ y - •g j -.*• Egypte Hurghada 4* Minamark Hotel All Inclusive Egypte Hurghada 5* Sunny Days El Palacio All Inclusive 'V JKp. Egypte Hurghada 5* Prima Life Makadi Resort All Inclusive Egypte Sharm el Sheikh 4* Prima Life Sharm Club All Inclusive V- Egypte Sharm el Sheikh 5* Domina Coral Bay Hotel All Inclusive Egypte 8 Daagse Rondreis 4* Rondreis Luxor Nijlcruise Volgens Programma /gj) Vanaf-prijzen gebaseerd op 2-4 persoons bezetting ine. toeslagen exc. vliegtax(t/m Juni 2009) iata Sav. v_ Gebaseerd op verschillende reisduren en vertrek data.Drukfouten voorbehouden. gen resten er nog slechts rokende puinhopen van het huis nadat het 's nachts afbrandde. foto Brian Peterson/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9