Haviken roemen strategie Obama Akkoord over superbrug Antwerpen 'N-Korea plant twee raketten' VS zetten stap in strijd tegen broeikasgassen Links Amerika is sceptisch over plannen voor Afghanistan. Klimaatconferentie over nieuw milieuverdrag van start in Bonn. Na het water kwam het vuur ndernemer 8 Maandag 30 maart 2009 PZC OAKPORT - Het gezegde dat eeri ongeluk nooit alleen komt gaat zeker op voor de eigenaars van deze woning in Oakport, in de Amerikaanse staat North Dakota. Het huis was omgeven met zandzakken om het droog te houden. De streek wordt getroffen door overstromingen doordat de Red River buiten haar oevers is getreden. Zaterdagmor- door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Het lijkt de omge keerde wereld: conservatief Ameri- Ka juicht Obama's nieuwe strate gie voor Afghanistan toe, links Amerika is sceptisch. „Hoed af voor Obama", schrijft de rechtse defensiespecialist Fred Ka- gan, die in Washington bekend staat als een neoconservatieve ha vik. De nieuwe strategie voor Af ghanistan is volgens Kagan 'gutsy', moedig. De Republikeinse com mentator William Kristal is al even lyrisch over de forse troepen uitbreiding, de miljardeninvesterin gen in hulp voor Afghanistan en Pakistan, en meer regionale diplo matie: „All Hail Obama!", aldus de conservatief De reacties van links Amerika zijn terughoudender. Buitenlandcom mentator Lesli Gelb toonde zich in een interview sceptisch. „Obama doet wat iedere nieuwe president doet met een hels probleem: meer doen, beter doen. Het probleem: dat werkt bijna nooit." Gelb had 'iever gezien dat Obama de Ameri kaanse aftocht had aangekondigd. De strijd tussen 'minimalisten' en 'maximalisten' is ook binnen de re gering gevoerd. Vicepresident Joe Biden leidt het kamp dat sceptisch is over de vooruitgang die Ameri ka kan boeken in Afghanistan. Bi- den vreest een 'politiek en militair moeras', zo lekte uit. De haviken gaan ervan uit dat over een paar maanden het besluit valt om nog meer soldaten extra te BONN - De Verenigde Staten willen nauwer samenwerken met de rest van de wereld om een nieuw inter nationaal klimaatverdrag tot stand te brengen. Dat heeft Todd Stern, de speciale Amerikaanse gezant voor klimaatverandering, gisteren in Bonn gezegd bij het begin van nieuwe besprekingen over het op warmen van de aarde. Stern zei dat de landen in de we reld gezamenlijk de milieuproble men moeten oplossen. Hij voegde eraan toe dat dit geen eenvoudige klus wordt. „We hebben" geen to verstokje", aldus Stem. Zo'n tweeduizend vertegenwoordi gers van 180 landen nemen deel aan het milieuforöm in Bonn, dat uiteindelijk tot een nieuw klimaat verdrag moet leiden. Het hoofd van het klimaatbureau IPCC van de Verenigde Naties, de Nederlan der Yvo de Boer, riep in Bonn de rijke industrielanden op het voor touw te nemen bij de strijd tegen de klimaatverandering. Met name over de positie van de VS bestond nog veel onduidelijk heid. President Barack Obama had sturen. „De enige weg is voor waarts", aldus Kagan. Ook de rechtse krant Wall Street Journal roept Obama op de komende ja ren 'standvastig' te blijven. De linkervleugel van de Democra tische partij geeft Obama voorals nog het voordeel van de twijfel, maar de onrust is groot. Vredesor ganisaties roepen op het Witte Huis te bombarderen met mails en telefoontjes om te pleiten voor de terugtrekking van de troepen. De groep Peace Action vreest dat Afghanistan voor Obama wordt wat Vietnam was voor Kennedy. Zelfs de voorstanders van de nieu we strategie erkennen dat er geen garantie is voor succes. Obama meent dat Al Qaida alleen te ver slaan is als Afghanistan en Paki stan veiliger worden en beter be stuurd. In Afghanistan moeten cor ruptie en drugshandel worden aan- 'De doelen die Obama stelt, zijn eigenlijk dezelfde als die van Bush' gepakt. Pakistan moet orde op za ken stellen in het grensgebied met Afghanistan. Al die problemen be staan al sinds mensenheugenis zonder dat iemand er iets aan kon veranderen. President Bush slaag de er niet in de situatie te verbete ren, hoewel hij daar zeker het be lang van in zag. „De doelen die Obama stelt, zijn eigenlijk dezelfde als die van Bush", merkt buitenlandspecialist Peter Feaver op in het blad Fo reign Aftairs. „Het grote verschil moet worden dat deze strategie wel werkt." in eigen land een aantal ambitieu ze plannen tegen klimaatverande ring gelanceerd, maar het was on duidelijk of hij bereid zou zijn deel te nemen aan het nieuwe in ternationale klimaatverdrag. Het verdrag moet in 2012 het uit 1997-stammende Kyoto Protocol vervangen, maar dat is niet geratifi ceerd door de VS. Meer dan 180 an dere landen tekenden wel. De be doeling is dat het uiteindelijke ver drag in december in Kopenhagen tot stand zal komen. Obama heeft al leiders van zestien grote economieën uitgenodigd voor 'voorbereidend' overleg op 27 en 28 april in Washington over het mogelijke nieuwe milieuver drag Obama wil dat zij als interna tionaal milieuforum ertoe gaan bij dragen dat er echt internationale afspraken over vermindering van de uitstoot van broeikasgassen ko men. Dat maakte het Witte Huis zaterdag bekend. In juli moet nog een top in Italië volgen. Het initiatief van Obama kreeg de naam Major Economies Forum on Energy and Climate (het Forum van Grote Economieën over Ener gie en Klimaat). Naast de zestien 'grote economiën' wonen ook de VN en Denemarken de bijeen komst in Washington bij. ANTWERPEN - De Vlaamse regering heeft zaterdag een akkoord bereikt over de bouw van een enorme brug en tunnel in Antwerpen. De Lange Wapper-brug over het noor den van de stad en een aansluiten de tunnel onder de Schelde vor men het sluitstuk van de ringweg. TOKIO - Noord-Korea wil komen de maand niet één, maar twee ra ketten lanceren. Op de al aange kondigde langeafstandsraket - vol gens Noord-Korea bedoeld 'om een satelliet de ruimte in te breng en' - volgt een raket voor de korte of middellange afstand. Dat meld de een Japanse krant gisteren op basis van bronnen binnen de Ja panse regering. Door de geplande lancering is de spanning in het oosten van Azië opgelopen. Japan heeft gezegd een raket die dreigt neer te komen op zijn grondgebied, te zullen neerha len. Het Amerikaanse leger zal een Noord-Koreaanse raket alleen uit de lucht schieten als die bijvoor beeld op Hawaii lijkt af te koersen, zei de Amerikaanse minister Ro bert Gates van Defensie gisteren. Premier Kris Peeters maakte dat be kend. Het project kost 2,5 a 3 mil jard euro. Het kan een eind maken aan de vele files rond de stad. Het gemeentebestuur houdt moge lijk eerst een referendum. Antwer pen kan ook nog voor een ander tracé kiezen. Buurtbewoners en een onderzoekscomité hebben al ternatieven bepleit voor de brug over hun woonwijken. Zij vrezen voor veel lawaai en luchtvervui ling. Naar verwachting valt in het najaar een definitieve beslissing over de zogeheten Oosterweelver- binding. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl W6GGNGR NleuwsMedla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8