Zeeland werd te klein voor Coltof Aanhouding na wilde rit Tilburgse agent zwaar mishandeld Postbodes demonstreren Meer controles Beroepseer Betrokkenheid Willem Endstra bij Badhotel blijft onduidelijk. PZC Maandag 30 maart 2009 7 kwartier opgemerkt 'Geen geweld, ook niet in de trein', kan het motto voortaan zijn. Fotomontage Na de mishandeling van twee conducteurs in Almere, ander halve week geleden, kwamen de bonden en de NS overeen dat er meer controles komen en meer toezicht komt. Ook riepen zij de minister van Binnenlandse Za ken op tweehonderd extra agen ten voor de spoorwegpolitie aan te nemen en een taskforce 'verbetering sociale veiligheid in het openbaar vervoer' op te zetten. De mishandeling leidde tot veel onrust onder NS-perso- neel, dat in Almere het werk een uur neerlegde. De NS steunen het slachtoffer in de juridische procedure tegen de verdachten. De man was wel iswaar niet in dienst toen hij werd aangevallen, maar door zijn beroepseer probeerde hij volgens woordvoerder Ronald Stevens iets recht te zetten wat in zijn ogen niet deugde. De NS pleit ervoor dat de overheid maatregelen neemt tegen agres sie. Het gaat volgens de NS-woordvoerder om meer dan alleen het openbaar vervoer. Daarom kan de NS het pro bleem niet alleen oplossen. men vakbonden en de directie van de NS nog overeen om meer in gangscontroles en extra toezicht in de treinen in te stellen om geweld tegen NS-personeel te voorkomen. Ook riep de bond de minister van Binnenlandse Zaken op 200 extra spoorwegpolitieagenten aan te ne men. De aanleiding was de mis handeling van twee NS-conduc- teurs op het treinstation in Alme re. Een 32-jarige politieagent is gisterochtend vroeg op de Paleisring in het centrum van Tilburg zwaar mis handeld. Een 45-jarige inwoner uit Rijen is aangehou den, twee bekenden van de man moesten ook mee naar het bureau. De politieman die gewond raakte, bemiddelde rond half zes in de ochtend bij een ruzie tussen een aantal vrouwen. Hij werd aangesproken door een 27-jarige Tilburger. De man beledigde de agent en werd daarop weggestuurd. Dat was aanleiding voor de 45-jarige man uit Rijen om de agent vast te pakken. Tijdens de worsteling greep de Rijenaar de hand van de agent en draaide zijn vingers om. Tegelijkertijd bedreigde een omstander de agent verbaal met de dood. Colle ga's van de politieagent schoten te hulp en hielden drie mensen aan. De agent moest zich laten behande len in het ziekenhuis. Daar bleek dat de banden en de spieren van zijn vingers gescheurd zijn. ZWOLLE - Na een wilde achtervol ging over dertig kilometer is giste rochtend een 37-jarige automobi list uit -Harderwijk aangehouden wegens rijden zonder rijbewijs. De woeste rit begon in het cen trum van Zwolle, toen de politie de man wilde controleren op drank- en drugsgebruik, en eindig de op de A28 bij de afslag Epe/Nunspeet nadat een poli tieauto hem de pas had afgesne den. Over het traject van dertig kilome ter wist de man steeds met stuur- manoeuvres en sterk remmen zijn achtervolgers achter zich te hou den en ontweek ook succesvol een politieblokkade op de weg. Uitein delijk lukte het de politie de Har derwijker in te halen en de weg te blokkeren. Bij een poging om de politieauto voorbij te komen, raak te de bestuurder de macht over het stuur kwijt en werd hij klem gereden. De man bleek bij zijn aanhouding geen geldig rijbewijs te kunnen overleggen. De politie zei een mel ding te hebben gekregen dat de man onder invloed van drugs of al cohol achter het stuur zat. UTRECHT - Tussen drie- en vijfhon derd postbodes die zijn verbonden aan actiecomité Red de Postbode hebben zaterdag in Utrecht be toogd tegen de liberalisering van de postmarkt. Dat heeft een woordvoerder van het comité na afloop laten weten. De TNT-postbodes verliezen door de liberalisering van de markt 15 procent van hun loon, stelt het co mité. Zij eisen „een fatsoenlijk loon". TNT Post en de bonden sloten on langs een principeakkoord over de cao van 2009, die het bedrijf 125 miljoen per jaar moet besparen. Per 1 april moeten sorteerders en postbodes 5 procent van hun loon. Later loopt dit op tot 15 procent. door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Tot halverwege de ja ren negentig duikt de naam René Coltof (1954, Den Helder) regelma tig op in de PZC. Er kan in die tijd geen sprake zijn van bouwplan nen voor grootschalige vakantie verblijven of hij blijkt de drijvende kracht te zijn. Zijn bekendste pro jecten zijn Port Zélande, het bun galowpark en de jachthaven aan de Brouwersdam, en het Badhotel in Domburg. „Coltof denkt elke dag groter", al dus de PZC op 20 september 1994. „Wat hem gisteren lukte, probeert hij vandaag te verdubbelen. Ooit begon hij met de verkoop van één huisje aan een Duitser die graag aan de kust wilde wonen. De gre tigheid van de man verbaasde hem. Hij concludeerde dat er meer Badhotel Domburg. mogelijk moest zijn. Hij verkocht twee huizen, hij verkocht tien hui zen. En het bleef niet bij verko pen. Hij ging ook bouwen. Tegen woordig bouwt en verkoopt Col tof vakantieparken, hotels, apparte mentengebouwen en jachtha vens." In Domburg stampt Coltof begin jaren negentig een nieuw Badho tel inclusief appartementencom plex uit de grond. Daarvoor krijgt hij niet alle handen op elkaar, foto Ruben Oreel want de historische Villa Loveren- dale wordt met de grond gelijkge maakt. Kort nadat Coltof het ter rein koopt, gaat de door Marie Tak van Poortvliet gebouwde villa door brandstichting in vlammen op. Met hulp van de gemeente laat Coltof de ruïne vervolgens blik semsnel slopen. In het genoemde PZC-verhaal spreekt Coltof de verwachting uit 'op den duur wel in Zeeland te gaan stoppen'. Meer en meer raakt hij verwikkeld in geschillen met bewoners en gemeenten. De bouw van projecten in Hoofdplaat en Breskens wordt tijdelijk stilge legd. Hij heeft ruzie met natuurbe schermers en uiteindelijk blok keert de provincie zijn laatste gro te project: 'Port Venezia' bij Arne- muiden. De verwachting van Coltof komt dan ook uit. Zeeland is te klein voor hem. Nederland ook. Hij ver legt zijn terrein naar onder meer de Nederlandse Antillen en Italië. Aan het Comomeer verkoopt hij samen met de in 2004 vermoorde vastgoedhandelaar Willem End- 'lk zeg niet dat er geen aanwijzingen zijn. Ik kan er alleen niks over zeggen' stra, die ook medefmancier zou zijn geweest van Port Zélande en Seaport Marina IJmuiden, apparte menten, onder meer aan Nederlan ders. Enkelen van hen dienen in 2006 een aanklacht in tegen Coltof wegens oplichting, omdat hun ap partementen niet worden opgele verd. Premier Jan Peter Balkenende heeft in 1992 een appartement in het Badhotel in Domburg gekocht van Coltof Als later blijkt dat het rendement op de verhuur aan der den lager is dan de projectontwik kelaar voorspiegelde, procedeert hij met mede-eigenaren tegen Col tof Zij winnen de zaak. Volgens de Volkskrant, die deze kwestie afgelopen zaterdag uitge breid heeft gemeld, zou Endstra 'in feite eigenaar van het Badhotel' zijn geweest. VVD-Kamerlid Fred Teeven, die als officier van justitie betrokken was bij onderzoeken naar Endstra en Coltof, zegt niet op die bewe ring te kunnen ingaan. „Ik zeg niet dat er geen aanwijzingen waren. Ik kan er alleen niks over zeggen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7