Jenson Button wint sensatierace Sjoerd Hamburger is met Oxford ongenaakbaar Jeroen Dubbeldam tweede in GP Duitsland Kim wereldkampioene kunstschaatsen Bouwe Bekking komt als laatste binnen Boete voor Red Buil en straf voor Vettel Titel voor Palyama bij toernooi Warschau Wereldrecord voor Mica Kogo in Parelloop Nederlandse roeier is de spil van het team. 281 Maandag 30 maart 2009 PZC DORTMUND - Springruiter Jeroen Dubbeldam is gisteren als tweede geëindigd bij de Grote Prijs van Duitsland. In Dortmund was hij met Van Grunsven Whisper in de barrage slechts drietiende seconde langzamer dan de eveneens foutlo ze Ludger Beerbaum (34,52). Een dag eerder won Dubbeldam een andere springrubriek. Het le verde hem 5600 euro op. Willem Greve werd met Ude tweede. LOS ANGELES - Yu-Na Kim heeft voor het eerst in de 99-jarige ge schiedenis van de wereldkampi oenschappen kunstrijden op de schaats Zuid-Korea de gouden me daille bezorgd. De r8-jarige Kim le verde zaterdag in Los Angeles te vens de hoogste score ooit af 207,71 punten. De Canadese Joannie Rochette ver overde het zilver en de Japanse Mi- ki Ando behaalde het brons. MELBOURNE - De Grote Prijs van Australië heeft voor Red Buil en zijn coureur Sebastian Vettel een vervelend staartje gekregen. De Duitser kreeg de schuld van zijn crash met de Pool Robert Kubica (BMW). Zij streden om de tweede plaats. Red Buil krijgt 37.600 euro boete, Vettel wordt volgende week in Maleisië tien plaatsen naar ach teren gezet op de startrij. RIO DE JANEIRO - Schipper Bouwe Bekking heeft gisteren met zijn Te lefonica Blue de haven van Rio de Janeiro bereikt. De Nederlander en zijn crew arriveerden als vijfde en laatste team in de Braziliaanse stad, na een tocht vol problemen vanuit Qingdao. Telefonica Blue neemt in het algemeen klasse ment de derde plek in met 50,5 punten. De eerste plaats is stevig in handen van Ericsson 4. Jenson Button (rechts) en ploeggenoot Rubens Barrichello vieren de winst in de Grote Prijs van Australië. foto Jens Buettner/EPA WARSCHAU - Badmintonspeler Dic ky Palyama heeft gisteren in War schau zijn tweede hoofdprijs in dit seizoen gewonnen. De Nederlandse nummer 1 schreef in grootse stijl het Pools Open op zijn naam. In oktober 2008 zege vierde hij ook al tijdens de Russi sche Grand Prix in Moskou. Palyama won gisteren in de finale van de Est Raul Must: 21-12 en 21-17. BRUNSSUM - De Keniaan Mica Ko go heeft gisteren in de Parelloop in Brunssum het wereldrecord op de 10.000 meter scherper gesteld. Ko go liep de wegwedstrijd in 27 mi nuten en 1 seconde. Daarmee was de Afrikaanse atleet één seconde sneller dan het record dat de Ethio piër Haile Gebrselassie in decem ber 2002 in Doha liep. Kogo won vorig jaar op de Spelen in Peking brons op 10.000 meter op de baan. door Peter van der Meeren LONDEN - „Dit is echt fantastisch!" Sjoerd Hamburger was gistermid dag intens gelukkig, nadat hij met de Oxford-boot overtuigend de be faamde roeiwedstrijd op de Thee ms had gewonnen. De 26-jarige roeier was de spil van het team, door puur op kracht de laatste aanval van Cambridge te pa reren. „Daar zit je voor in de boot", zei Hamburger. „Ongeloof lijk, wat is dit mooi." De 75ste over winning van Oxford - de 6779 me ter werden afgelegd in precies 17 minuten - was er volgens Hambur ger eentje om in te lijsten. „We hadden zóveel vertrouwen, dat voelde echt uniek." Op de vrijwel windstille rivier had Oxford niet voortdurend controle over de race, maar Cambridge slaagde er ook niet in om meer dan een seconde voorsprong te krijgen. Nadat Ox ford een wanhoopsaanval had afge slagen („Mijn timing was fout", er kende Cambridge-stuurvrouw Re becca Dowbiggin), gaf Cambridge zich gewonnen. Het verschil be droeg op de finish twaalf secon den. De verliezende boot won twee uur voor de start nog wel de toss, die nodig is om de startposities te bepalen. Die handeling wordt sinds 1829 verricht met hetzelfde muntje als tijdens de eerste van de 155 races. Het met vier Engelsen uitkomende Cambridge koos voor de zuidkant van de Theems, die het team meteen na de start (bij het voetbalstadion van Fulham) de nadelige buitenbocht oplever de. „Wie daar voorop ligt, wint vaak", wist Hamburger, wiens team vrijwel de hele race een ho ger slagritme had. Cam- bridge-coach Chris Nilsson uit Nieuw-Zeeland - die op veertienja rige leeftijd zijn linkeroog verloor bij een treinongeluk - gokte op het voordeel van de lange binnen- bocht in het middenstuk van de wedstrijd. Die vlieger ging even wel niet op. Cruciaal was halverwege de race het moment dat de riemen van de boten elkaar raakten, een zogehe ten clash. „Daar moet je goed zien uit te komen", zei Hamburger. „Wij hadden daar alle vertrouwen in, al is op zoiets niet echt goed te trainen. Maar we konden zóveel kracht zetten op dat moment, dat wij in de ideale lijn wisten te ko men." Oxford, met zes nationalitei ten aan boord, was favoriet bij de kenners en de bookmakers. Daar bij werd vooral gekeken naar de in dividuele kracht en prestaties van de roeiers. Het gemiddelde ge wicht in de boot van Cambridge (exclusief stuurman) was met 96,1 Het universiteitsteam van Ox- ford, met Sjoerd Hamburger aan boord, wint de befaamde Boatra- ce. Voor Oxford is het de 75e ze ge in totaal. kilo 3,8 kilo lager dan dat van Ox ford. Oxford bracht het zwaarste team ooit aan de start. Cambridge gooide minder ge wicht in de strijd, maar meer routi ne. Hamburger was bij Oxford een van de zes debutanten. Hij vreesde vooraf het collectief van Cam bridge, dat drie debutanten inzet te. Stuurvrouw Rebecca Dowbig gin daarentegen voer voor de der de keer op rij mee. Zij roemde na afloop de kracht van de opponent. „Het was verbazingwekkend hoe zij bij ons wegliepen." Hamburger: „Zij kennen elkaar al jaren, vier hebben zelfs samen in de wereld beker geroeid. Dat had een voor deel kunnen zijn." „Daarbij was het ook zo dat zes van ons gewend zijn om op slag te zitten. Dat is een sleutelpositie, te vergelijken met de spelverdeler in het voetbal. Sommigen zeiden daarom dat wij AC Milan zijn: te veel vedetten en te weinig waterdragers. Maar uit eindelijk gaat het er toch om wie het hardste roeit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 74