Sport Luxeprobleem zljnloopbaan'81 Beenhakker balanceert op slap koord Lichte euforie rond Belgisch elftal slaat om in diepe teleurstelling Na nederlaag tegen Bosnië (2-4) is het WK heel ver weg. Bondscoach Bert van Marwijk wacht krachtproef. Hiddink en Koeman blijven wel op koers voor deelname aan WK. 26 Maandag 30 maart 2009 PZC door Barry van der Hooft DEN HAAG - Voor het getalenteerde nationale elftal van België is het WK in Zuid-Afrika heel ver weg. Een gelijkspel in Turkije en een nipte thuisnederlaag tegen Spanje zorgden aan het eind vorig jaar voor lichte euforie, maar die stem ming sloeg zaterdagavond om in diepe teleurstelling. In Genk ging de ploeg van bondscoach René Vandereycken met 4-2 onderuit te gen een slimmer Bosnië. De Rode Duivels keken binnen tien minuten tegen een 1-0-achter- stand aan (doelpunt Dzeko) en lie ten een uur lang waardeloos voet bal zien. Het was het logische ge volg van de onbegrijpelijke tactiek van Vandereycken. Waar België tegen Turkije en Span je prima positiespel en combina ties liet zien, eiste de coach nu zo snel mogelijk de lange bal van ach teruit. Het leidde tot niets, of het moeten de lachende Bosnische ver dedigers zijn geweest, die heersten in het luchtruim. Een aanval over de flanken was een zeldzaamheid. Pas toen de Bel gen daar na ruim een uur wél voor kozen, liet de gelijkmaker niet lang op zich wachten. Na een AZ-com- binatie (voorzet Gill Swerts, doel punt Moussa Dembélé) kwam de gelijkmaker op het bord. De Belgen voelden dat er meer in zat, maar kwamen bedrogen uit door toedoen van de Bosnische fans. Ze schoten vuurpijlen het veld op, waardoor het hele sta dion onder een rookgordijn ver dween. Het duel werd tien minuten stilge legd en nadat de rook was opge trokken, sloeg Bosnië toe. Jahic tik te van dichtbij de 1-2 binnen, Baj- ramovic stiftte even later prachtig de derde Bosnische treffer tegen het net. De Belgen, met Thomas Vermaelen centraal achterin en AZ'er Sebastien Pocognoli als in valler, maakten een aangeslagen in druk en incasseerden ook nog een vierde treffer. Misimovic, de abso lute uitblinker bij Bosnië, dolde PSV'er Timrny Simons en schoot diagonaal binnen (1-4). Wesley Sonck mocht de pijn vanaf de strafschopstip nog iets verzachten: 2-4. Woensdag spelen de Belgen in Bosnië direct de return. Alleen bij een overwinning maken ze nog een kleine kans op deelname aan het WK. Ajacied Jan Vertong- hen, die zaterdag net als Vincent Kompany, Anthony Vanden Borre en Daniël van Buyten overduide lijk werd gemist, is er dan op nieuw niet bij. Het maakt de op dracht voor Vandereycken er niet makkelijker op. De coach overleef de vorig jaar ternauwernood een stemming over zijn positie, maar staat nu weer zwaar onder druk. Vreemd is dat niet, want zaterdag liet hij onder anderen Axel Witsel - in 2008 tot beste speler van Bel gië gekozen - op de bank. Toen Igor De Camargo vlak voor rust uitviel, koos Vandereycken opmer kelijk genoeg nog steeds niet voor Witsel, maar liet hij de pas 18-jari- ge Eden Hazard invallen. Het bleek een verkeerde keuze, zoals Vandereycken er in Genk wel meer maakte. Moussa Dembélé (rechts) vecht een luchtduel uit met Safet Nadarevic. foto Geert Vanden Wijngaert/AP door Roel Wiche AMSTERDAM - Als een meesterdiri- gent die zijn orkest ervan probeer de te overtuigen dat één valse noot de hele symfonie kan versto ren, sprak Bert van Marwijk vorige week zijn Oranje-troepen toe. Er klonken woorden als 'acceptatie vermogen' en 'incasseren van te leurstellingen' en de bondscoach benadrukte dat een voetballer zon der ruggengraat nooit een WK zal winnen. Prompt volgde de eerste psycholo gische test. Eerste violist Sneijder verliet zaterdag witheet de Arena, op een avond waarop duidelijk werd dat niet de tegenstanders maar de moordende onderlinge concurrentie het grootste gevaar wordt op weg naar Zuid-Afrika. Het kan niet anders of Van Mar wijk moet tijdens zijn speech al in zijn achterhoofd hebben gehad dat hij tegen Schotland grote namen zou teleurstellen. Wesley Sneijder werd veroordeeld tot een inval beurt en bewaarde zijn felste spurt voor de gang naar de kleedkamer. Rafael van der Vaart zat negentig minuten op de bank en werd in de pikorde gepasseerd door Stijn Schaars en Ibrahim Afellay die wél het veld in mochten. Ryan Babel zat zelfs op de tribune. Niemand van het trio waagde zich na afloop in de mixed zone. Met acht aanvallende spelers voor vier posities heeft Oranje een luxepro bleem dat wellicht nog veel gaat vergen van de kwaliteiten van teambuilder Van Marwijk. Al zag hij zaterdag nog geen beren op de weg opdoemen. „Sneijder heeft zich ten opzichte van mij fatsoen lijk gedragen. Hij mag boos zijn, daar heb ik geen probleem mee. Als het mij was overkomen, zou ik het ook zijn geweest." Van Marwijk, die zaterdag pas om 28.45 uur de opstelling bekend maakte, had voor de weg van de minste weerstand kunnen kiezen door de ideale schoonzoon van Oranje, Dirk Kuijt, op de bank te zetten. Maar na afloop verklapte de coach dat de keuze tussen Ar jen Robben en Wesley Sneijder ging en dat Kuijt voorlopig onom streden is. De diesel van Liverpool kon zich wel iets voorstellen bij de Spaanse furie van zijn ploegmak- ker. „Sneijder zit het dichtst bij het vuur wat een basisplek betreft, Van der Vaart ook. Voor het team is het mooi dat we zoveel kwaliteit hebben, voor het individu is het heel vervelend. Maar goed, bij Real Madrid maken ze dat ook wel eens mee. De kunst is om er zo goed mogelijk mee om te gaan." Uitblinker Robben gaf toe dat hij 'Sneijder altijd zou opstellen'. Ook hij wilde zijn Real-kameraad niet afvallen, maar bleek wel goed naar de toespraak van Van Marwijk te hebben geluisterd. „Iedereen mag teleurgesteld zijn. Maar het mag niet ten koste gaan van het groeps proces." De vleugelspits, ongrijpbaar voor de arme Schotse backs, wilde wel nog wat nuanceringen aanbrengen in het verhaal van de bondscoach. „Boos zijn en incasseren, het hoort allemaal bij een gezonde in stelling. Maar als het je zelf over komt is het allemaal makkelijk ge zegd." De kroonprinsen van het Neder landse voetbal weten dat nu ook. Wie de trainersfilosofie van Bert van Marwijk de afgelopen jaren heeft gevolgd, kan al gerust de con clusie trekken dat Sneijder&Van der Vaart eraan moeten wennen dat hun status niet heilig is. Van Marwijk, een no-nonsense coach, hecht aan het inslijpen van vaste patronen en een basisploeg die alleen gewijzigd wordt als daar voor grondige argumenten zijn. Met andere woorden: een revolu tie hoeft niemand te verwachten. Van Marwijk: „Ik kan maar vier aanvallers opstellen." •V-- Bert van Marwijk NES - Het overviel hem zaterdag, de enorme ophef die ontstond rond de achteloos gedane uit spraak dat hij zijn trainersloop baan komende zomer beëindigt. Foppe de Haan had immers al eer der verteld dat hij na het aflopen van zijn contract bij de KNVB zelf zijn tijd wil indelen. „Ik had al lang besloten dat ik niet fulltime in de voetballerij wil blijven wer ken. Het altijd maar weer moeten en je verantwoordelijk voelen voor de punten, dat heb ik wel ge had." Dus nee: technisch directeur zal de oud-trainer van SC Heeren veen nergens meer worden, trai ner-coach ook niet meer en in het buitenland aan de slag wil De Haan evenmin. Foppe de Haan be gon zijn trainersloopbaan in 2974 bij de amateurs van Akkrum. door Barry van der Hooft DEN HAAG - De positie van Leo Beenhakker als bondscoach van Polen is verder onder druk komen te staan. De ploeg ging zaterdag on deruit in Noord-Ierland (3-2) en staat er nu met zeven punten uit vijf duels slecht voor in groep 3. .De kritiek op Beenhakker zal de komende dagen, in aanloop naar het duel met San Marino, alleen maar weer toenemen. De bondscoach wordt door veel Poolse media, bondsbestuurders en oud-internationals niet meer gepruimd sinds hij zich als advi seur aan Feyenoord verbond. Om dat bondsvoorzitter en oud-inter national Grzegorz Lato hem wél steunde, kon Beenhakker de afgelo pen tijd nog in relatieve rust wer ken. Na de nederlaag in Belfast is daar geen sprake meer van. Polen lijkt het WK te gaan missen en dat zal hard aankomen in het land dat in 2022 samen met Oekraïne het EK organiseert. Bij de nederlaag in Noord-Ierland groeide doelman Artur Boruc tot plezier van de thuisfans uit tot de schlemiel. De doelman van Celtic werd 24 uur per dag bewaakt van wege bedreigingen aan zijn adres. 'Boruc RIP' - de afkorting voor 'rest in peace', rust in vrede - stond er op de muren van stadion Windsor Park geschreven. De ka tholieke keeper liet zich de afgelo pen jaren neerbuigend uit over protestanten. In Belfast hebben ze een hekel aan alle spelers van Cel tic, maar zeker aan Boruc. Bij de eerste treffer verkeek de doelman zich op een voorzet en bij een 2-1-achterstand trapte hij over een terugspeelbal van Michal Polen lijkt na verlies tegen Noord-Ierland het WK in Zuid-Afrika te gaan missen Zewlakow heen (3-1). De treffer van oud-Feyenoorder Marek Saga- nowski, die nu onder Mark Wotte bij Southampton speelt, was in de slotminuut alleen nog voor de sta tistieken. Zijn collega's Guus Hiddink en Er- win Koeman beleefden een beter weekeinde. Hiddink vloog afgelo pen week van Londen naar Mos kou om zich weer op de nationale ploeg van Rusland te concentre ren. Op de signalen dat Chelsea hem na dit seizoen als adviseur aan zich wil binden, werd positief gereageerd door de Russen. De twee functies blijken prima te combineren, want Rusland boekte tegen Azerbeidjan (2-0) de vierde zege in vijf kwalificatieduels. Pa- vlijoetsjenko en Zirianov verzorg den de productie. Erwin Koeman was met Hongarije te sterk voor het Albanië van Arie Haan en zijn assistent Wim Suurbier (0-1). In Tirana kwam de enige treffer op naam van Sandor Torghelle, de spits die in 2004 zijn jawoord aan Roda JC gaf maar vervolgens toch voor een Engels avontuur koos.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72