Oranje is ploeg van momenten A. AD 34 en 35 28 en 29 Drie oprispingen volstaan voor zege op Schotland. Maandag 30 maart 2009 Freestyle snowboarden neemt een enorme vlucht in Nederland Tip? sport@pzc.nl Formule 1 begint seizoen sensationeel, Jenson Button wint Klaas-Jan Huntelaar kopt Oranje naar 1-0 in de wedstrijd tegen Schotland. foto Ed Oudenaaarden/ANP door Leon ten Voorde AMSTERDAM - Net als de meeste ploegen in de internationale top is Oranje een team van momenten geworden. Een paar flitsen van de specialisten en dan toeslaan op het juiste tijdstip: dat is het wel zo'n beetje. In de zwakke poule van Neder land is die "zuinigheid voldoende voor een simpele zege op Schot land (3-0), dat op papier de voor naamste concurrent schijnt te zijn. Op het hoogste niveau zie je nog maar zelden dat een ploeg zo over heersend speelt als Liverpool on langs tegen Real Madrid deed. Daarvoor zijn de onderlinge krachtsverschillen te klein gewor den en de ruimtes om te excelle ren te gering. Details, hoe marginaal soms ook, bepalen doorgaans het verschil tus sen winst en verlies. Ook Oranje is geen elftal dat een tegenstander in een moordend tempo kan over meesteren. Het duel met Schot land was daar een treffend voor beeld van. Nederland was veel be ter, maar dat overwicht ging niet gepaard met swingend aanvals- spel. Oranje leefde, zoals zo vaak, van de oprispingen. En vier van die flarden waren uiteindelijk voldoen de om tot drie goals te komen. Dat zou je efficiënt kunnen noemen, maar tegelijkertijd zit er ook iets van creatieve armoede in, omdat Oranje voortdurend de bal had, Karakteristiek maar bijna niets afdwong. De mo menten die de voetbalavond zater dag vorm gaven: Moment 1: 30e minuut: Oranje zit matig in de wedstrijd en spits Klaas-Jan Huntelaar heeft nog geen bal goed geraakt als hij op eens bij de tweede paal tot leven komt bij een strakke pass van Mark van Bommel. Een oprisping van genialiteit en het is 1-0. Moment 2: 45e minuut: Bijna ie dereen is al met het hoofd in de kleedkamer als Robin van Persie in de laatste seconde de 2-0 bin nenkopt uit een hoekschop van Ar Nederland-Schotland 3-0 (2-0). 30. Huntelaar 1-0, 45. Van Persie 2-0, 77. Kuijt 3-0 (penalty). Scheidsrechter: Laurent Duhamel. Gele kaart: De Jong, Huntelaar. Aantal toeschouwers: 50.000 Nederland: Stekelenburg; Van der Wiel, Mathijsen, Ooijer, Van Bronck- horst; Van Bommel, Van Persie (65. Sneijder), De Jong (80. Schaars); Kuijt, Huntelaar (80. Afellay), Robben. Schotland: McGregor; Alexander (74. Hutton), Naysmith, Berra, Caldwell; D. Fletcher, Ferguson, Brown, Teale (85. Morrison); Miller (71. S. Fletcher), McCormack. jen Robben. Op slag van rust is het 2-0. Beter kun je het niet heb ben. Moment 3 en 4: 74e minuut: Een glaszuivere goal van Schotland wordt afgekeurd en zo'n beetje in de tegenstoot wordt Huntelaar ge vloerd en benut Dirk Kuijt de straf schop. In plaats van 2-1 is het 3-0 en einde wedstrijd. Ziehier het verhaal van Neder land-Schotland. Veel meer gebeur de er niet in De Arena waar alleen de betoverende acties van Robben in de eerste helft, de passes van Van Bommel en het onbevangen spel van de jongeling Gregory van der Wiel opzien baarden. Nederland beperkte zich geheel in de lijn van de internationale ont wikkelingen tot het noodzakelijke. Dat had voor een deel ook te ma ken met het zwakke verweer van 1^ Het Nederlands elftal marcheert met zevenmijlslaarzen richting het WK van volgend jaar. Oranje wint voor eigen publiek simpel van Schotland: 3-0. Schotland, dat Oranje nooit uit daagde. Maar bij Oranje is de afhankelijk heid van een paar ingevingen niet louter geboren uit luxe. Nederland heeft ook niet de kwaliteit om he le wedstrijden te regisseren. Daar voor is de achterhoede, zo werd te gen Schotland bevestigd, opbou wend te zwak. Er wordt nooit tem po gemaakt en dat is toch een voorwaarde om tot dwingend voet bal te komen. Dat moet Nederland misschien niet meer nastreven. De kracht en de onvoorspelbaarheid van het elf tal zitten nu eenmaal in de onver wachte dribbels van Robben, de ac ties van Van Persie, het killersin- stinct van Huntelaar en de trap- techniek van Sneijder als hij mee doet. Het is waarschijnlijk te wei nig om te duelleren met de echte groten op de wereld, maar in groep 9 haal je met die wapens la chend het WK. ALA pagina 26/27: luxeprobleem bij Oranje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71