AfValrecycling onder druk 'Maak van coffeeshop cannabisclub' Kijk voor uw persoonlijk voordeel op www.nuon.nl/vastelageprijs éS Meer dan honderd recensies van restaurants Het wordt steeds goedkoper om rommel te verbranden. v-J www.pzc.nl/uiteten PZC Maandag 30 maart 2009 I 5 AMSTERDAM - „Volg het Ameri kaanse voorbeeld en maak.van de Nederlandse coffeeshops besloten cannabisclubs." Dat bepleit Wer- nard Bruining, cannabisdeskundi- ge en oprichter van de eerste cof feeshop ooit in Amsterdam. Zo houd je minderjarigen buiten de deur en kunnen coffeeshop houders controleren wie er bij hen binnenkomt. Wie een jointje wil roken in zo'n cannabisclub moet zich eerst laten registreren. Dat kan volgens Bruining bijvoorbeeld aan de hand van een zogeheten nickname (bijnaam) en een vinger afdruk, zoals dat in Nijmegen al ge beurt. Zo kan een coffee shophouder precies zien wie er binnenkomt en hoe vaak. In de Verenigde Staten bestaan der gelijk cannabisclubs al. In Neder land moeten de coffeeshophou- ders nog erg wennen aan het idee, zegt Bruining. „Coffeeshophou ders zijn geen pioniers meer, maar behoudende winkeliers." DEN HAAG - De recycling van afval producten staat sterk onder druk door de dalende prijzen voor het verbranden van afval. Enkele recy clingbedrijven zijn al gesloten, an dere hebben hun productie ver minderd. Als het kabinet niet in grijpt, zal er steeds meer afval ver brand worden in plaats van gerecy cled. Dat stelt de BRBS, de branchevere niging van recyclebedrijven. Van daag debatteert de Tweede Kamer over het nationale afvalbeheerplan waarin het verwerken van afval in Nederland wordt vastgelegd. Vol gens dat plan moet afval eerst wor den gerecycled, pas wanneer dat niet kan mag het worden ver brand. Maar volgens de branche vereniging is er geen enkele maat regel in het plan opgenomen om deze werkwijze af te kunnen dwin gen. Gemeentebesturen zullen vol gens de BRBS in de praktijk voor al kiezen voor de goedkoopste ma nier van afvalverwerking en dat is verbranding. De prijzen in de afvalverbrandings branche dalen doordat er steeds meer afvalverbrandingsinstallaties worden bijgebouwd waardoor er meer verbrand kan worden. Dit terwijl er minder afval wordt aan geboden. Om de investeringen terug te win nen, doen de verbrandingsinstalla ties er alles aan om toch op volle toeren te kunnen draaien. Hier door is de kans groot dat afval dat nu nog gerecycled wordt, zoals bouwafval, straks weer de ovens in verdwijnt, stelt de BRBS. „Dit staat haaks op het milieube leid dat Nederland de afgelopen ja ren heeft gevoerd. Door het stor ten van afval extra duur te maken en recyclen te stimuleren, wordt inmiddels 83 procent van al het af val gerecycled. Maar als dit plan wordt doorgezet, zal er in de toe komst juist minder afval worden gerecycled. Dat is slecht voor het milieu en voor de werkgelegen heid", zegt directeur Max De Vries van BRBS. De brancheorganisatie pleit voor het invoeren van een belasting op het verbranden van afval, waar door dat duurder wordt. Volgens CDA-Tweede Kamerlid Antoinette Vietsch moet dan wel meteen ook de export van afval naar andere landen duurder gemaakt worden. „Anders dreigt al het afval elders verbrand te worden." Ook de SP, GroenLinks, PvdA en de Christe nunie pleiten voor een vorm van extra belastingen op het verbran den van afval. Daarnaast zou het produceren van niet recyclebare producten ontmoedigd moeten worden. replica's van, een in New York en de andere nu in Soesterberg. Wegens ruimtegebrek staat de Brewster in de hangar. Komend weekeinde is hij te zien tijdens het Museumweekend. De Brewster krijgt een plek in het nieu we Defensiemuseum dat in 2013 wordt geopend. foto Robin Utrecht/ANP Altijd een vaste lage prijs. Hoe groot uw voordeel is, wordt ook bepaald door persoonlijke factoren. Door uw verbruik en waar u woont, bijvoorbeeld. Daardoor is de laagste energieprijs voor iedereen anders. Wat wel vast staat, is dat dit tarief één van de scherpste in de markt is. Ook voor u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5