Zeeland PZC Superschepen op de Westerschelde Veel lof voor veertigjarig gemeenschapscentrum Verzet overname Delta Rockfestivals samen 13 ZEEUWS-VLAANDEREN 17 14 en 15 Veiligheidsregio en provincie eenmalig akkoord met proef. Van multifunctioneel gebouw naar tempel van sport en cultuur. Samenwerking van parketten biedt enkel voordelen Wijkraad Terneuzen sleurt aan imago van binnenstad Maandag 30 maart 2009 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - Eén van grootste con tainerschepen ooit vaart maandag 6 april via de Westerschelde naar Antwerpen. Dat gebeurt bij wijze van proef! Het containerschip MSC Beatrice is 366 meter lang en kan 14.000 containers vervoeren. De proef wordt nauwlettend ge volgd door deskundigen van de Veiligheidsregio Zeeland en de pro vincie. Die hebben, net als Rijks waterstaat, strikte voorwaarden verbonden aan de komst van het schip. De Permanente Schelde Commissie is daarmee akkoord ge gaan. De haven van Antwerpen wil al langer dat Nederland grotere con tainerschepen, tot 400 meter, toe laat op de Westerschelde. Proeven in het Waterloopkundig Laborato rium in Borgerhout hebben de af gelopen twee jaar uitgewezen dat de op- en afvaart van dergelijke su perschepen (met een diepgang van 14,50 meter) 'perfect mogelijk is'. Tot n u toe lag de grens bij een scheepslengte van 360 meter. Als de proef slaagt, wil de Zwitserse re derij in de nabije toekomst nog grotere schepen naar Antwerpen sturen. „Maar dan zal wel eerst antwoord op een groot aantal vragen van de Veiligheidsregio en de provincie moeten worden gegeven", zegt I** Proeven in het Waterloopkundig Laboratorium in Borgerhout heb ben uitgewezen dat schepen tot 400 meter lang probleemloos de Westerschelde kunnen bevaren. voorzitter ]an Lonink van de Vei ligheidsregio. Hij en commissaris van de koningin Karla Peijs willen onder meer weten welke gevolgen de toelating van de superschepen heeft voor toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen op dé oevers van de Westerschelde (risicocontou ren), maar ook welke risico's de passage van kritische plaatsen als het Nauw van Bath, de Overloop van Hansweert, de Pas van Borsse- le en de Bocht bij Walsoorden op levert. Lonink en Peijs zijn verder benieuwd naar de organisatori sche en preventieve maatregelen, die moeten worden genomen. En ze willen ook uitsluitsel over de be trouwbaarheid van de ladinggege- vens. De twee maken zich ernstig zorgen over de beschikbare midde len (hulpverlening, bergers) op de Westerschelde. Ze benadrukken in een brief aan de Scheldecommis- sie dat Vlaanderen, als vragende partij, mee moet betalen aan ver betering van de calamiteitenbestrij ding. Lonink: „Al die vragen wor den nu betrokken bij de proef vaart, die bovendien dienst als oe fening voor ons Regionaal Opera tioneel Team." door Jeanette Vergouwen HULST - De afgelopen veertig jaar evolueerde Den Dullaert in Hulst van multifunctioneel gebouw tot gemeenschapscentrum. De activi teiten variëren inmiddels van cul tuur tot sport. Zaterdag werd het jubileum gevierd met veel toespra ken en tal van activiteiten voor een breed publiek. Frans de Schepper presenteerde de verschillende sprekers die lou ter lof hadden voor de rol van het centrum. Wethouder Frans de Vries verwelkomde bij wijze van grap een Maxima- look-alike en Adri Boogaart vertelde namens het Reynaertcollega-dat de banden met Den Dullaert nauwer aange haald worden. Daarna was er een geanimeerde receptie. Het publiek kreeg 's middags een optreden van de Transfiguratie voorgeschoteld, een eenakter. Ook sportstudio An neke Hamelink presenteerde zich. Samen met directeur Jan van Puy- velde dansten de jeugd en volwas sen de zumba. Er waren onder meer stands met ambachtelijk bier en chocolade. De 'producenten' daarvan zijn overigens druk doen de een bonbon te ontwikkelen met een biervulling. Miss Zeeuws-Vlaanderen Jamy van Strien promootte gefiguurzaagde tulpen voor de actie Doe een Wens. En de stichting Onbe grensd Ondernemen verkocht keramiek en sieraden voor men sen uit Noord Peru. TERNEUZEN - Delta moet Zeeuws blijven en mag dus niet worden verkocht. Terneuzen moet, als grootste gemeente van Zeeland, het voortouw nemen in het verzet tegen een dreigende overname van het energiebedrijf Het Terneu- zense raadslid Pim Broekhuysen (eigen lijst) vindt dat B en W daar in duidelijk stelling moeten ne men. Hij wijst het college erop dat het energiebedrijf door uitplaat sing van waterbedrijf Evides een aantrekkelijke prooi is voor overna me, maar ook door de schuldposi tie (880 miljoen euro in 2010). Broekhuysen stelt vast dat veel ge meenten en provincies bezwijken voor de verleiding de miljarden, die de verkoop van de energiebe drijven oplevert, op te strijken. „Kortzichtig, want bij verkoop van Delta verdwijnen bijvoorbeeld mo gelijk honderden banen." TERNEUZEN - In woningen in de Irisstraat in Terneuzen en in de Schepenstraat in Sluiskil is vrijdag ingebroken. In beide gevallen ver schaften de inbrekers zich toegang tot de woning door een raam of deur te forceren. Uit de woning in Terneuzen werden een klein geld bedrag en foto-apparatuur meege nomen. Uit de woning in Sluiskil werd een geldkistje met onbeken de inhoud gestolen. CRAAUW - De organisatoren van Graauwrock en Rock around the Bridge (in Sas van Gent) slaan de handen ineen. Ze hopen elkaar door samenwerking te versterken. Beide organisaties blijven wel zelf standig opereren, maar er wordt zoveel mogelijk kennis uitgewis seld op het gebied van regelgeving, subsidies, belastingwetgeving én de praktische aanpak van tal van zaken rond een festival. Carlo Sa- man (Graauwrock): „We zien het als een positieve ontwikkeling waarmee we beiden ons voordeel kunnen doen. Mogelijk bouwen we de samenwerking in de toe komst verder uit." Graauwrock vindt op Hemelvaartsdag (21 mei) voor de achtste keer plaats. Topat tractie is De Dijk. Rock around the Bridge wordt op 20 en 21 juni voor de achttiende keer gehouden. De acts zijn nog onbekend. Sportstudio Anneke Hamelink studeerde met jong en oud de zumba in. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 55