Sport veel vallen, snel opstaan al zenuwachtig voor Spelen I_ Maradona moet nog 37 miljoen dokken Steun Belgen voor onderzoek Beneliga Hiddink wellicht adviseur Chelsea Lance Armstrong is alweer in training M PZC Maandag 30 maart 2009 35 nissen ook genomen worden, een afdaling gaat bijna altijd met val len en opstaan. En zelfs als een smak er ernstig uitziet, staat de deelnemer nog snel op. „Onder die XXXL-kleding dragen de mees ten bescherming voor rug een staartbeen", legt Stijn Verlinden, een internationaal jurylid uit Bel gië, uit. „Maar het nooit opgeven zit ook wel in de deelnemers. En ze beheersen de kunst van het juis te vallen." Verlinden is, vanwege de grote deelname van zuiderburen, aanwezig namens de Vlaamse Ski en Snowboard Federatie. Hij weet dat het freestyle snowboarden een enorme vlucht neemt in zowel België als Nederland. „Het ene deel van de mensen komt uit het skateboarden, het andere deel heeft die achtergrond niet. Feit is dat snowboarden nog wat extre mer en extravaganter - kijk maar naar de ruime outfits - is dan het skateboarden. Het is een aparte subcultuur, waar wereldwijd steeds.meer geld in omgaat. Grote bedrijven beginnen ook te investe ren in deze sport." In België en landen die een heuse wintersportcultuur hébben, wor den tal van officiële wedstrijden gehouden. In Nederland - en dus ook Terneuzen - is het nog niet zo ver. Verlinden: „Hier wordt niet zo streng gejureerd. We let ten meer op stijl dan op moeilijk heid. Ze kunnen wel drie rotaties om hun lengte-as maken, maar dat ziet er dan heel geforceerd uit. Wij willen juist zien dat ze mooie oefeningen doen, met de uitstra ling dat het makkelijker gaat dan het in feite is. Het moet er knap en toch ontspannen uitzien." Lorenzo Cardon slaagt daar goed in, al wint hij de wedstrijd niet. Hij heeft ruim een uur kunnen 'jibben' (in gewone-mensentaal: aanklooien) en daarbij onder meer salto's en handstands ge maakt. In elf maanden tijd heeft hij die 'tricks' al aardig onder de knie. Het meest geniet hij nog van een geslaagde backside 180 three double shifty. Zie video op www.pzc.nl/sport rend olympisch kampioene sprint is, kan ze het amper alleen af Het scheelt dat ze lid is van de Britse selectie, waar financieel en organi satorisch alles mogelijk is. Dus krijgt ze hulp van sportpsycholo- gen, hypnotiseurs, voedingsdes kundigen en tactische meesterbrei nen. Jan van Eijden coacht Pendle ton van start tot finish. Kanis is heel wat meer stoïcijns. Voor haar geen poespas. Ze weet gewoon dat ze, sinds ze op de baan is gaan fietsen en haar BMX slechts nog voor de lol uit de schuur pakt, steeds iets beter wordt. Weliswaar resulteerde dat tot zaterdag nog niet in een indivi duele WK-medaille, maar eens zou die dag er komen. Waar haar omgeving al panikeerde, bleef Ka nis zelf kalm. Een sportpsycho- loog, Kanis vindt het onzin. Gefilo sofeer over sneller materiaal, het gaat aan haar voorbij. Zet haar op een fiets en ze trapt. Hard. Over drie jaar zijn er weer Spelen en dan zal ze er staan, Peking - waar ze vierde op de sprint werd - kwam nog net te vroeg. „Ik was er nog net niet klaar voor." Straks zal dat anders zijn. Na de Spelen trainde Kanis voor zichzelf in Apeldoorn. Na de jaarwisseling toog ze weer vaker naar de baan in Alkmaar, om daar met Yvonne Hij- genaar voor de teamsprint te trai nen. Het overleg met bondscoach Peter Pieters werd weer wat fre quenter, nadat ze het een tijdje al lemaal zelf had uitgezocht. Pieters ziet in Kanis één van de grootste slachtoffers van de tussentijdse aanstelling van sprintcoach Pavel Buran. Kanis zag daar niets in, ging haar eigen weg en liet Buran links liggen. Zij trainde door op schema's van Pieters. „Van mij had Peter ook niet weg gehoeven. Ik zou nog wel met hem verder wil len", aldus Kanis. Over enkele weken krijgt ze te ho ren wie de nieuwe bondscoach wordt. Kanis zal hoogstwaarschijn lijk haar schouders ophalen en ver der gaan met waar ze mee bezig is, trainen voor 2012. Het totaal aantal WK-medailles kwam voor Nederland op vijf Naast Kanis stonden Teun Mulder (keirin, brons), Yvonne Hijgenaar (omnium, brons) en Tim Veldt (omnium, brons) op het podium. Als ik thuis naar de samenvattingen van de eerste divisie kijk, blijf ik altijd even hangen bij AGOVV. Daar heb ik iets mee. Dat seizoen is toch bepalend geweest voor mijn loopbaan." Real Madrid-aanvaller Klaas-Jan Huntelaar over zijn eerste club waar hij succes had. In AD. „En als ik de media moet geloven heb ik inmiddels al vier nieuwe vriendinnen, een tennisster, een tv-presentatrice..." International Wesley Sneijder over alle berichten over zijn scheiding. In De Pers. „Ik word niet goed van die duim van Roy Makaay. Aardige jon gen hoor, maar altijd maar gaat zijn duim omhoog. Schiet een ploeggenoot tien meter naast, hup, daar gaat de duim. Maar daar mee ben je echt geen leider." Willem van Hanegem over Feyenoorder Roy Makaay. In VI. „Dat patserige is er wel vanaf. Als junior en als amateur ben ik wereldtop geweest. Als professional heb ik het nog nooit laten zien. Het is aan mij om te bewijzen dat ik het op dat niveau ook kan." Wielrenner Kai Reus heeft na zijn zware val in de zomer van 2007 bravoure ingeleverd. In AD. „Vroeger namen mijn ouders het zelfs op als ik weg was voor een koers. Kwam ik na tien dagen thuis en keek ik alle afleveringen achter elkaar. Ik denk dat ik het wel bijna twintig jaar heb ge volgd." Rabobank-ploegleider Erik Dekker over zijn voorliefde voor Goede Tijden Slechte Tijden. In Sportweek. De Argentijnse bonds coach Diego Maradona kan Italië maar beter mijden. De voormalige vedette van Napoli, waar hij in de jaren tachtig en negentig zeven sei zoenen speelde, heeft een be lastingschuld in het Zuid-Eu- ropese land opgebouwd van liefst 37 miljoen euro. Volgens berichten op de web site van de Italiaanse fiscus heeft Maradona pas 42.000 euro afgelost. Hij heeft ook twee dure horloges ingele verd. Het openstaande bedrag bestaat voor ongeveer 23,5 miljoen euro uit rente. Voorzitter Franqois De Keersmaecker van de Bel gische voetbalbond KBVB is het eens met het idee voor een studie naar het samenvoe gen van de Nederlandse en- Belgische voetbalcompetities. Hij reageerde op een sugges tie van KNVB-voorzitter Mi chael van Praag over een Be neliga. De Keersmaecker ver wacht positieve en negatieve gevolgen van een samenvoe ging van de twee competities. „Qua televisie denk ik dat een Beneliga positief is. Het kan meer kijkers boeien. Maar qua supporters gaat het ver minderen, denk ik." EHMimmer Guus Hiddink overweegt een langer verblijf bij Chelsea, maar dan in een rol als adviseur. De Nederlandse bondscoach van Rusland heeft een tijdelijk contract tot 31 mei bij de Londense club. Hiddink nam in februari de taken over van de ontslagen trainer Luiz Felipe Scolari. „Ze hebben me een aanbod gedaan om na die datum door te gaan als adviseur", zei in de Engelse krant The Daily Mail. De Russische voetbal bond heeft vermoedelijk geen bezwaar tegen de dub belfunctie van Hiddink. Wielrenner Lance Arm strong is drie dagen na de operatie aan zijn gebroken sleutelbeen alweer in training gegaan. De Amerikaan fietste een half uur op de rollen- bank, liet hij gisteren via twit ter weten. De zevenvoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk en de wereldkampioen van 1993 kwam vorige week zwaar ten val in de Ronde van Castilië en Leon. Hij brak zijn rechter- sleutelbeen en vloog voor een chirurgische ingreep naar zijn vaderland. Daar zijn in Los Angeles twaalf schroeven in het bot gezet. In het Zeeuwse amateurvoetbal stond het cijfer too zaterdag centraal. Onno Doeland bereikte als eerste Zeeuwse voetbal ler de 100 doelpunten in de hoofdklasse van het zaterdagvoet bal. Hij zette zijn club Doto net na rust op 2-0 tegen Excelsior M. In blessuretijd maakte hij ook nog nummer ror, waarmee Doto met 3-2 won. Het 1-1-gelijkspel van Hoek tegen Zwalu- wen'30 betekende het 100e gelijkspel van de Zeeuws-Vlaamse club op het hoogste amateurniveau. In de vierde klasse van het zaterdagvoetbal maakte Bart van Steveninck zijn 100e (na)competitiedoelpunt namens Yerseke. voor meer over deze 100-tallen, zie het weblog RudeStats, via www.pzc.nl/blogs W Lorenzo Cardon uit Sas van Gent in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51