Sport Freestyle snowboarden: Kanis maakt concurrentie nu Maud Wigman en Marleen Huurman naar NK trampoline Bijrol Kibet op WK veldlopen in Jordanië Finale van landelijke titelstrijd op 20 juni in Ahoy Rotterdam. Geen greep naar de absolute macht na Europees succes. Lorenzo Cardon (19) ontdekt wereld van freestyle snowboarden. Baanwielrenster (24) toont op WK kracht, lef en tactisch inzicht. 34 I Maandag 30 maart 2009 PZC door Janny Vermeule KUDELSTAART - Maud Wigman en Marleen Huurman hebben zich ge plaatst voor de grote finale van het Nederlands kampioenschap tram polinespringen op 20 juni in het Rotterdamse Ahoy. In Kudelstaart was het zaterdag een spannende dag tijdens de halve finale. In iede re categorie hadden 24 springers zich via de districtswedstrijden ge plaatst. Van Forza Gymnastica uit Goes stonden er vijf deelnemers aan de start. Maud Wigman liet in de categorie jeugd gemengd E met een mooie verplichte oefening zien met welk doel ze naar Kudelstaart gekomen was: doorstroming naar het NK en een plekje op het podium. Dit doel is volledig gelukt. Mede door twee mooie vrije reeksen werd Wigman derde en stroomde ze door naar het NK. Marleen Huurman had forse tegen stand in de categorie junior C. Ook in die categorie worden dub bele salto's en schroeven gemaakt. Het was echter geen probleem voor Huurman, die door de goede uitvoering van haar oefeningen de punten binnenhaalde. Zij werd zes de, voldoende voor een finale plaats. Omdat er naar de finale toe nog tijd genoeg is om te oefenen wil de springster van Forza Gym nastica ook haar moeilijkheid op krikken met een dubbele salto. In deze categorie haalden Susan de Smit en Dagmar Jansen het net niet. Zij richten het vizier nu volle dig op de dubbel minitrampoline. De jongste springer van Forza tij dens de halve finale was Tom Kar man. Hij deed verdienstelijk mee bij de pupil E-springers. Het ni veau was nog net iets te hoog, maar voor hem wel een goede er varing. Rolant Quist foto's Peter Nicolai door Marco Knippen DEN HAAG/AMMAN - Op de discipli ne waar ze het succes van haar voorbeeld al eens had gekopieerd, slaagde Hilda Kibet er niet in op nieuw in de voetsporen van achter nicht Lornah Kiplagat te treden. De Europese machtsgreep op de cross afgelopen december in Brus sel werd zaterdagmiddag tijdens het WK veldlopen niet gevolgd door wereldheerschappij. Kibet werd op een golfbaan in de Jordaanse hoofdstad Amman ver oordeeld tot een bijrol. De Castri- cumse atlete moest zich verzoe nen met de zesde plaats, een plek lager dan tijdens haar debuut vorig jaar in het Schotse Edinburgh. Dat Kibet zich wel weer de beste van Europa mocht noemen, was slechts een schrale troost. Florence Kiplagat en Linet Masai. Masai re ten in de slotkilometers de kop groep uiteen en Kiplagat was de koele afmaakster die na acht kilo meter in de eindsprint toesloeg. De 22-jarige naamgenote van Lor nah Kiplagat, de winnares van het WK van 2007 en geen familie, be zorgde Kenia het eerste goud sinds Hellen Chepngeno in 1994. Masai deelde als nummer twee mee in de feestvreugde, terwijl de Ethiopi sche Meselech Melkamu het brons veroverde. De afmeldingen van de beide Ethi opische titelverdedigers Tirunesh Dibaba en Kenenisa Bekele voed den de hoop op een Keniase dub belslag. De Ethiopiër Gebre-egziab- her Gebremariam wierp zich als kwelgeest op. De Oegandees Mo ses Kipsiro en de Eritreër Zersenay Tadese bezetten na een slijtageslag over twaalf kilometer de andere twee treden van het ereschavot. door Roeland van Vliet TERNEUZEN - Lorenzo Cardon is in een andere wereld terechtgeko men. Voorheen zat de Sassenaar op de fiets en dacht hij aan waaier rijden, demarreren en sprinten. Nu is hij freestyle snowboarder en houdt hij zich bezig met three-six ty spins, backjlips en ollie's. Maar het gaat hem nog altijd om 'lekker rijden'. Niet op twee tubes vol lucht, maar op een kort freestyle- board. En het Zeeuws-Vlaamse polderasfalt is vervangen door een laag stevige sneeuw in de Terneu- zense skihal. „Het is hier allemaal veel relaxter", zegt hij na de wed strijd van zaterdag. Cardon (19) is pas één keer op wintersport geweest. En toen was er tot zijn teleurstelling niet eens een funpark, een soort speeltuin voor freestyle snowboarders. „Ik heb dus alles bij Snowbase ge leerd", vertelt de Zeeuws-Vla ming, die dus pas elf maanden bezig is met zijn nieuwe sport. Drie keer in de week komt hij bij -8 graden trainen: glijden over de boxen en relings, springen over de schansen, ongeremd lol hebben. „Ik heb veel te danken aan mijn trainer, Robert Korstanje", zegt hij erbij. „Zonder hem was ik niet zo snel zo ver gekomen." Oók zijn grote doorzettingsvermo gen is belangrijk geweest, erkent Cardon, die een bijbaantje heeft in de skihal. „Vorig jaar had ik een inwendige bloeding in mijn heup. Gekomen door een val. Afgelopen donderdag ben ik hier met mijn rug hard op een reling beland. Ik heb er nu een enorme bult zit ten... Kan gebeuren." Dat blijkt ook tijdens de snow- boardwedstrijd van zaterdag, de eerste ooit op Zeeuws grondge bied. Hoe spectaculair de hinder- Tijdens de eerste snowboardwed- strijd is Lorenzo Cardon uit Sas van Gent één van de deelne mers. Hij is pas elf maanden be zig met de sport. Willy Kanis ligt aan kop in de sprintfinale op het WK. foto Olaf Kraak door Edward Swier PRUSZKOW - Zelden toont Willy Kanis emoties, ze is doorgaans de nuchterheid zelve. Als verliezend WK-finaliste hoefde ze zaterdaga vond dan ook niet te huilen. Haar tegenstandster, de nieuwe wereld kampioene sprint, wel. Victoria Pendleton kon op de piste in het Poolse Pruszkow niet meer stop- pén. Kanis: „Ik zei haar dat ze wel mocht lachen, dat het een vrolijk moment was, maar Victoria kon niet meer ophouden. Dit was de zwaarste wedstrijd uit haar leven, zei ze." Kanis kan dat compliment in haar zak steken. Pendleton is al jaren dé beste sprintster. En de Nederland se, die in de WK-fmale een derde en beslissende rit afdwong, had haar bijna geklopt. Pas op de streep kon Pendleton er voorbij, een fotofinish was nodig om het verschil aan te tonen. „Daarom ben ik ook blij met deze medaille, mijn eerste individuele WK-plak. Vicky heeft er nog nooit zo hard voor moeten vechten. Het is zilver met een gouden randje", zei ze za terdagavond. Gisteren voegde Kanis er nog een 'gewone' bronzen aan toe. Op de keirin werd Kanis geklopt door de Chinese Shuang Guo en Clara Sanchez uit Frankrijk. Pendleton haalde de finale niet. Kanis toonde, na de teleurstellend verlopen 500 meter en teamsprint, in het slotweekeinde van het WK niet alleen de kracht uit haar tur- bodijen, maar ook haar durf 'Het Kanon uit Kampen' ging op de sprint het schouder-aan-schou- der-gevecht met Pendleton onbe vreesd aan, op de keirin was ze evenmin bang. Bovenal bleek dat de 24-jarige renster tactisch grote stappen maakt. Dat ook zal bij Pendletons emotionele uitbarsting hebben meegespeeld. Op de Spe len van Londen, in 2012, wil 'Vic ky' in eigen land excelleren. Kanis vormt echter een serieuze bedrei ging- De olympisch kampioene is een vat vol zenuwen. Hoewel ze vier voudig wereldkampioene en rege- Vrouwen 1 Rachida Aoulad 2 Isabella Groenenstijn 3 Ann Eaton Junioren 1 Chico de Reus 2 Jesse Augustinus 3 Jesper Kicken Uitslagen Mannen 1 Glenn Biliau 2 Brent Kijzers 3 Ron Jongen Op de piste van Snowbase in Terneuzen is zaterdagmiddag een wedstrijd freestyle snowboarden gehouden. Er deed wel een Zeeuw mee, maar die viel niet in de prijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50