Zeeland Jubilerende Zierikzeese Bridge Club is Huib Schot krijgt erespeld van bridgebond H Kinderen liggen tijdens eerste zeilies vooral in het water Spelletje bridge duurt acht minuten De gemiddelde leeftijd in onze club ligt op 65 jaar. Dat is hoog. Te hoog, eigenlijk voorzitter Jeugdzeilen van watersportvereniging Zierikzee in Dolfijn. 14 I Maandag 30 maart 2009 PZC Je kunt er over de hele wereld mee terecht en het schijnt verslavend te zijn: bridge. De Zierikzeese Bridge Club vierde zaterdag zijn veertigjarige bestaan. door Ton van den Nouweland Bridge is een kaartspel dat als denksport wordt geclassifi ceerd. Bij bridge speel je met je vaste partner tegen een an der paar. Het paar dat ten opzichte van andere paren de meeste pun ten haalt, heeft gewonnen. Elk spel duurt ongeveer acht minuten en bestaat uit twee fasen. Bij het bieden wordt een contract geslo ten (fase t), dat moet worden waar gemaakt in het afspel (fase 2). Hoe moeilijker het contract, des te meer punten. Na het spel gaan de 13 kaarten van elke speler onge schud terug in de cassette. Een vol gende speler aan de tafel krijgt dus precies dezelfde kaarten. Als iedereen zijn 24 partijen (vier spellen op zes tafels) heeft afge werkt, wordt berekend wie de bes te zaken heeft gedaan. Als je het spel ontdekt, gaat er een wereld voor je open. Letterlijk, want het wordt overal ter we reld gespeeld. „Naast Wereld- en Europese kampioenschappen heb je bridgereizen, zelfs speciale bridgecruises. Ongelofelijk." Daan van Zwol, voorzitter van de Zierikzeese Bridge Club is een 'ad dict', hij zit vol van het kaartspel. Zijn vereniging telt momenteel 106 leden, 86 daar van waren komen opdagen tijdens de jubileumviering zaterdagmid dag en -avond in het Zierikzeese Multi Functioneel Centrum. Tussen alle feestelijkheden door gaf Van.Zwol zaterdag ook uiting van enige zorg. „De gemiddelde leeftijd in onze club ligt op 65 jaar, landelijk ligt die zelfs op 67 jaar. Dat is hoog. Te hoog, eigenlijk. We hebben simpelweg behoefte aan nieuwe en vooral jongere leden." Samen met zustervereniging Bridgeclub 68 in Burgh-Haamste- de probeert het Zierikzeese clubbe stuur daar wat aan te doen. Van Zwol: „Naar voorbeeld van de schaaklessen, zullen we proberen bridgelessen te organiseren op de Schouwen-Duivelandse scholen. Verder geeft de Zeeuwse Volksuni versiteit bridgelessen, waaraan elk seizoen twintig mensen deelne men. En tenslotte hopen we te profiteren van de heersende poker trend onder jongeren. Mogelijk we ten pokeraars, die op hun spel zijn uitgekeken de weg naar het bridge te vinden." De Zierikzeese Bridge Club onder houdt goede banden met de twee honderd leden tellende club uit Burgh-Haamstede. „Vroeger was er wel sprake van een zekere ani mositeit, maar dat is voorbij. We hebben regelmatig voorzittersover- leg en de clubs spelen soms tegen elkaar. Dit jaar gaan we dat ter gele genheid van ons jubileum ook doen." Deelname aan de Seniorga mes, in september in Burgh-Haam stede, zit er voor de Zierikzeese club niet in. Van Zwol regageert verschrikt: „Oh nee, dat is Euro pees niveau. Burgh-Haamstede en Zierikzee leveren samen acht da mes die in de disctrictscompetitie spelen. Maar wij zijn toch vooral een gezelligheidsvereniging." Toch doet Zierikzee wel van zich spreken. „Ons Dikke Torentoer- nooi is landelijk bekend. Dat orga niseren we samen met de Zierik zeese horeca. Daarom heet het ook wel de Kroegentocht. Je speelt vier spellen in het ene café en gaat dan door naar het volgende. Uit het hele land komen daar mensen op af De inschrijvingen houden we beperkt tot 120 paren, omdat we er in de horeca niet meer kwijt kunnen." De Zierikzeese Bridge Club is op 11 maart 1969 opgericht uit een groepje 'heren' die al enige jaren bridge speelden in het toenmalige restaurant Mondragon. Besloten werd eens per veertien dagen op dinsdagavond te spelen en de con tributie werd vastgesteld op twee gulden vijftig per maand. In no vember 1979 sloot de club zich aan bij de Nederlandse Bridge Bond. Te genwoordig houdt de Zierikzeese Bridge Club elke dinsdagavond een 'drive' in het MFC. Van Zwol: „Het is een versla vende denksport. Tachtig procent van de mensen die er kennis mee maakt, blijft het spelen. Het is ook een sociaal spel, je leert veel men sen kennen. Sommige van onze le den zijn bij meedere clubs aange sloten, zodat ze drie, vier keer per week kunnen spelen." Daan van Zwol Iemand gooit speelkaarten in de lucht als Huib Schot de erespeld krijgt uit gereikt. Naast Schot staat zijn dochter Elly. foto Ronald den Dekker uib Schot (87) kreeg zater dag de erespeld van de Ne derlandse Bridge Bond op gespeld, omdat hij veertig jaar lid van de Zierikzeese Bridge Club is. „Als medeoprichter is Huib van ons allemaal het langst lid," zei voorzitter Daan van Zwol, die de gepensioneerde Zierikzeese olie man verder omschreef als een mar kante persoonlijkheid met een uit gesproken mening. „Je weet wat je aan Huib hebt." „Ik had die speld helemaal niet verwacht, maar ik ben er buitengewoon blij mee. Ik ben er een beetje van onder de in druk, zelfs," reageerde Schot. De club is volgens hem ontstaan uit een vriendenclub van onderwij zers. In de beginjaren was er spra ke van ballotage. Je kwam er niet zomaar bij, je moest worden ge vraagd. Schot: „Nu is bridge voor alle rangen en standen en dat vind ik wel prettig." Ook penningmees ter Magda Does en erelid Freek Eekman werden gehuldigd. Zij zijn sinds 1972 lid. Het veertigjarig bestaan van de Zie rikzeese Bridge Club werd zater dag gevierd met een bijzonder middagje bridge. In plaats van met de vaste, ingespeelde partner werd met een willekeurige partner ge speeld. Dat leidde aan het eind van de middag tot een individuele score. Na afloop van het diner werden de bridgers vermaakt door cabaret 'Dubbelfout' uit Het Gooi. Bridge in getallen In Nederland spelen ongeveer 660.000 mensen bridge. 105.000 spelers zijn aangeslo ten bij de Nederlandse Bridge Bond. Nederland bestaat uit 26 dis tricten, waarvan Zeeland er één is. Schouwen-Duiveland telt vijf clubs: twee in Burgh-Haamste de en verder één in Zierikzee, Bruinisse en Dreischor. Nederland telt tien professio nele bridgespelers. Het Nederlandse studenten team werd vorig jaar eerste bij het wereldkampioenschap. door Dewi Gigengack nieuwerkerk - „Jongens, even luis teren nu." Het gespetter en gegie chel van de twaalf kinderen in oranje zwemvesten houdt even op. „Het kan gebeuren dat je boot je omkapt", gaat zeilinstructeur Norbert Clarijs verder. „Als het hard waait en er komt een andere boot langs, kan je van schrik het roer omgooien. Dat is helemaal niet erg. Je moet hem dan weer op trekken. Dat gaan we nu even oefe nen." Op de eerste zeilies van het sei zoen van watersportvereniging Zie rikzee in zwembad Dolfijn in Nieuwerkerk liggen de kinderen vooral veel in het water. Met twee Optimisten (jeugdzeilbootjes) en vijf begeleiders. Norbert Clarijs, jeugdcommissaris bij de water sportvereniging, staat aan de kant en geeft aanwijzingen. Om beur ten mogen ze het bootje in, du wen twee assistenten hem om, moeten ze hem optrekken, er weer inklimmen en het water er uit scheppen. Clarijs: „Volgende week gaan we in het havenkanaal oefenen. Na een jaar kunnen de kinderen zelf standig zeilen en halen ze hun di- Watersportvereniging Zierikzee hield de eerste jeugdzeilles zater dag in zwembad Dolfijn in Nieu werkerk. Volgende week gaan de lessen verder in het havenkanaal. ploma." De sport is volgens Clarijs al jaren populair bij kinderen. „Elk jaar is er een wachtlijst. Nu heb ben we veel broertjes en zusjes. Vaak zie je dat oudere kinderen er mee beginnen, en de jongere het dan ook helemaal zien zitten." Broertjes Thijs en Lars Rombouts zeilen allebei voor het eerst. Ze vinden alles leuk van de eerste les. „Vooral het bootje omkiepen, en 'm aan het zwaard weer optrek ken", zegt de 8-jarige Thijs. „En we hebben geleerd hoe je moet roeien en sturen", vult zijn twee jaar oudere broer aan. Ze hopen dat ze een eigen Optimistje krij gen als ze in de zomer met de boot van opa en oma weggaan. Het moet een machtig gevoel zijn als je op je 8e helemaal zelf kan va ren. Clarijs: „Ja, dat is heel stoer." De jeugd van Watersportvereniging Zierikzee leert wat te doen als een ze bootje omslaat. foto Ronald den De'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42