Sport in Melbourne Tom Boonen is de topfavoriet voor de Ronde van Vlaanderen Kroon laat zich in sprint insluiten Vos geeft in eerste wereldbekerwedstrijd haar visitekaartje af Alle spektakel gaat voorbij aan winnaar openingsrace Formule 1. Filippo Pozzato zegeviert in E3-prijs in Harelbeke. Fransman Geslin verrassende winnaar van Brabantse Pijl. Bram Schmitz eindwinnaar Ronde van Normandië. PZC Maandag 30 maart 2009 I 29 door Paul Zweverink MELBOURNE - Alles wat er gebeur de, gebeurde achter zijn rug. Jen sen Button was zo ongeveer de eni ge op het circuit van Albert Park in Melbourne aan wie alle spekta kel gisteren voorbij ging. De Britse coureur van het sensatieteam Bra- wnGP reed van start tot finish aan kop en pakte daarmee de eerste tien punten van het wonderlijk be gonnen seizoen 2009 in de Formu le 1. De aanloop naar de openingsrace voorspelde het al: er stonden gek ke dingen te gebeuren. Topteams als Ferrari en McLaren hadden de winterslag rond alle veranderin gen verloren. Slimme teams als Toyota en Williams schatten de re geltjes rond de mogelijkheden rond de 'diffuser' - een onderdeel dat de luchtstroom onder de auto geleidt voor betere wegligging - naar waarde en er was de vreemde dans rond het KERS-systeem, waarbij rijders bij het remmen vrij gekomen energie opslaan en daar na weer kunnen gebruiken. De teams met de aangepaste (maar misschien illegale) diffuser, BrawnGP, Williams en Toyota, stonden overal vooraan. Op de ach tergrond klonk het knarsen der tanden van Hamilton, Massa en Raikkonen. Daar konden ze de grip en de snelheid niet vinden. Het spektakel vooraf doofde tij dens de wedstrijd niet. Neem het raceverhaal van Barrichello, gekker kon het nauwelijks. Gestart vanaf plek twee achter de rug van zijn teamgenoot Jenson Button, maar al snel betrokken bij een lichte crash. Met een gemankeerde voor vleugel vond Barrichello zijn moei zame weg vanaf plek zeven. Barrichello profiteerde daarbij van een spectaculaire en domme actie van Robert Kubica en Sebastian Vettel in de slotfase van de race. Vettel (zonder aangepaste diffuser en zonder KERS) was op weg naar de tweede plaats, die ook nummer drie Kubica ambieerde. De twee onstuimige jongelingen wilden het uitvechten, maar de ruzie ein digde in een crash die beiden de kop kostte. Niks podium. Over en uit. Vettel besefte het meteen. „Sor ry mensen, ik ben stom, ongelofe lijk stom", riep hij over de boordra- dio tegen zijn team. En dan Lewis Hamilton. De rege rend wereldkampioen leek vooraf dé grote verliezer van de openings race. Maar de Brit stuurde zijn McLaren vanaf de laatste start- Sebastian Vettel: 'Sorry mensen, ik ben stom, ongelofelijk stom' plaats bekwaam naar een derde plek. Daardoor heeft hij zes WK-punten meer dan Massa en Raikkönen. De Ferrari's hadden een rommelige seizoenstart en haalden het einde niet. Jarno Trul- li werd 35 seconden teruggezet we gens inhalen terwijl de safetycar op de baan reed en kwam daar mee op de laatste plaats. Winnaar Button had het alleen na de safety car, die na een crash van Nakajima tussen ronde 20 en 25 op het cir cuit verscheen, even lastig gehad. „Toen moest ik hard knokken te gen de koude banden en gebrek aan grip. Maar ik ben geweldig blij en trots met deze prachtige zege." Brawn GP zet 270 mensen op straat Na de sensationele zege van coureur Jenson Button kwam de renstal van Brawn CP met een zorgwekkende mededeling voor het personeel. Alge meen directeur Nick Fry vertelde gisteren dat bij het nieuwe Formule 1-team ruim 270 banen verdwijnen. Brawn CP heeft nu nog zevenhon derd mensen in dienst. De renstallen hebben minder personeel nodig om dat testsessies gedurende het seizoen sinds dit jaar zijn verboden. Brawn CP, de opvolger van Honda, koopt bovendien motoren in bij Mercedes. door Patrick Delait HARELBEKE - Hoewel hij het zater dag in de E3-prijs nipt moest afleg gen tegen Filippo Pozzato bombar deerde Tom Boonen zichzelf tot topfavoriet voor de Ronde van Vlaanderen. 'Wie vandaag niet mee kan, kan zondag in de Ronde van Vlaande ren ook niet mee', concludeerde Sebastian Langeveld zaterdag na de E3-prijs in Harelbeke. De 24-ja- rige Raborenner zei het vooral ter geruststelling. In de generale repe titie voor Vlaanderen Mooiste be wezen Langeveld en zijn ploeg maats Nick Nuyens en Juan Anto nio Flecha dat ze op de Vlaamse heuvels momenteel bij de besten horen. Maar om te winnen was het wederom niet voldoende. Toen Tom Boonen op de Knokte- berg doortrok, konden alleen Filip po Pozzato en Maxim Iglinskiy in zijn spoor blijven. Onder aanvoe ring van de oppermachtige Belg stoomde het trio door naar Harel beke, waar de Vlaamse fans reken den op een vijfde zege van Boo nen in de E3-prijs. De door de kou verstijfde vedette van Quick-Step verkeek zich echter op de sprint snelheid van 'Pippo' Pozzato. Achteraf was Pozzato vooral onder de indruk van het machtsvertoon dat zijn voormalige ploegmaat on derweg had laten zien. „Eigenlijk heeft Tom de volledige wedstrijd gemaakt en had hij moeten win nen. Voor mij is hij dé topfavoriet voor de Ronde." Met name op de Taaienberg en de Knokteberg stak Boonen er met Hoogerland zeventiende Johnny Hoogerland behaalde in de E3-prijs de zeventiende plaats. Samen met onder ande re Robbie McEwen zat de ren ner uit Yerseke ook mee in een achtervolging op de kop groep. Zijn achterstand op win naar Filippo Pozzato bedroeg drie minuten. Een dag later stond Hooger land aan de start in de Brabant se Pijl. Daarin was voor hem een 63e plek weggelegd, op 2.03 minuten van winnaar Anthony Ceslin. kop en schouders boven uit. Tus sendoor kon hij rekenen op een ij- zersterke ploeg waarin Stijn Devol- der, vorig jaar winnaar van de Ron de, en Sylvain Chavanel al bijna even ongenaakbaar oogden als hun kopman. De ontgoocheling om de gemiste zege verdween dan ook snel toen Boonen de balans opmaakte. „In de sprint tegen Poz zato probeerde ik enkele tandjes groter te schakelen, maar mijn be nen waren zo verstijfd dat ze niet meer reageerden. Mijn lichaam kan niet tegen de kou. Ik voel dat ik klaar ben voor de Ronde van Vlaanderen en Parijs-Roubaix. Nu moet alleen de zon nog gaan schij nen." De dominantie van Quick-Step had ook indruk gemaakt op Erik Dekker. Volgens de ploegleider van Rabobank biedt ze echter geen enkele garantie voor succes in de Ronde. „De Ronde van Vlaanderen is 50 kilometer langer dan de E3-prijs. Dat is in het voor deel van Nuyens en Flecha. Hoe langer de koers duurt, hoe beter zij worden." Het optimisme van Dekker lijkt vooral gestoeld op hoop. In de E3-prijs kwam weder om aan het licht dat Rabobank een afmaker mist. door Patrick Delait ALSEMBERG - Karsten Kroon vond gisteren na de Brabantse Pijl dat hij het zichzelf moeilijk had ge maakt door voor de overwinning te koersen. Op de voorlaatste beklimming van de Bruine Put voelde de 33-jarige renner vati Team Saxo Bank zich zo sterk dat hij de beslissing for ceerde in de koers die hem goed ligt, maar die hij nog nooit heeft gewonnen. Vijf keer eerder eindig de Kroon in de top tien op de Als emberg. Nooit eerder echter acht te hij zich zo kansrijk als in de kop groep van acht waarmee hij gister middag naar. de finish reed. Een misrekening zo bleek in de sprint, die werd gewonnen door de Frans man Anthony Geslin (Franqaise des Jeux), vóór Jérome Pineau en Fabian Wegman. Kroon werd uit eindelijk pas vijfde en had daar vrede mee. „Ik ben er trots op dat ik de koers heb gemaakt. Ik had bij de ploeg van tevoren aangegeven dat ik in de voorlaatste ronde zou versnellen. Als dat dan nog lukt ook, is dat een machtig gevoel. Het probleem was dat ik niet meer her stelde van die inspanning. De Bra bantse Pijl is een rare koers. Elke trap die je te veel doet, betaal je cash. Geslin heeft daar slim van ge profiteerd", aldus Kroon, die zich in de sprint liet insluiten. Toen Wegman van achteruit als een pijl naar voren schoot, kon de Nederlander niet meer adequaat reageren. Liever dan te treuren om zijn zoveelste ereplaats in de Bra bantse Pijl, troostte Kroon zich met de gedachte dat hij in top vorm is voor de belangrijke april- klassiekers. Datzelfde kan nog niet worden gezegd van Robert Ge- sink. Nadat hij op 50 kilometer voor de finish zijn neus even aan het venster had gestoken, ver dween hij uit beeld. Hij voelde zich niet lekker en stapte af CITTIGLIO - Marianne Vos heeft gis teren bij de Trofeo Alfredo Binda in Italië de overwinning in de eer ste wereldbekerwedstrijd van het seizoen opgeëist. De Nederlandse renster troefde na een rit over 120 kilometer met start en finish in Cittiglio haar Zweedse medevluchtster Emma Jo hansson af. Bram Schmitz werd gisteren in Caen gehuldigd als eindwinnaar van de Ronde van Normandië. In de achtste etappe van de 29e editie slaagde de routinier van Van Vliet erin zijn leidende positie te behou den. Schmitz (31), dit seizoen al winnaar van de Ster van Zwolle, veroverde de leiding in de Franse etappekoers in de tweede etappe. De achtste rit werd gewonnen door de Fransman Benoit Daenin- ck. In het eindklassement had Schmitz een kleine voorsprong van 5 seconden op Thomas Berk hout van het Continental Team van de Rabobank. lens Voigt schreef gisteren voor de vijfde keer het Critérium Inter national op zijn naam. De Duitse renner van Saxo Bank verdedigde in de-afsluitende tijdrit over 8,3 ki lometer zijn voorsprong in het al gemeen klassement. Hij eindigde daarin als vijfde. Zijn landgenoot Tony Martin pak te de zege in de race tegen de klok 'met een tijd van tien minuten en vijf seconden. Oxford wint voor de 75e keer de Boatrace. foto Tom Hevezi/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 35