Proef met superschip op de Westerschelde De jongerenraad van Nieuwe steigers Veerse Meer bij Kortgene en De Schotsman Veiligheidsregio en provincie eenmalig akkoord met proef. Kunstvrienden brengen stuk Van der Heyden De Kraayert staat in het teken van de lente Tweede Devo Monday in Club Devo in Goes „Het harstikke gaaf om te merken dat de gemeentebestuurders echt voor onze mening openstaan" Modeshow Zeeuwse klederdracht in Goes Workshop Excel voor Borselse senioren Podotherapeut houdt lezing voor diabetici Waterschap pakt dit jaar ook natuur op eilandjes in het meer aan. 14 Maandag 30 maart 2009 PZC B door Wout Bareman TERNEUZEN - Eén van de grootste containerschepen ooit vaart maan dag 6 april via de Westerschelde naar Antwerpen. Dat gebeurt bij wijze van proef. Het containerschip MSC Beatrice is 366 meter lang en kan 14.000 containers vervoeren. De proef wordt nauwlettend gevolgd door deskundigen van de Veiligheidsre gio Zeeland en de provincie. Die hebben, net als Rijkswaterstaat, strikte voorwaarden verbonden aan de komst van het schip. De Permanente Schelde Commissie is daarmee akkoord gegaan. De haven van Antwerpen wil al langer dat Nederland grotere con tainerschepen, tot 400 meter, toe laat op de Westerschelde. Proeven in het Waterloopkundig Laborato rium in Borgerhout hebben de af gelopen twee jaar uitgewezen dat de op- en afvaart van dergelijke su perschepen (met een diepgang van 14,50 meter) 'perfect mogelijk is'. Tot nu toe lag de grens bij een scheepslengte van 360 meter. Als de proef slaagt, wil de Zwitserse re derij in de nabije toekomst nog grotere schepen naar Antwerpen sturen.'.Maar dan zal wel eerst ant woord op een groot aantal vragen van de Veiligheidsregio en de pro vincie moeten worden gegeven", zegt voorzitter Jan Lonink van de Veiligheidsregio. Hij en commissaris van de konin gin Karla Peijs willen onder meer weten welke gevolgen de toelating van de superschepen heeft voor toekomstige ruimtelijke ontwikke lingen op de oevers van de Wester schelde (risicocontouren), maar ook welke risico's de passage van kritische plaatsen als het Nauw van Bath, de Overloop van Hans- weert, de Pas van Borssele en de Bocht bij Walsoorden oplevert. Lo nink en Peijs zijn verder benieuwd naar de organisatorische en preven tieve maatregelen, die moeten wor den genomen. En ze willen ook uitsluitsel over de betrouwbaar heid van de ladinggegevens. De twee maken zich ernstig zorgen over de beschikbare middelen (hulpverlening, bergers) op de Westerschelde. Ze benadrukken in een brief aan de Scheldecommis- sie dat Vlaanderen, als vragende partij, mee moet betalen aan ver betering van de calamiteitenbestrij ding. Lonink: „Al die vragen wor den nu betrokken bij de proef vaart, die bovendien dienst als oe fening voor ons Regionaal Opera tioneel Team." GOES - Toneelvereniging Kunst vrienden speelt zaterdag in buurt huis De Pit in Goes-Zuid het hu moristische en confronterende to neelstuk Kortsluiting van Haye van der Heyden. Het stuk handelt over Victor, die langzaam beseft dat de ziekte van Alzheimer hem steeds meer in zijn greep krijgt. De voor stelling begint om 20.00 uur. Op 18 april wordt het stuk ook ge speeld in buurthuis De Spinne in Goes-Noord, en op 9 mei in De Vroone in Kapelle. LEWEDORP - Zorgcentrum De Kraayert in Lewedorp staat woens dag vanaf 10.30 uur in het teken van de lente. Aan de Deltastraat staan tal van kramen tijdens een lentemarkt. Er zijn onder meer bloemstukken, borduurwerk, sieraden en orifla- me te koop. Bezoekers kunnen ook een gokje wagen met envelop pen trekken, het spelletje 'raden maar' en het rad van avontuur. De markt duurt tot 16.00 uur. GOES - Club Devo in Goes houdt vandaag voor de tweede keer De vo Monday. De avond is vooral bedoeld voor mensen die in het weekend moe ten werken en dus niet op stap kunnen gaan. De eerste aflevering in december met dj Chuckie 8t Hardwell smaakte naar meer, dus zetten vanavond vanaf 22.00 uur Vato Gonzalez en Alvaro 8c Fran- ky Rizardo de club op zijn kop. De toegang is gratis. GOES - Historisch Museum De Be- velanden houdt zaterdag in de Gro te of Maria Magdalenakerk in Goes een grote modeshow met Zeeuw se streekdrachten. Ongeveer veertig modellen lopen twee keer, vanaf 13.00 en 14.00 uur, over de catwalk. Conservator Jankees Goud laat bezoekers ken nismaken met uiteenlopende Zeeuwse kostuums. Tegelijkertijd is ook de wisselexpositie Eén-dracht maakt pracht, goud en textiel uit Zeeland te bezichtigen. HEINKENSZAND - De Seniorenraad Borsele houdt donderdag in De Stenge in Heinkenszand een work shop over het computerprogram ma Microsoft Excel. Vanaf 9.30 uur worden de moge lijkheden van dit programma uit gelegd, zoals een huishoudboekje en adressenlijst maken. Vanwege de grote belangstelling voor eerde re workshops is aanmelden ge wenst via tel. 0113-311951. Deelna me aan de workshop is gratis. GOES - De Bevelandse afdeling van Diabetesvereniging Nederland houdt vandaag een lezing over po- dotherapie. In de vergaderzaal van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gaat po dotherapeut Uitterhoeve in op 'de diabetische voet'. Na de pauze is er gelegenheid om met hem van gedachten te wisselen. De bijeen komst begint om 20.00 uur en duurt tot 22.00 uur. De toegang is gratis. Mieke Tazelaar (links) en Rina Buwalda streven met de jongerenraad naar vertier voor jongeren van 13 tot 24 jaar. door Maurits Sep VEERE - De strandjes bij de Oranje plaat en de kanohaven van De Piet aan het Veerse Meer krijgen dit jaar nieuw zand. Ook wordt het groen op enkele eilandjes in het meer onder handen genomen. En voor de watersporters worden een paar nieuwe steigers gebouwd. Deze projecten staan voor dit jaar in het onderhoudsplan van het Veerse Meer dat door waterschap Zeeuwse Eilanden is gemaakt. Dat zegt And ré Marinisse van het wa terschap en voorzitter van het overleg Veerse Meer. Volgens Marinisse zijn de twee strandjes toe aan een opknap beurt. Bij Kortgene komt een vaste steiger voor jachten. De eilandjes Schutteplaat en Mosselplaat - vlak bij De Schotsman aan de Noord-Bevelandse kant van het Veerse Meer - krijgen ook nieuwe steigers. „Op de Schutteplaat, Mos selplaat én de Arneplaat krijgt bo vendien de groenstructuur een Waterschap Reeuwse Eilanden voert het beheer en onderhoud van voorzieningen in en rond het Veerse Meer uit. Overheden en bedrijfsleven betalen daarvoor. kwaliteitsimpuls", kondigt Marinis se aan. „We hebben daar proble men gehad met iepziekte. En met houtkap door mensen die een bar becue wilden houden. Met illegale activiteiten dus. We moeten het groen daar dus verbeteren." De projecten worden betaald uit het budget dat het waterschap voor het beheer krijgt van overhe den en bedrijfsleven. De gemeen ten Middelburg, Veere, Noord-Be veland en Goes en de provincie be talen samen 300.000 euro. Marinis se: „We krijgen ook geld van zes tien bedrijven, zoals jachthavens en recreatieondernemers. Het be drijfsleven draagt vijftien euro per ligplaats voor een jacht af"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30