Veel moslims balen van de zomertijd eist veel levens Opvolger El Baradei bij IAEA probleem Johannus VivaldiShow bij Stolk Orgels in Krabbendijke Z" Stalk orgels tvatai Klok een uur vooruit botst met aanvang van het ochtendgebed. Atoomwaakhond kan niet kiezen tussen diplomaat en politicus. KRABBENDIJKE Oostpolderweg 1 PZC Zaterdag 28 maart 2009 I 9 zin lag boven te slapen en bleef ge spaard. Een voormalige medewerker van het ministerie van Publieke Wer ken zei dat de bijna vijftien meter hoge dam door geldgebrek de afge lopen jaren slecht is onderhouden. Buurtbewoners hadden de lokale meermalen overheid gewaar schuwd dat de dam op breken stond, maar de overheid onder nam geen enkele actie. De ramp is de zoveelste in rij. De nu verwoeste dam moest Jakarta beschermen tegen het water dat omlaag komt uit de berggebieden ten zuiden van de metropool. Ze maakt deel uit van een grotere ver dedigingslinie van dammen en twee grote kanalen die het water uit de bergen in het oosten moet tegenhouden. De werken zijn slecht onderhouden. Kanalen zijn dichtgeslibt met vuilnis, natuurlij ke waterreservoirs zoals parken zijn volgebouwd met winkelcentra en parkeerterreinen. Ook nu is het de vraag of de autori teiten in actie komen. De Wereld bank heeft een lening van 150 miljoen dollar gereserveerd om de kanalen schoon te maken. Een consortium van Nederlandse baggeraars is in het noorden van Jakarta op eigen initiatief al begon nen om het miljoenenproject bin nen te halen. Intussen zakt de stad grofweg 5 centimeter per jaar, vooral omdat de stad veel drinkwa ter oppompt. door onze correspondent Harald Doornbos RAWALPINDI - Terwijl in grote de len van de wereld komende nacht de zomertijd ingaat, gebeurt dat in veel moslimlanden juist niet of on der protest. De belangrijkste reden voor het verzet is dat de zomertijd leidt tot verwarring over de gebeds tijden. In de Zakria moskee, in de Paki staanse stad Rawalpindi, zijn zo ongeveer alle tweeduizend gelovi gen het er over eens: het is een ramp dat Pak'istan officieel wel overschakelt naar de zomertijd, waar een groot deel van de bevol king helemaal niets mee heeft. Een van de bezoekers van de mos kee is de 28-jarige Muhammad Masood. De medewerker van een pluimveebedrijf bidt vijf keer per dag en klaagt: „Die zomertijd is waardeloos. Het ochtendgebed be gint dezer dagen rond half zes 's ochtends. Maar in de zomertijd wordt het dan half zeven. Dan ver trek ik veel te laat naar mijn werk." Omstanders knikken instemmend als ze dat horen „Voor moslims is het onmogelijk om de gebedstij den aan te passen", beweert de 25-jarige Faisal Shaukat, die voor een medicijnfabriekje werkzaam is. „Het ochtendgebed is altijd rond het moment dat de zon op komt. Dat kan je dus niet op een ander moment doen omdat het be ter uitkomt." „Ik doe toch al niet aan de zomer tijd mee", vertelt Muhammad Shu- hail, die studeert aan een madras- sa of koranschool. Waarom dan niet? „Onze geestelijken zeggen dat het heidens is, dat gelovigen in de war raken met de gebedstijden, dat de Amerikanen erachter zit ten." In Pakistan geldt de zomertijd pas voor het tweede jaar. Net als in an dere landen ter wereld is het be langrijkste doel ervan om energie te besparen. Maar de autoriteiten in het zeer re ligieuze Pakistan hebben tot nu toe geen enkele poging onderno men om de bevolking eens duide lijk voor te lichten over de voorde len die kleven aan de zomertijd. In een land waar zich dagelijks grote elektriciteitstoringen voordoen, is energiebesparing juist zeer ge wenst. „Geen Pakistaan heeft ooit ge hoord dat de zomertijd elektrici- 'De regering legt regels nooit uit, regels worden slechts opgelegd.' teit bespaart", beweert Fayaz Ahmad, een majoor in het leger die ook aanwezig is in de moskee. „Onze regering legt regels nooit uit, regels worden slechts opge legd." In Afghanistan, een buurland van Pakistan geldt de zomertijd hele maal niet. „Afghanen zijn zo reli gieus en conservatief', schampert majoor Ahmad, „daar zou een re volutie uitbreken als je de zomer tijd afkondigt." Ook andere conservatieve moslim landen als Saudi-Arabië, Koeweit, Jemen, Oman en de Verenigde Ara bische Emiraten kennen uit reli gieuze overwegingen geen zomer tijd. Minder rechtzinnige landen als Sy rië, Libanon, Egypte, Marokko, Jor danië en Turkije doen juist wel mee. Zelfs in Iran, waar het regime streng naar de leer is, geldt de zo mertijd. Blijft het probleem in Pakistan dat de zomertijd wel officieel begint, maar dat naar schatting 75 procent van de bevolking weigert de wij zers een uur naar voren te zetten. Grinnikend vertelt Zia Muham mad, een lokale journalist in Isla mabad: „Iedere keer wanneer ik een afspraak maak voor een inter view moet ik dus vanaf zondag weer vragen: oude tijd of nieuwe tijd? Doe ik dat niet dan ben ik steeds een uur te vroeg op m'n af spraak." Moslims beginnen aan het ochtendgebed dat bij zonsopkomst wordt gehou den. Vanwege de drukte in de moskee zitten ze buiten op straat. foto Dennis Sabangan/EPA WENEN - De 35-koppige raad van bestuurders van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) is er nog niet in geslaagd een op volger voor directeur-generaal Mo- hamed El Baradei te kiezen. De Ja panner Yukiya Amano noch de Zuid-Afrikaan Abdul Samad Min- ty kreeg gisteren en donderdag in geheime stemmingen een vereiste tweederde meerderheid achter zich. Over enkele weken probeert de atoomwaakhond van de Verenigde Naties opnieuw een opvolger voor de Egyptische Nobelprijswinnaar te kiezen. Amano is volgens een westerse diplomaat voornemens in de race te blijven, terwijl Minty aangaf dat hij zich terug zou trek ken. De Zuid-Afrikaan gaf blijk van zijn teleurstelling en suggereer de dat westerse landen een kans hebben laten lopen om de geschil len met ontwikkelingslanden te overbruggen. Amano is een terughoudende di plomaat, terwijl Minty, net als El Baradei, ook bereid is tot openlijke politieke stellingnames. Amano is daardoor de favoriet van de VS. Minty had de steun van de zoge noemde niet-gebonden landen, waarvan een aantal het recht van Iran om uranium te verrijken ver dedigt. El Baradei treedt na twaalf jaar als IAEA-directeur terug. De VS pro beerden in 2005 tevergeefs zijn her verkiezing te verhinderen, omdat hij niet meeging in de argumenta tie van president George Bush voor de invasie in Irak. Bush be weerde dat Irak massavernieti gingswapens had. foto Irwin Fedriansyah/AP Nieuw meesterwerk! Nooit eerder is er zo'n fantastisch orgel gebouwd. Alles aan de Vivaldi 'ademt' de technische revo lutie uit, die Johannus realiseerde. Met de Vivaldi neemt Johannus u mee naar het moderne én het hirstorische pijporgel. Een Vivaldi bespelen is daarom pure vreugde ervaren! Gehele dag doorlopende demonstaties en 's middags presentatie door André van Vliet Graag nodigen wij u op deze dag uit voor de artistieke presentatie! J?/ Tur tel. (0113) 50 35 23 geopend: vrijdagavond en zaterdag de revolutionair die inspireert! www.stolkorgels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9