spectrum 8 Het winkeliersplezier van Jannie Tramper 'Bij Fissier vinden ze het ook bijzonder dat hun spullen hier zo goed lopen' PZC Zaterdag 28 maart 2009 Misschien is dat wel haar geheim. Jannie Tram per vaart haar eigen koers. Ze trekt zich wei nig aan van wat ande ren ervan vinden en laat zich nimmer opjutten door de waan van de dag. „Als je in deze branche met alle win den mee waait, de mode op de voet wil volgen, zit je binnen de kortste ke ren met een heleboel onverkoopbare voorraad. Ik ken mijn klanten en mijn klanten kennen mij. Degelijk spul ver koop ik het liefst. Pannen die meer dan een generatie meegaan, speelgoed dat niet kapot kan, porselein en aarde werk dat mooi blijft en niet onhandig is in het gebruik." De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Jannie Tramper haar eigen koers kan varen. Haar winkel is geen onderdeel van een keten, het woord franchise komt in haar vocabulaire niet voor en ze is op geen enkele manier afhanke lijk van merken of leveranciers. „Be paalde merken hebben soms acties, een folder vol artikelen met korting. Het is dan de bedoeling dat je alles uit die folder in voorraad neemt, maar daar begin ik niet aan. Ik neem alleen wat ik zelf zinvol vind." Nog maar twintig, dertig jaar geleden vond je op elk dorp een winkel zoals die van Jannie Tramper, maar inmid dels moet je ze met een lantarentje zoe ken. „Veel ondernemers zijn ermee opge houden, gewoon uitverkoop gehouden en de boel gesloten. Het is ook niet makkelijk om in deze tijd zoiets over te nemen of te beginnen. Ik heb ook geen enkele illusie over opvolging, hoor. Mijn vier kinderen hebben alle maal een goed vak. Je laat ze per slof van rekening niet studeren om later een winkel over te nemen. Een schoon dochter heeft weieens een poosje ge holpen en dat deed ze echt fantastisch. Maar ze zei wel dat ze niet van plan was om dat voor altijd te gaan doen. Dat begrijp ik volkomen. Zo'n winkel moet je met plezier doen en anders moet je het laten. Ik geniet er al meer dan vijftig jaar elke dag van." In 1953 trouwde ze, de dochter van de plaatselijke aannemer, met Cees Tramper, die samen met zijn broer een garage dreef. „De vader van een maat van mijn man ging dood en die had hier een zaakje. Een flutzaakje was het. Hij verkocht en repareerde fietsen en je kon er een batterijtje kopen en een thermoskan, dat soort spullen. Mijn man wilde voor zichzelf begin- Wie zich zorgen maakt over het optrekken van de AOW-leeftijd, moet maar eens bij Jannie Tramper in 's .Gravenpolder langs. Bijna 82 jaar is ze, en nog altijd drijft ze in haar eentje haar winkel in huishoudelijke artike-' len en speelgoed. „Ze zeggen weieens: 'mij maak je niet wijs dat je er nooit eens geen zin in hebt'. Nou, dat is dan hun pro bleem. Ze moeten maar gelo ven wat ze willen. Ik weet van mezelf dat ik elke dag weer met plezier in de winkel sta." door Mieke van der Jagt foto Mechteld Jansen nen en stelde voor het over te nemen. Ik ging akkoord, ma^r ik heb wel hart zeer gehad van het huisje dat mijn va der voor ons had gebouwd. Dat was zo mooi en het spulletje hier was klein en rommelig. Maar goed, we begonnen ge woon. Ik deed het winkeltje en mijn man de werkplaats, plus de verkoop van butagas en dat soort zaken. Met die fietsen is hij snel gestopt, want je had hier al een prima fietsenzaak. Mijn man is gaan leren voor installateur en heeft de werkplaats uitgebouwd tot een goed installatiebedijf Ik breidde de winkel uit en samen bouwden we aan het huis en het gezin." Toen haar man alweer bijna 25 jaar ge- leden in het harnas stierf, was dat een enorme schok, die ze hard werkend te boven kwam. „Terugkijkend snap ik zelf soms ook niet waar ik de energie vandaan haalde: een winkel, het huis houden, vier kinderen opvoeden. Maar dat ging. Je had elkaar en het bedrijf waarin je geloofde. Als je dan alleen komt te staan, heb je maar één ant woord: doorgaan. De werkplaats is bij de winkel getrokken, dat is het enige wat veranderd is." Twee jaar geleden stapten plotse ling vertegenwoordigers van Fissier de winkel binnen met een gouden koekenpan. Jannie Tram per bleek de pannen van Fissier het beste te verkopen van heel Nederland en dat al jaren aan een stuk. „Daar was ik wel door gevleid, hoor, want die Fis sier is precies het soort product waar ik zelf enorm enthousiast over ben. Het zijn pannen die voor de eeuwigheid ge maakt zijn in precies de goede maten en verhoudingen. Ik heb er moeite voor moeten doen om ze in huis te krij gen, want normaal gesproken worden ze alleen in van die chique kookwin kels verkocht, die verder vol staan met design. Bij Fissier vinden ze het ook wel bijzonder dat hun spullen hier zo goed lopen. Als er buitenlands bezoek is, komen ze er steevast mee langs. Ik heb ook enorm veel plezier met de de monstraties die ik hier van tijd tot tijd organiseer. Dat doe je niet met middel matige pannen." De aanpak van Jannie Tramper is sim pel: ze gaat naar beurzen en bekijkt wat er te koop is. Ze kijkt naar kwali teit, gebruiksgemak, schoonheid en prijs en als de verhoudingen goed zijn, koopt ze het in. „Vroeger liepen de ver tegenwoordigers af en aan, maar dat is verleden tijd. Nu ga ik naar de beurs in Utrecht, met de trein, want de auto ge bruik alleen nog voor in de buurt. Zo kom je nieuwe dingen tegen, die je be slist wilt verkopen omdat ze goed zijn. Natuurlijk moet ik ook wat spullen ver kopen die wat minder kosten. De klan ten zijn er bijvoorbeeld op berekend dat ik altijd wat cadeautjes voor het uit zoeken heb voor kinderfeestjes. Dat moet geen kapitalen kosten, maar ik kijk toch altijd naar de degelijkheid. Als het gauw kapot moet, gaan ze maar naar de Action." Denk nou niet dat de winkel haar enige passie is. O nee. Zin gen is er ook nog. „Vijftig jaar heb ik in het kerkkoor gezongen en ik heb negen jaar zangles gehad. Dat was een droom, want ik heb altijd graag ge zongen, maar ik wilde het ook góed doen. Natuurlijk had het wel wat voe ten in aarde omdat ik er elke week voor naar Middelburg moest. En veel oefenen natuurlijk. Zo veel, dat mijn man op een dag een tweedehands pia no heeft gekocht, die op de logeerka mer werd neergezet. Dan hoefde hij niet de hele avond naar mijn oefenen te luisteren." Zingen in het koor is er niet meer bij want Jannie Tramper beseft terdege dat je dingen moet inleveren als je ouder wordt. Daar heeft ze ook geen moeite mee, vooral omdat je altijd kunt blijven zingen, ook al klinkt het niet meer meer helemaal zoals vroeger. „Ik zing nog heel veel, gewoon in huis en onder het werk. En in de kerk na tuurlijk. Ik ben opgegroeid in de gere formeerde gemeente, maar eind jaren tachtig ben ik overgestapt naar de her vormde kerk. Gewoon omdat ik me daar beter thuis voelde. Dat er anders, vlotter, gezongen wordt is natuurlijk meegenomen. Bovendien hou ik meer van de gezangen dan van de psalmen. Het Nieuwe Liedboek is me heel dier baar." Hoe geëmancipeerd ze ook mag zijn, hoe vlot ze ook de trap opstormt naar haar appartement boven de winkel; Jannie Tramper is een ouderwetse mid denstander. Eentje die verstand heeft van wat ze verkoopt, die tussen de mid dag de winkel nog sluit om warm eten te koken en die, zoals gebruikelijk in 's Gravenpolder, op dinsdagmiddag ge sloten is. „Ik zou niet weten waarom ik daar verandering in zou moeten brengen. Het is altijd nog goed beval len." In de winkel wil een klant een zwa-. re braadpan aanschaffen waarvan Jannie Tramper de voordelen heeft uitgelegd aan de hand van het exem plaar dat in de etalage staat. Wacht even, ze heeft er nog een staan in de originele verpakking. Verbazingwek kend snel gaat de 82-jarige door de knieën, trekt het loodzware pakket on der uit de voorraad en komt er dan even kwiek weer mee omhoog. „Tja, dat gaat niet meer zo vlot als vroeger", zegt ze dan ook nog. Jannie Tramper-Dekker Naam: Jannie Tramper-Dekker Geboren: 15 april 1927 in 's Heer Arendskerke Woonplaats: 's Gravenpolder Beroep: Winkelier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90