spectrum 6 u Dit is het allermooi' Ze wonen in hun droom, de vijf nieuwe bewoners van de Middelburgse wijk Dauwendaele. Zelfstandig, maar toch beschermd; in een eigen huis, maar toch samen. Alleen, maar wel met iemand in de buurt die een oogje in het zeil houdt. Binnenkort wordt de voorziening voor volwassenen met autisme officieel geopend. Woondroom is de tweede woonvorm voor mensen die zorg nodig hebben die door ouders is opgezet. Fleuroja in Zierikzee was tien jaar geleden de eerste. PZC Zaterdag 28 maart 2009 Jolanda is één van de bewoners van Fleuroja. Samen eten bij Fleuroja in Zierikzee. Fleur, Rob, Janneke, Willeke en Jo landa wongn in een nieuwbouw wijk in Zierikzee. Samen huren ze drie woningen die eigenlijk voor ouderen bestemd waren. Ze wonen samen omdat ze alle vijf gehandi capt zijn en veel zorg nodig hebben. In de Middelburgse wijk Dauwendaele wo nen sinds kort vijf mensen naast elkaar in het bovenste rijtje van een klein apparte mentencomplex. Ze hebben autisme. Hier krijgen ze de kans om in een eigen huis te wonen, terwijl er toch zorg in de buurt is. Dat mensen die zorg nodig hebben mid den in een woonwijk wonen, is al lang niet meer uniek. Wél uniek is dat de ouders de zorg zelf geregeld hebben. Fleu roja, genoemd naar de eerste bewoners Fleur, Rob en Janneke, was in Zeeland de eerste woning voor mensen met een han dicap waarbij familieleden volledig het heft in handen namen. Ook Woondroom is een initiatief van ouders. Bij Woondroom krijgen de bewoners de kans om zelfstandig te wonen. Mensen met autisme en een normale begaafdheid eindigen vaak óf in een instelling óf in een eigen huis waar ze nogal eens vereenza men. Gerda de Hoop is één van de ouders en voorzitter van de stichting Woon droom. „De bewoners eten hier soms met zijn allen, of met zijn tweeën of met zijn drieën. Ze doen een spelletje op zaterdag- door Nadia Berkelder fotografie Ronald den Dekker avond,maar dat hoeft niet. ledereen woont zelfstandig. Dat willen ze graag: sommigen hebben dat ook al eerder geprobeerd, maar dat is door hun aanleg niet goed ge gaan. Autisten hebben vaak moeite om in het sociale verkeer te functioneren. Ze hebben niet in de gaten wat bepaalde li chaamstaal betekent, wat kleine nuances in gezichtsuitdrukkingen betekenen. Dat leidt tot onbegrip, daardoor raken ze weer in verwarring, waardoor ze bepaalde situa ties vermijden." Bij Woondroom krijgen de bewoners hulp als het even niet meer gaat, verder functioneren ze er als ieder an der met een eigen appartementje. Vroeger had je niets te kiezen: zorginstel lingen leverden zorg, mensen die het no dig hadden, kregen het. Sinds de invoering van het persoonsgebonden budget kun nen mensen zelf bepalen welke zorg ze krijgen. „Yes, daar zitten we op te wach ten, dachten we toen Erica Terpstra acht tien jaar geleden het persoonsgebonden budget lanceerde", zegt Els van Schouwen, de moeder van Janneke die sinds het begin bij Fleuroja woont. Het persoonsgebonden budget maakte de weg vrij om zowel het wonen als de zorg helemaal zelf te regelen. Maar met de introductie van het budget was het wachten nog niet voorbij: het duurde uiteindelijk acht jaar voordat de zorg voor Janneke en haar medebewoners geregeld was. „We zijn bij het Gors ge weest, bij Arduin en bij een instelling in Brabant. Daar hebben we neergelegd wat we wilden. Vervolgens kregen we een bere kening en schrokken we ons een slag in de rondte. Voor dat bedrag moesten we eerst miljonair worden.". De ouders van Fleur, Janneke en Rob schreven brieven, bezochten de Tweede Kamer en moesten zelfs naar de rechter stappen om het voor elkaar te krijgen. „Zonder de.moeder van Fleur hadden we het nooit gered", zegt Van Schouwen. En ook niet zonder de woningbouwvereni ging, die meteen enthousiast vyas. „We kre gen drie bejaardenwoningen en de bood schap dat we van binnen alles mochten doen wat goed was voor onze kinderen. Daar hebben we het echt enorm mee ge troffen." Tegenwoordig kan het allemaal een stuk sneller gaan. De ouders van Woondroom zijn drieënhalf jaar bezig geweest voordat hun kinderen konden verhuizen. Gerda de Hoop prijst de hulp van de woningbouwvereniging en de ge meente. Toch moeten ouders er rekening mee houden dat het lang kan duren voor dat echt alles rond is. „Het kan wel vijfjaar in beslag nemen", zegt Van Schouwen. „Sommige ouders beginnen daarom al als hun kind vijftien is. Als ze dan eenmaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 88