'Maxima geen meisje Binnenland Groot onderzoek naar Q-koorts D ad Plan tegen overvallen REIZEN Zevenhonderd schapen en geitenbedrijven om medewerking gevraagd. 'Nederland blijft achter met duurzame energie' Filezwaarte neemt volgens ANWB sterk af Detailhandel en horeca in 2009 veel vaker slachtoffer dan in 2008. Oad Reizen rolt de gele loper voor u uit! Oostenrijk Wenen Spanje I Barcelona Groot-Brittannië Londen 6 Zaterdag 28 maart 2009 PZC Ondanks instructies aan vrienden en familie om te door Joris Roes DEN BOSCH - Een landelijk onder zoek moet uitwijzen in hoeverre Qjkoorts de komende jaren om zich heen grijpt. De studie begint in Noord-Brabant en richt zich op geiten en schapen. Het onderzoek richt zich ook op veehouders, hun gezinnen en hun bekenden. Er be staan nog veel vragen rond de ziek te. De laatste twee jaar zijn honder den mensen in het noordoosten van Noord-Brabant getroffen door Q;koorts. De ziekte wordt veroor zaakt door een bacterie die voor komt in nageboorte, vruchtvliezen en vruchtwater van schapen, gei ten en runderen. Als het stro uit de stallen gehaald wordt, kunnen de bacteriën verwaaien. Als men sen ze inademen, kunnen zij ziek worden. Om in beeld te krijgen hoe groot het probleem is, komt er dit jaar een nationaal onderzoek door het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu en de Gezondheids dienst voor Dieren (GD). „De laat ste twee jaar was er veel aandacht voor Q^koorts. Dat droeg er moge lijk toe bij dat veel meer mensen de ziekte opgemerkt hebben", zegt dierenarts Piet Vellema van de GD. „Zonder de aandacht waren ze misschien ook ziek geworden, maar was de link met Q_-koorts niet ontdekt. We willen in beeld hebben wat er werkelijk speelt." Zevenhonderd schapen- en geiten- bedrijven worden benaderd. Het onderzoek begint binnenkort bij tweehonderd bedrijven in Bra bant, omdat daar vanaf eind april alle dieren gevaccineerd worden. Als dat is gebeurd, is niet meer te achterhalen of de dieren antistof fen kregen door een besmetting of door de vaccinatie. Ook bij de vee houders en leden van hun gezin nen wordt bloed afgenomen. „Dan kunnen we zien of mensen die veel met de dieren werken een groter risico lopen op besmet ting", zegt Vellema. „Zo hopen we er achter te komen hoe de Qjkoorts-bacterie zich gedraagt." Om nieuwe uitbraken te voorko men, begint in april de inenting te gen Q;koorts op schapen- en gei tenbedrijven. Die is in een groot deel van zuid-Nederland verplicht voor bedrijven met meer dan vijf tig dieren en kinder- en zorgboer derijen met minder dieren. De overheid betaalt de kosten. Bij,enkele bedrijven is in het na jaar al gevaccineerd. Daarvan is dit voorjaar volgens ]os van de Sande van de GGD Hart voor Brabant nog geen resultaat te verwachten. „Het vaccin was te laat beschik baar. Veel dieren waren al drach tig. Dan kunnen ze niet gevacci neerd worden. Die dieren kunnen de bacterie dus nog dragen. Ko mend najaar en in het voorjaar van 2010 kunnen we de eerste re sultaten verwachten." De geitensector is 'heel blij' met het onderzoek, zegt Jan van Lok ven, voorzitter van de LTO vak groep melkgeitenhouderij. zwijgen, schreven de Argentijnse journalisten Gonzalo Alvarez Guerrero en Soledad Ferrari een boek over de Argentijnse jaren van prinses Maxima. door Robert-Jan Friele De interesse lag bij de va der, maar uiteindelijk werd zijn aandacht ge trokken door de doch ter. Gonzalo Alvarez Guerrero (39) wilde het verhaal achter Jorge Zor- reguieta ontrafelen, technocraat in een dictatuur. En zo ontstond de biografie over, zoals het voor woord stelt: 'de beroemdste Argen tijnse vrouw ter wereld', prinses Maxima. Alvarez Guerrero, voorheen poli tiek verslaggever van de conserva tieve krant La Nación, bestrijdt dat die koers uitsluitend werd ingege ven door commerciële motieven. „Ik wilde het mysterie ontrafelen van het meisje dat is opgegroeid in een middenklassefamilie met pre tenties tot de elite te behoren, tij dens de dictatuur, en als dochter van een regeringsfunctionaris." Hij werkte daarvoor samen met Soledad Ferrari (33) die Maxima enige jaren volgde als verslaggeef ster van Gente, een Argentijns gla- mourblad. Het boek Maxima, de Argentijnse jaren verschijnt op 6 april in Nederland. De Spaanse editie Maxima, una his- toria real heeft op de cover de toe voeging: 'Het boek waarvan het Koninklijk Huis niet wilde dat het gepubliceerd zou worden'. Dat is een verwijzing naar het telefoon tje dat Ferrari vorig jaar ontving van Michiel Schulmaijer. Deze maande haar namens de Rijksvoor lichtingsdienst (RVD) familiele den van Maxima niet langer lastig te vallen. Volgens Ferrari dreigde hij zelfs met juridische stappen. De RVD ontkent. Volgens een woordvoerder heeft de RVD juist meegewerkt aan het boek door ve le vragen te beantwoorden. De botsing was het gevolg van één van de grootste problemen waar voor Alvarez Guerrero en Ferrari zich geplaatst zagen: de instructie van Maxima aan vrienden en fami lie om hun mond te houden en de journalisten te verwijzen naar de RVD. „We hebben mensen echt moeten overtuigen met ons te pra ten. Bij vrienden ging dat moeilij ker dan bij familieleden. Die laat- sten kenden nog een andere Maxi ma en wilden graag hun versie ge ven", zegt Ferrari. De twee begon nen hun onderzoek in Pergamino, het stadje waar Maxima's moeder vandaan komt. Daarna volgden Maxima's school Northlands, haar universiteit, voormalige werkge vers. Uiteindelijk deden meer dan hon derd mensen, onder wie één van Maxima's zussen, op basis van ano nimiteit toch hun verhaal, claimen ze. „Maxima is altijd gepresenteerd als meisje van de elite. Maar we kwamen er snel achter dat haar fa milie geen land had, vader Zor- reguieta een eenvoudige auto reed en heel sober was. In werkelijk heid had haar familie problemen om te reizen, te leven", aldus Alva rez. Hij onderzocht nogmaals de rol van Maxima's vader tijdens de Ar gentijnse dictatuur (1976^983). Hij kwam niet tot een andere conclu sie dan wetenschapper Michiel Baud in 20or: dat het onwaar schijnlijk was dat Zorreguieta niet heeft geweten van de grove men senrechtenschendingen. Maxima is wel veranderd door de discus sies rond de rol van haar vader, zo stelde Alvarez vast. Aanvankelijk was ze boos over de kritische stukken die Nederlandse kranten over haar vader schreven. „Vriendinnen vertelden dat ze zich daardoor enorm heeft ver diept in de dictatuur. Maxima heeft daarmee die zeepbel doorge prikt van het politieke verleden, waarover nooit wordt gepraat in haar milieu." Meer dan de helft van het boek gaat over de Nederlandse periode van Maxima. Alvarez Guerrero en Ferrari baseerden zich in die hoofdstukken op vertaalde artike len uit roddelblad Privé en De Tele graaf, waarvan ze het waarheidsge halte checkten bij Argentijnse vrienden en familieleden. Of dat voldoende gelukt is, valt te betwij felen. De auteurs zeggen hun anonieme bronnen volledig te geloven. „Door mensen te laten zwijgen, is een beeld van Maxima gecreëerd dat niet klopt met de realiteit. Het zal best dat de RVD en het ko ningshuis niet liegen, maar ze pro beren de waarheid wel degelijk te verdraaien", meent Alvarez Guerre ro. Zo 'ontdekten' de auteurs 'achter gesloten deuren' een Maxima die AMSTERDAM - Nederland blijft ach ter met het gebruik van duurzame energie. Binnen de Europese Unie behoort ons land tot de vijf minst presterende lidstaten, aldus bureau PricewaterhouseCoopers. Momenteel is 3 procent van de energie in Nederland duurzaam. Volgens minister Van der Hoeven (Economische Zaken) zette ons land laat in op zonne-energie. Windenergie heeft echter onlangs een extra impuls gekregen. DEN HAAG - De filezwaarte is het eerste kwartaal van dit jaar sterk af genomen. De daling bedroeg 17 procent in vergelijking met de eer ste drie maanden van 2008, meld de de ANWB gisteren. De zwaarte (lengte maal duur van de files) in maart daalde zelfs met 40 procent vergeleken met die maand in 2008. Dat heeft te maken met gunstig weer en de krimpende economie: in de avondspits met 19 procent, in de ochtendspits met 15 procent. DEN HAAG - Het kabinet neemt extra maatregelen om de groei van het aantal overvallen op winkels en horecagelegenheden te stuiten. Daartoe wordt een afzonderlijke werkgroep gevormd met vertegen woordigers van onder meer justi tie, politie en het bedrijfsleven. Dat kondigde minister Hirsch Bal- lin van Justitie gisteren aan na de ministerraad. Hij reageerde op nieuwe politiecijfers waaruit blijkt dat het aantal overvallen op win kels en horecazaken in januari en februari 20 procent hoger was dan in dezelfde periode vorig jaar. In de eerste twee maanden van dit jaar werden 579 overvallen ge pleegd. Hirsch Ballin zal de Twee de Kamer binnenkort inlichten over de aanpak van het probleem. Hij liet alvast weten dat de politie extra rechercheurs zal inzetten om beter inzicht te krijgen in de patro nen achter de overvallen. Ook moet het bedrijfsleven extra veilig heidsmaatregelen nemen. 'Veiligheidshuizen', waarin instan ties als gemeente, politie, justitie en jeugdzorg samenwerken, zullen ook een rol spelen bij de bestrij ding van overvallen. Daarbij wordt ook gekeken naar gedragsproble men van verdachten. Volgens het Platform Detailhandel Nederland gaat het namelijk in de meeste ge vallen om 'impulsieve amateur rovers' die zich niet realiseren dat hun buit minimaal is. U bent welkom voor een heerlijke vakantie. Oad Reizen is: de beste in prijs en kwaliteit de grootste met aanbod in meer dan 60 landen het meest betrouwbaar door 85 jaar reiservaring Parkhotel Schönbrun 2-persoonskamer 3 dagen o.b.v. logies en ontbijt Hotel Comercio 2-persoonskamer 3 dagen o.b.v. logies en ontbijt Hotel Leigham Court 2-persoonskamer 3 dagen o.b.v. logies en ontbijt Alle prijzen zijn vanaf prijzen p.p. o.b.v. X-klasse bij 2 pers., incL luchthaven en brandstof- en veiligheidstoeslagen. Ga naar uw ANVR-reisadviseur of oad.nl voor de voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6