Binnenland vier op de tien UITGAVEN 'Huisartsen moeten naar geweld vragen' SANI-DUMP WWW.SANIDUMP.COM MARINA 'Mieremet perste Endstra af veiligheids If www. rolluiken? Jl hogazon.nl KAMPERLAND Vanaf 1 april 2009 is Uithaven Marina, gelegen aan de oude landbouwhaven van Kamperland, dus in de kern van het dorp een feit! Vanaf 1 april 2009 hebben wij ligplaatsen te huur voor boten van: 5,5 tot 18 meter Voor informatie en tarieven: 0113-371051 www.uithaven-marina.nl Uit het onderzoek ZONDAG 29 MAART KOOPZONDAG A- merken sanitair tegen bodemprijzen KOOPZONDAG ERGEN OP ZOOM PZC Zaterdag 28 maart 2009 I 5 en ontwikkelen door hun zorgen ook geestelijke en lichamelijke klachten, zoals een slechte nacht rust en stress", zegt Lampert. De Landelijke Huisartsen Vereni ging meldde onlangs dat mensen door de crisis massaal bij de huis arts aankloppen met psychische klachten en rugproblemen. LHV-voorzitter Steven van Eijck vreest dat dit slechts 'het topje van de ijsberg' is. De economische cri sis dreigt zijns inziens ook 'een so ciale crisis' te worden. Naast deze pessimisten is er een groep die juist wel veel (zelfver trouwen heeft. Zij zijn meest jong en goed opgeleid. Omdat de crisis is veroorzaakt door 'hoge omes' en ook veel 'ge wone burgers' geld verloren op de beurs, is de vertrouwenskloof tus sen optimisten en pessimisten ge groeid, concludeert Motivaction. Reclamemakers, bankdirecteuren en directeuren van grote bedrijven genieten in het algemeen weinig vertrouwen meer. „Het ideaal beeld van een luxeleventje met veel bling-bling is een luchtkasteel gebleken en heeft afgedaan." Om een einde te maken aan de vertrouwenscrisis zullen bedrijven en bestuurders rekening moeten houden met de psychologie van burgers en klanten. Lampert: „Die willen geen gebakken lucht meer voorgeschoteld krijgen. De les voor bedrijven en reclamecampag nes luidt: wees transparant en eer lijk. En: doe maar gewoon, dat is gek genoeg." Ook een persoonlijke benadering kan veel achterdocht wegnemen, denkt hij. „Niet voor niets staan rechters, onderwijzers en artsen bovenaan op de vertrou- wenslijst. Wie als bedrijf mensen voor zich wil winnen, verwijst vanaf nu dus niet door naar een website." Bep Verbaan (76) uit Schevenin- gen laat de recessie van zich afglij den. „We hebben de oorlog meege maakt, dus dit overleven we ook wel. Mijn man heeft een pensioen en we hebben geleerd met weinig geld rond te komen. Spaargeld? Hebben we ook. Omdat we nooit verder hebben gesprongen dan on ze polsstok lang is", lacht ze. Om de eigen financiële buffer te be rekenen: www.nibud.nl Het komend jaar zal de situatie in Nederland verslechteren73 procent verbeteren 11 procent hetzelfde blijven 16 procent Heeft u voldoende reserves om de crisis door te komen? ja 43 procent Nee38 procent Weet niet/geen mening ...19 procent Ik lig wakker van de gevolgen die de crisis voor mij kan hebben. Oneens70 procent Neutraal 20 procent Eens 7 procent Weet niet 3 procent Ik denk liever niet na over de gevol gen van de crisis voor mijn leven. Oneens41 procent Neutraal 36 procent Eens19 procent Weet niet 4 procent AMSTERDAM - Politie en justitie hebben onderzoek verricht naar de mogelijke afpersing door crimi neel John Mieremet van vastgoed magnaat Willem Endstra. Miere met was verdachte, zo verklaarde oud-officier van justitie Fred Tee- ven gisteren voor het gerechtshof in Amsterdam in de strafzaak in hoger beroep tegen Willem Holleeder. Holleeder staat onder meer terecht voor de miljoenenaf persing van Endstra. WD-Kamerlid Teeven, destijds als officier belast met het onder zoek naar de afpersing van End stra, zei dat het de bedoeling was dat Mieremet zou worden aange houden. Met zijn uitlatingen on derschreef Teeven in elk geval deels de stelling van Holleeders ad vocaten dat Mieremet de afperser van Endstra was. Volgens Teeven is er sprake geweest van twee af persingen. De zaak kwam abrupt ten einde toen Mieremet in 2005 in Thailand werd geliquideerd. DEN HAAC - Zeker drie op de tien vrouwen die de huisarts bezoeken was ooit slachtoffer van huiselijk geweld. Wie het zijn? „Daar kom je niet achter, als je er niet naar vraagt", zegt Sylvie Lo Fo Wong, huisarts in Rotterdam en onder zoeker aan het Radboud Universi tair Medisch Centrum in Nijme gen. Voor haar onderzoek naar hui selijk geweld en inzet om artsen signalen te laten herkennen, krijgt zij vandaag de Corrie Hermann Prijs van de Vereniging van Neder landse Vrouwelijke Artsen. Een consult duurt vaak maar 10 minuten. Kan een huisarts daarin zo'n gevoelig thema oppakken? „Het gaat vaak om mensen die va ker komen met vage klachten. Dat kan wijzen op geweld en dan kan het goed zijn ernaar te vragen. Het gaat om partnergeweld, maar ook om seksueel misbruik en kinder mishandeling. Als een kind getui ge is van huiselijk geweld, heeft dat dezelfde impact als zelf gesla gen worden. Het zenuwstelsel krijgt dan een knauw, wat de ont wikkeling vertraagt." U concludeerde drie jaar geleden dat huisartsen veel alerter moeten zijn. Is de situatie veranderd „Nee. Dat gaat niet zo snel. In Rot-, terdam is nu wel een stappenplan voor hulpverleners. Dan kan ie mand bijvoorbeeld worden verwe zen naar een Steunpunt Huiselijk Geweld of melding maken bij het Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Dat doe je als het echt niet anders kan. Een verloskundi ge zei ooit: 'als ik morgen niet in de kranr wil lezen dat zij is ver moord, moet ik nu aangifte doen'. Is het herkennen van huiselijk ge weid onderdeel van de Nederland se huisartsenopleiding „Nog niet, maar dat komt er wel aan. Nu is het thema in twee van de acht basisopleiding voor artsen een verplicht onderdeel. De medi sche wetenschap wordt bepaald door 'harde' onderwerpen, zoals het genezen van kanker." Hoe helpt tijdig signaleren? „Dat slachtoffers adequaat worden geholpen. Nu worden mensen soms behandeld voor een depres sie, of een kind voor ADHD, ter wijl het echte probleem is dat ze in een gewelddadige relatie zitten. Het klinkt alsof een huisarts ook psycholoog moet zijn. „Dat hoeft niet. Maar hij zit wel op de stoel waar je het kunt signalen. Je kan een slachtoffer motiveren en het probleem be spreekbaar maken." Mooie badkamer gezien? Neem uw offerte mee. Wil zijn altijd goedkoper! -210 740 r Bergen op Zoom van Konijnenburgweg 7 Tel.: 0164 - Breda - Noord Huifakkerstraat 10 Tel.: 076 - 593 71 00 Tilburg Bosscheweg 253a Tel.: 013 - 582 13 91 Veghel Poort van Veghel 4996 Tel.: 0413 - 36 62 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5