seta Zout zweet en zoete Ouwerkerk wil met vlag identiteit uitstralen Handhaving trekt het bonnenboekje sneller Zeelieden BB Chinees restaurant in Renesse kan koelcel niet legaliseren 5SBS ïBS! ÜBB IB SBB Start wedstrijdseizoen Paasconcert van Urker Muur kerk Oosterland Zeeuwse brandweer en Duivelandse koren nog niet hersteld iiiijnfl Mg arcnr 22 Zaterdag 28 maart 2009 PZC door Dewi Cigengack OUWERKERK - Het idee is ontstaan tijdens de voorbereidingen voor het 775-jarig jubileumfeest: een ei gen vlag voor Ouwerkerk. Nu is het ontwerp af en is de vlag klaar om gedrukt en verkocht te wor den. „Het leek ons leuk om een eigen vlag te hebben, en te kunnen uit hangen als er iets te doen is in het dorp", zegt dorpsraadsbestuurder Bram Verkerk. „Zoals wanneer de ijsbaan open gaat. Het versterkt het dorpsgevoel en je kan er een ei gen identiteit mee uitstralen." Ook campings en bedrijven zouden de vlag kunnen uithangen, denkt de dorpsraad. Het ontwerp is gemaakt door vlag- genontwerper Hans van Heijnin- gen, en gebaseerd op het wapen van Ouwerkerk uit 1817. Verkerk: „Met hulp van de gemeente-archi varis Huib Uil zijn we erachter ge komen dat Ouwerkerk nooit een eigen vlag heeft gehad." Wel heeft het dorp een wapen. Dat is te zien op bijvoorbeeld het oude vaandel van muziekvereniging Nieuw Le ven. „Eerst wilden we het wapen op een vlag zetten", zegt Verkerk. Dat bleek in vlaggenwereld echter 'not done'. Daarom is gekozen voor de vertaling van het wapen naar een vlag. Binnenkort wordt hij ge drukt in twee maten: een kleine voor aan de gevel en een grote voor aan de staande vlaggenstok. Het ontwerp voor de vlag van Ouwerkerk, gebaseerd op het dorpswapen uit 1817. graphic Donja Odijk RENESSE - Restaurant China aan De Zoom in Renesse heeft bot ge vangen bij de bezwarencommissie van de gemeente Schouwen-Dui- veland. Het restaurant was naar die commissie gestapt omdat ze het er niet mee eens is dat ze niet mag uitbreiden van de gemeente. De commissie stelt Schouwen-Dui- veland echter in alle punten in het gelijk. Het restaurant deed vorig jaar het verzoek om aan de achterzijde uit te breiden. In de praktijk vroeg het daarmee om legalisatie van de hui dige situatie. Daar staan nu (ille gaal) wat bouwsels, waaronder een koelcel, die er volgens het res taurant al dertig jaar staat. Volgens de gemeente voldoet de si tuatie niet aan het bestemmings plan en kan er volgens wettelijke regels ook geen vrijstelling worden verleend. En het feit dat de Situa tie al dertig jaar zo is, heeft het res taurant niet kunnen bewijzen, stelt de gemeente. De bezwaren commissie is het daar mee eens. ZIERIKZEE - Op Schouwen-Duive- land zijn vorig jaar ruim 280 par keerbonnen méér uitgeschreven dan in 2007. Dat blijkt uit het jaarverslag van de dienst Handhaving. In totaal deelden medewerkers van Handha ving 2487 parkeerbonnen uit. In 2007 waren dat er nog 2204. Vorig jaar werden achttien auto's wegge sleept, tegen 51 in 2007. De dienst heeft vorig jaar extra aandacht gegeven aan preventief toezicht op evenementen en hore ca. Daarmee zijn tijdens voorberei ding en opbouw van evenemen ten gevaarlijke en hinderlijke situa ties voorkomen. In de maanden juli en augustus is tijdens alle avon den in het weekend toezicht uitge Shantykoor Neptunus struint de kusten af van Schouwen-Duiveland. Na de debuut-cd De Grevelingen, volgt het album: Aan de Oosterschelde. door Ali Pankow Schouwen-Duiveland is om geven door water. Geen wonder dat veel bewoners een band hebben met scheepvaart en visserij. Bij optre dens van shantykoor Neptunus zingt zeker het oudere publiek vaak uit volle borst mee. Zeemans liederen voeden immers gevoelens van nostalgie. Overigens ligt de na druk bij Neptunus op de pure shanty's, de liedjes die in de tijd van de grote zeilvaart werden ge zongen om het zware werk aan boord te vergemakkelijken. Zout van het zweet zit er dus in de tek sten, maar evengoed zoete verlan gens naar geliefden ver weg, even als heimwee naar huis. „Na een optreden willen mensen vaak een tastbaar aandenken aan ons behouden. Dat is de reden dat we in 2005 een eerste cd uitbrach ten en dat we zaterdag 4 april al weer onze tweede cd presente ren", vertelt voorzitter Hans van Langeraad van 'Neptunus'. Titel van die eerste cd luidt De Gre velingen, de opvolger wordt onder de naam Aan de Oosterschelde ge lanceerd. Dat gebeurt met een con cert in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en wordt afge wisseld met een optreden van het Schouws cabaret Kant'ooi. Het eer ste exemplaar van de nieuwe cd wordt uitgereikt aan Harmen Sie- zen, presentator en voormalig jour naallezer, die de band met Schou wen-Duiveland, zijn geboorte grond, nog steeds koestert. „Neptunus is geen zeemanskoor maar een shantykoor. In ons reper- toir zitten echter wel ook enkele medleys waarin bekende zeemans liederen en meezingers zijn samen gevoegd", zegt muzikaal leider Piet van Dongen. Hij is apetrots op de nieuwe cd. „Alle nummers zijn ei gen arrangementen en bewerkin gen. Bij de opnames hebben we een professionele klankregisseur, Koos Mark, betrokken. Hij hoort werkelijk alles en zorgt ervoor dat er veel aandacht wordt besteed aan zuiverheid van de zang en aan de verstaanbaarheid." Neptunus telt 24 zangers, even wichtig verdeeld in vier stemgroe pen: eerste en tweede tenoren, ba ritons en bassen. Zij worden bege leid door een eigen ensemble met vijf muzikanten, drie accordeons, slaggitaar, viool en bodhran, ofwel een specifieke Ierse trommel. „Dankzij de inbreng van semi-pro- fessionele muzikanten als André van der Schelde en Rijnhard Schre- gardus was het mogelijk een num mer als Essequilbo River een coun try and westernsfeertje mee te ge ven. Dat is een van de dingen waar wij ons als Neptunus mee on derscheiden", zegt Van Dongen. Verstaanbaarheid staat hoog in het vaandel van het shantykoor. „We hebben daarom eerst de zang apart opgenomen en de begelei ding is er daarna in de studio on dergezet. Dit om te voorkomen dat het koor de muzikanten gaat begeleiden, zoals je op veel cd's van andere koren vaak hoort. Op onze nieuwe cd staan ook num mers die bijna a capella zijn", zegt voorzitter Van Langeraad. Hij heeft het bijzonder naar zijn zin bij Neptunus. Zowel vanwege de ambities als de hechte sfeer onder ling. Kan hij als agrariër in ruste overigens wel die intense emoties van de zeevaart invoelen? „Weet je dat ik vroeger als jonge vent graag naar zee was gegaan?", zegt hij met een glimlach. Hij voegt eraan toe dat het er wegens diverse om standigheden niet van is gekomen. Hoewel de grote zeilvaart tot het verleden behoort, lijkt het repertoi re aan shanty's onuitputtelijk. Nep tunus kan kiezen uit ruim 85 num mers, waarvan er nu 60 op twee cd's bijeen zijn gebracht. Cd-presentatie Shantykoor Neptunus presen teert zaterdag 4 april zijn twee de cd 'Aan de Oosterschelde'. Het concert in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede begint om 20.00 uur; de zaal is vanaf 19.30 uur geopend. Uitreiking eerste cd aan Har- men Siezen. Verdere medewer king Cabaret Kant'Ooi. Kaarten a €5 te bestellen via: kaarten@shantykoor-neptu- nus.nl. of telefonisch bij Peter van Liempt: 0111 -641805. De nieuwe cd van het shanty koor kost €12,50 Op de avond van het concert verkrijg baar voor €10. Op de tweede cd staan zes tien nieuwe nummers en één remix van een eerder opgeno men nummer van de eerste cd 'De Grevelingen'. Meer informatie via: www.shantykoor-neptunus. nl. Roeien, zeilen hijsen, dek schrobben, laden en lossen. Ten tijde van de grote zeil vaart in vroeger tijden kwam het voornamelijk aan op mankracht. De zeelieden moesten van aanpak ken weten. Samen stonden zij ster ker. De meeste taken moesten in hechte samenwerking worden uit gevoerd. Zingen hielp daarbij. Het tempo van de liedjes gaf ook het ritme voor de handelingen aan. Zo maakten shanty's het zware werk oefend op luidruchtige evenemen ten en horeca. Op het gebied van' milieucontroles bij bedrijven heeft de dienst de doelstelling niet ge haald. Op de planning stonden 521 bedrijven, maar er werden 384 be drijven gecontroleerd. De daling heeft twee oorzaken. Enerzijds is er het ziekteverzuim onder de con troleurs, anderzijds werd prioriteit gegeven aan horeca-controles. Bestuursdwang bij milieu-overtre dingen komt de laatste jaren niet meer voor. Ruim tweehonderd van de 361 gecontroleerde bedrij ven hadden in 2008 hun zaakjes op orde bij de eerste hercontrole. Acht lieten het op een dwangsom aankomen, waarvan er slechts één daadwerkelijk werd geïnd. ZIERIKZEE - Het brandweer- wedstrijdseizoen begint vandaag met een vaardigheidstoets in Schoondijke. Op 9 mei doen twin tig deelnemers in Zierikzee mee aan toetsen in de klassen 112 en TAS-hd. Bij 112 weet de ploeg van tevoren niet of het om een brand of een hulpverleningssituatie gaat, zoals een auto-ongeluk. Bij TAS-hd (tankautospuit hoge druk) gaat het altijd om een brand. De brandweer wordt getest op hoe ze het probleem aanpakt en of ze het juiste materiaal gebruikt. SOMMELSDIJK - Mission Music Con certen houdt op zaterdag 11 april een paasconcert. Hierbij treden het jong Urker mannenkoor 'Soli Deo Gloria' en het Duivelands mannenkoor onder leiding van Di- nant Struik op, zowel alleen als sa men. Stephan Folmer is organist, Lennart Moree begeleidt op vleu gel. Het concert begint om 19.30 uur; de kerk gaat open om 18.45 uur. Toegang is 8 euro (kinderen 4 euro). Kaarten zijn te bestellen via missionmusic@solcon.nl of 0187 603510. ZIERIKZEE - Een voorstel van de fractie Leefbaar Schouwen-Duive land (LSD) om de tuinmuur rond de Hervormde Kerk in Oosterland direct volledig te herstellen, kan niet rekenen op een meerderheid in de Schouwen-Duivelandse ge meenteraad. Alleen het CDA en Alert! zijn voor. De andere fracties willen wachten op een overzicht dat wethouder Wijnand Renden maakt van het onderhoud dat ook aan andere bouwwerken moet worden ge daan, en hoeveel dat gaat kosten. Shantykoor Neptunus bezingt met ■WH fl-jini] istiiil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58