De Croock redt gebiedscommissie Weerstand tegen welstand 'Een feest voor de ogen' Lété Middelburg neemt definitief dienstencentrum ADZ over Sluise raad besluit toch tot in stand houden van welstandscommissie. Vrees voor verstoring relatie met provincie en diverse organisaties. Helft gaat weg met een vleesprijs SLUIS - De meeste Sluise fracties lie ten zich donderdagavond tijdens de raadsvergadering overtuigen door het argument dat een ge meente nu eenmaal een welstands commissie moet hebben volgens de wet. Pas als de landelijke discus sie over het nut van een dergelijke 'smaakpolitie' is afgerond, kan Sluis de commissie volgens de raad misschien bij het oud vuil zet ten. Helder Zeeuws, Gemeentebe langen en Liberaal Sluis stemden desondanks tegen de benoeming van een nieuw lid voor de commis sie. In den lande hebben diverse gemeenten hun welstandscommis sie al opgeheven, wist fractievoor zitter Hans Meijer van Helder Zeeuws. Ook onder de voorstemmers was niemand te vinden die een plei dooi voor de welstandscommissie hield. PvdA-fractievoorzitter Ro bert Evers vond dat de gemeentelij ke Welstandsnota genoeg toet singsmogelijkheden gaf. Hij was blij dat op veel plaatsen in de ge meente al welstandsvrij gebouwd kan worden. Mede daarom kon hij zich - evenals de meeste andere raadsleden - neerleggen bij de lan delijke regels. Z PZC Zaterdag 28 maart 2009 25 AXEL - Zo'n honderd kaartliefhebbers schoven gisteravond in het cultureel centrum de Halle in Axel aan tafel voor het Zeeuws-Vlaams kampioen schap bieden en jokeren. De kaartclub Ons Ge noegen tekende traditioneel voor de organisatie. Ook de nodige jongeren legden gisteren een kaartje mee. Dit tot genoegen van secretaris Cy- riel de Deijn van Ons Genoegen. „Het is boven dien een sterk sociaal gebeuren, waar tussen de partijen door tijd is voor een gezellig onderons- )e" De helft van de deelnemers ging naar huis met een vleesprijs. Voor de kampioen van beide spel- soorten, die pas tegen middernacht bekend wa ren, was er naast de wisselbeker ook een over winningsmedaille van de gemeente Terneuzen. Wethouder Co van Schaik reikte de prijzen uit. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst SLUIS - De gebiedscommissie kan blijven doorwerken zonder zich constant bedreigd te voelen door de afkeuring van de Sluise gemeen teraad. CDA'er Ronald de Croock verbrak donderdagavond laat de fractiediscipline omdat hij de goe de bestuurlijke verhouding van Sluis met een reeks organisaties niet op het spel wilde zetten. De Crook zag het nut van 'schoffe ring' van de provincie, natuurbe schermers, horeca- en andere be drijven niet. Het argument dat het gemeentebestuur dichter op de fi nanciële gangen van de commissie zou moeten zitten, sneed voor hem geen hout, omdat 'de gebieds commissie geen begroting heeft overschreden'. De Crook werd daarmee de redder van de gebieds commissie en misschien ook wel van de coalitie. Want PvdA-fractievoorzitter Ro bert Evers meldde vlak voor De Croocks stemverklaring dat zijn partij wel eens uit de coalitie kon stappen als de motie van coalitiege noot Helder Zeeuws werd aange nomen. Of de soep echt zo heet was gegeten, werd na afloop van de raadsvergadering niet helemaal duidelijk. Gedeputeerde Marten Wiersma liet vrijdagmorgen we ten dat hij de stekker niet uit de ge biedscommissie zou hebben ge trokken. Maar hij voegde er wel aan toe dat het wel 'ongelooflijk moeilijk' zou zijn geworden om de De Croock ziet geen noodzaak om financiële handel en wandel kritischer te beschouwen, omdat gebiedscommissie niet eerder begrotingen overschreed. commissie haar werk goed te laten doen. Met de voorwaarde om over financiering van elk projectje van te voren gemeentelijke toestem ming te vragen, zou Sluis ook een vreemd signaal afgeven. „De zaken waarover de commissie zich buigt, bevinden zich tenslotte op het grondgebied van Sluis", betoogde Wiersma. De gedeputeerde was daarom blij dat de kleinst mogelij ke meerderheid van het gemeente bestuur de motie van Helder Zeeuws niet steunde. Met het over dragen van het voorzitterschap aan de gemeente zoou Wiersma geen moeite hebben. „Dat komt bij de tussentijdse evaluatie voor de zomer aan de orde." De stem van De Crook zorgde er zijns inziens voor dat Sluis allerlei maatschappelijke organisaties recht in de ogen kan blijven kij ken. De onderlinge verhoudingen in de gemeenteraad werden echter weer behoorlijk op scherp gezet. Fractievoorzitter Hans Meijer van Helder Zeeuws oreerde weliswaar dat zijn motie niet bedoeld was om de gebiedscommissie om zeep te helpen, maar PvdA, WD en D T hechtten daar geen enkel ge loof aan, lieten woordvoerders in scherpe bewoordingen weten. KLOOSTERZANDE - Historica Hei een Gietema houdt vrijdag 3 april op uitnodiging van de stichting De Kerk in Klooster (KIK) een le zing in de Hof te Zande kerk aan de Willem de Zwijgerlaan in Kloosterzande. De lezing onder de titel 'Een feest voor de ogen' is een van de evene menten die dit jaar op touw staan in het kader van het jubileum van deze van oorsprong Cisterciënzer kapel. De Hof te Zandekerk be staat dit jaar achthonderd jaar. Gietema laat de bezoekers van de lezing kennis maken met de schoonheid van de bouwwerken van deze kloosterorde. Ze legt het ontstaan van de Cisterciënzers uit en vertelt over de ideeën die aan hun bouwwerken ten grondslag liggen. De kloosterorde trekt sinds omstreeks 1075 tot op de dag van daag zijn sporen in onze beschou wing. Zo zijn veel abdijen van de orde nog springlevend en zijn an deren omgevormd tot cultureel centrum. Gietema studeerde ge schiedenis en archivistiek en werkt sinds 1990 als archivaris bij de gemeente Nieuwegein. Na een bezoek aan de abdij van Fontenay raakte ze in de ban van de bouw kunst van de Cisterciënzers. Haar lezing begint om 20.00 uur. Kaarten kosten 5 euro en zijn tele fonisch te reserveren via 0114-671570. Ook via de website stichtingdekerkinklooster.nl kun nen kaarten worden besteld. Ver der zijn ze ook voor aanvang van de lezing te koop in de kerk. door Maurits Sep TERNEUZEN - De overgang van het administratief dienstencentrum ADZ naar het Middelburgse werk voorzieningschap Lété gaat door. Op 1 april komt ADZ onder de vlag van Lété. Een klein deel van het personeel keert terug naar de werkvoorzieningen Dethon (Ter- neuzen) en Betho (Goes). „De overgang is zéér nabij", beves tigt Pim de Pagter, die de herstruc turering van ADZ heeft begeleid. Hij zegt dat er een brief is uitge gaan waarin de overgang wordt aangekondigd. Het streven was aanvankelijk om ADZ, nu nog met vestigingen in Vlissingen, Goes en Terneuzen, per 1 januari van dit jaar onder te brengen bij Lété. Dat mislukte, me de doordat vakbonden en onderne mingsraden meer tijd nodig had den voor een sociaal plan. Daarop werd de datum verschoven naar 1 april. Voor de buitenwacht veran dert er eigenlijk weinig, benadrukt De Pagter. „ADZ blijft als naam en bedrijf bestaan, alleen valt het voortaan onder Lété." Directeur los Rijk van Lété wordt met in gang van 1 april ook directeur van ADZ. Het werk van ADZ blijft ook behouden. Het personeel komt wel formeel in dienst van Lété. De mensen die nu door Dethon en Betho bij ADZ waren gedeta cheerd, in beide gevallen ongeveer 35, keren terug naar hun werkge vers in Terneuzen en Goes. Voor de overgang van het personeel naar die andere bedrijven wordt een halfjaar de tijd genomen, tot 1 oktober. Ook de gebouwen van ADZ in Terneuzen en Goes wor den overgenomen door die sociale werkvoorzieningen. ADZ Vlissingen blijft open. Voor de verdere toekomst van ADZ en Lété wordt wel gekeken naar ande re huisvesting. Maar daarover is nog niets bekend. Zowel Vlissin gen als Middelburg hebben loca ties aangeboden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 49