Ook Ilonka Toth had een washandje OPEN Aan de ketting leggen van containerschip was machtsmisbruik Kerkbesturen zien af van stappen tegen Hendrikse GRATIS proefrijden VANDAAG van I I.OO tot 16.00 UUR GOES: Olympiaweg I MIDDELBURG: Elektraweg I ÏERNEUZEN: Handelspoort I www.dek.nl Kies de mooiste Zeeuwse poster van 2008 Advocaat wil opheffing voorarrest van moordverdachte. Rechter veroordeelt eigenaar maar legt hem geen straf op. Classes: 'Niet iedereen ervaart God op dezelfde wijze.' óók voor 17-jarigen! De vlag uit voor de Senior Games rw.sC V- "v: hl vvliT www.pzc.nl/poster PZC Zaterdag 28 maart 2009 29 door Emile Calon MIDDELBURG - Advocaat M. Duns- bergen overweegt donderdag de Middelburgse rechtbank te vragen het voorarrest van de verdachte van de moord op Ilonka Toth op te heffen. Vooral omdat vrienden van Ilonka Toth aan deze krant verklaarden dat ook het slachtoffer altijd een washandje bij zich had. Een washandje, gevonden bij het lichaam van Toth, vormt tot nu toe voor het Openbaar Ministerie een belangrijke aanwijzing dat de cliënt van Dunsbergen de dader zou zijn. Hij had volgens het OM altijd een washandje op zak. Ilonka Toth (42) werd in de nacht van 5 op 6 juli 2008 vermoord op de Noorderbegraafplaats in Vlissin- gen. Een week later hield de poli tie een Vlissinger (53) als verdach te aan. Volgens het OM zijn op het washandje, gevonden bij het lichaam, sporen van het DNA van de verdachte gevonden. Dunsber gen vindt het washandje 'nu een stuk minder sterk als bewijsstuk'. Hij is ook blij dat de vrienden ver klaren dat Toth vaker op de be graafplaats kwam. Uit het straf rechtelijke dossier komt volgens hem naar voren dat ze daar zelden tot nooit meer kwam. De advocaat is zeer teleurgesteld dat het uiteindelijke proces tegen zijn cliënt weer is uitgesteld. Don derdag is er wel een zitting waarbij rechters kijken hoe de vqorberei- dingen voor het proces vorderen. Tot enkele weken geleden lag het in de bedoeling dat donderdag DNA-deskundigen zouden getui gen over hun bevindingen. En maandag 20 april zou het eigen lijke proces plaatsvinden. Het forensisch instituut IFS is er echter niet in geslaagd het onder zoek naar - onder meer - het was handje op tijd af te ronden. Daar om zal het eigenlijke proces pas in juli plaats hebben en kan de recht bank pas in augustus uitspraak 1^ Advocaat Dunsbergen vindt dat het washandje, na verklaringen van vrienden van Ilonka Toth aan deze krant, nu een stuk minder sterk is als bewijsstuk. doen. „Dat betekent dat mijn cliënt, als de opheffing van het voorarrest niet wordt toegestaan, alles bij elkaar dertien maanden vastzit." Zijn cliënt blijft volgens de raadsman ontkennen. Dunsbergen heeft twee mailtjes ontvangen waarin gewezen wordt naar een mogelijke andere dader. Hij overweegt ze voor te leggen aan het OM. Het OM reageerde gisteren niet op de verklaring van de vrienden. i Spectrum: requiem voor Ilonka Toth MIDDELBURG - Sportgedeputeerde Harry van Waveren (r) kwam gisteren speciaal naar het Provinciehuis op het Abdijplein in Middelburg om de eerste vlag van de Senior Games te hijsen. Europese vijftigplussers kunnen van 7 tot 12 september deelnemen aan het sportevene ment dat dit jaar in Zeeland wordt gehouden. Het is de eerste keer dat het evenement in Europa zal plaatsvinden. De organisatie van de Senior Games ver wacht zo'n 3500 inschrijvingen binnen te krijgen. „De aanmeldingen beginnen nu redelijk binnen te stromen. Vooral de Belgen zijn erg enthousiast", zei general ma nager Ton Kienhuis, nadat de vlag gehesen was. foto Ruben Oreel Zie video op www.pzc.nl/seniorgames door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Opsporingsambtena ren hebben 'buitengewoon ernsti ge fouten gemaakt' tijdens het aan de ketting leggen van het contai nerschip Duricha. Dat oordeel velde economisch poli tierechter G. van Unnik gisteren voor de rechtbank in Middelburg. Voor hem stond terecht eige naar/reder A. Durinck uit Ridder kerk. 'Zijn' binnenschip Duricha voer op 3 juni 2007 over het Schel de Rijnkanaal bij Rilland. Het schip kreeg een vaarverbod opge legd. De waterpolitie en de inspec tie Verkeer en Waterstaat oordeel den dat de juiste papieren voor ver voer van containers met gevaarlij ke lading ontbraken. Ook zou meer gevaarlijke lading aan boord zijn dan gemeld. Een dag later gaf de inspectie toe dat de lading vol deed aan alle eisen. Officier van justitie I. Koopmans verweet Durinck gisteren dat een aantal formaliteiten niet in orde waren. Berekeningen over de stabi liteit van het schip waren formeel niet juist en verschillende lading papieren stemden niet met elkaar overeen'. Ze eiste echter geen straf „Ik betreur dat het zo is gelopen. Een procesverbaal en een uurtje aan de kant zou juist zijn geweest. Ambtenaren hebben misbruik ge maakt van hun macht." De schade voor Durinck bedraagt meer dan een ton. Hij heeft zijn schip moeten verkopen. Advocaat R. van 't Zelfde betoogde dat de lading die stond vermeld in het stuwplan, ook daadwerkelijk aan boord was. Hij erkent dat for meel niet de juiste stabiliteitsbere- keningen zijn gemaakt. In werke lijkheid was het schip stabieler. Rechter Van Unnik zei 'met enig verdriet te hebben gelezen wat Du rinck is overkomen'. Hij legde geen straf op. „Om een beeld recht te zetten: er was hier geen sprake van een gifschip." Bij het aan de ketting leggen van het containerschip Duricha heb ben opsporingsambtenaaren 'bui tengewoon ernstige fouten ge maakt', vindt de rechter. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kerkbesturen (classes) van de Protestantse Kerk Nederland (PKN) in Middelburg en Zierikzee zien af van maatrege len tegen de vrijzinnige dominee Klaas Hendrikse. Dat blijkt uit een brief van die besturen. Vorig jaar wilde de kerkbesturen een procedure beginnen die ertoe had kunnen leiden dat Hendrikse uit zijn ambt werd gezet. Daar is het eigenlijk nooit van gekomen, wel zijn er gesprekken gevoerd. De dominee stelt het bestaan van God openlijk ter discussie. Zijn boek Geloven in een god die niet be staat, dat in 2007 uitkwam, werd een bestseller. Het boek leidde te gelijkertijd tot discussie. „De vraag naar de ervaring van God en de vraag naar de aard van het bestaan van God is van alle tij den", schrijft het bestuur. „Niet ie dereen ervaart God op dezelfde wijze." De procedure zou leiden tot 'een langdurige discussie over woordbetekenissen', vindt men. Wel vraagt het bestuur aan de lan delijke kerkleiding of er gediscussi eerd kan worden over 'het belij dend spreken over God'. „Daar ben ik heel blij mee", rea geert Hendrikse. „Dat komt onge veer overeen met mijn wens. Het betekent dat het stilzwijgen en de kramp van de kerk over de vraag of God wel of niet bestaat, wordt doorbroken. Dat is een goede ont wikkeling, want veel mensen den ken er hetzelfde over als ik, achter gesloten deuren. Nu wordt dat niet langer doodgezwegen. En te recht, want die discussie hoort in de kerk plaats."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31