Staat verdiende al Conferentie over toezicht Privacy PZC 2 Zaterdag 28 maart 2009 PZC I De krant 5 weken voor 15 euro! Staten willen overleg met gemeenten over toezichthouders. MAIKEL HARTE Tegenwoordig kunnen mensen altijd en overal foto's en filmpjes maken om ze vervolgens binnen enkele secon den via internet wereldkundig te maken. Bij calamitei ten zie je zelfs de 'oude media' zoals televisie gebruikmaken van die amateurbeelden. Vaak komen die beelden van toevalli ge passanten, maar er zijn ook 'hobbyjournalisten' die zich er op toeleggen om bij ongelukken uit te rukken en het verzamel de beeldmateriaal vervolgens op hun website te plaatsen. Die hobbyjournalisten zijn er ook in onze regio. Vaak levert dat on schuldige beelden op van een brandweerauto in de verte, maar soms kunnen die beelden een inbreuk op iemands priva cy opleveren. Hoe kom ik hier n. I, nu op? Vorig weekend over- Binnen enkele uren kwam een jong meisje een vrese- stonden er foto's lijk ongeval en moest zij met een traumahelikopter worden af- op die te ver gingen. gevoerd naar Gent. Binnen enke le uren stonden op een website hierover foto's die in mijn ogen te ver gingen. Daar zal geen kwade bedoeling achter hebben gezeten, maar de betrokkenen zoals ouders kon geen toestemming zijn gevraagd. Moet je het dan wel doen? Weegt het bevredigen van de nieuwsgierigheid van jezelf en misschien van delen van de bevolking op tegen het recht op bescherming van de privacy van betrokkenen? Natuurlijk zien we dagelijks beelden van een hongerend Afri ka en gewonde kinderen in Palestina en ook die mensen zal niets gevraagd zijn. Maar hoe dichterbij het komt, des te eer der maak je een inbreuk op iemands persoonlijke levenssfeer. En om nu bij wijze van spreken van de buurjongen om de hoek de gang richting een ziekenhuis op internet te plaatsen, dat gaat mijns inziens te ver. Wat ik mij eigenlijk vooral af vraag is of er überhaupt nog wel wordt stilgestaan bij het recht op bescherming van de privacy van betrokkenen bij plaatsing van foto's op internet. Ik had nu namelijk het idee van niet. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de.Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 v> Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Het Openbaarministerie in Middelburg hoopt de Checkpointzaak nog voor de zomer voor de rechter te krijgen. De zaak wordt in het land van de roesmiddelen met argusogen gevolgd. Een veroordeling zou kunnen leiden tot een totale teloorgang van het Nederlandse softdrugsgedoogbeleid. Nooit, nee nooit had Meddy (Mels) Willem- sen (1951), een polder jongen uit Watérland- kerkje, kunnen bevroeden dat hij de sleutelfiguur zou worden in een veelbesproken affaire. Een zaak met, mogelijk, verstrekkende gevolgen. Net zo min had Willemsen er op gerekend dat de coffeeshop die hij halverwege de jaren negentig in Terneuzen begon zou uitgroeien tot de grootste van Europa met da gelijks 2500 bezoekers en een om zet van miljoenen euro's. De hippie-achtige horecaonderne mer verwierf in de late jaren ze ventig enige faam in Zeeuws- Vlaanderen als uitbater van het al ternatieve cafeetje Den Engel, waar nog voor de verovering van de Belgische brouwers van de Ne derlandse markt, al Vlaamse brouwsels met hoge gisting kon den worden genuttigd. Geblowed werd er ook in de binnenstad kroeg, maar dat werd in meer Ter- neuzense etablissementen gedaan. Den Engel moest wijken voor de (stads)vernieuwingsdrang van de toenmalige gemeentebestuurders Johan van Rooijen en Ron Barbé. Op de plek van het cafeetje wer den nieuwe huurwoningen ge bouwd. Willemsen verkaste naar café De Rijnvaart, veranderde de naam in Checkpoint en kroop ach ter de tap van het bruine café. Toen de gemeente Terneuzen hal verwege de jaren negentig, de over last van dealers en drugsgebruikers beu, besloot om het drugsbeleid te reguleren en twee cofffeeshops in de stad te gedogen zag Willemsen zijn kans schoon. Hij meldde zich bij de gemeente aan voor een ge- doogbeschikking om in zijn pand softdrugs te mogen verkopen. Hij was niet de enige die dat deed, maar hij overleefde wel als een van de weinige de gemeentelijke screening. Checkpoint kreeg een beschikking en de andere, nog bestaande cof feeshop, Miami de tweede. Lang bleef Checkpoint niet zitten op het hoekje aan de Westkolkstraat. Terneuzen wilde een nieuwe thea ter bouwen op die plek en het kroegje moest verdwijnen. De ge meente hielp Willemsen aan een tijdelijk houten onderkomen te genover zijn oude pand en ging verplichtingen aan om mee te wer ken aan de verhuizing naar een nieuw pand op de plek van het nog te slopen varenscentrum van Terneuzen. De handel in roesmiddelen bij de gedoogde shops was de eerste jaren klein schalig. Pas toen Checkpoint huis de in zijn noodlokaal begon de loop er in te komen. Terneuzen kwam pas echt op de kaart van softdrugsminnend West-Europa te staan nadat Checkpoint in zijn nieuwe onderkomen was terecht gekomen. Een opvallend horeca- pand met zicht op de Westerschel- de, met drie afdelingen, een cof feeshop in de kelder, een café op straatniveau en een restaurant op de topverdieping. De zaken liepen prima. In 2005 werd door Chess bv, de eigenlijke onderneming Checkpoint, 4,4 mil joen euro winst gemaakt. Het jaar erop, zo blijkt uit gegevens uit het handelsregister van de Kamer van Koophandel, ruim 7 miljoen euro. De Staat der Nederlanden beurde die jaren ruim 5,1 miljoen euro aan belastingen, nog los van de so ciale lasten die het bedrijf afdroeg. Volgens het Openbaar Ministerie verdiende Willemsen met zijn handel tussen 2006 en mei 2008 bijna 28 miljoen euro. Dat zou in houden dat de Checkpointbaas de staat dan ook nog geholpen zou hebben aan een bedrag van circa acht miljoen euro aan belastingen. Willemsen heeft nooit ontkend dat hij goede zaken deed. Zijn zaken- imperium is verre van ondoorzich tig. Zeven besloten vennootschap pen en een op naam van zijn vrouw vormen de bouwstenen van Willemsens imperium. Mewi bv is de holding waarin het onroe- rendgoed en de horecabedrijven zijn ondergebracht. Indumeco was de bv die gebruikt werd voor grondtransacties in de Koegorspol- der en Chess was tot voor kort de eigenlijke coffeeshop. Willemsen heeft onlangs nog ge probeerd om de gedoogbeschik- king van de gemeente op naam van zijn bv te krijgen zodat zijn personeel in de toekomst het be drijf zou kunnen continueren, maar volgens burgemeester Jan Lo- nink kon de gemeente daar niet aan meewerken, omdat gedoogbe- schikkingen alleen op naam wor den afgegeven. De financiële huishouding van de bv's over de voorbije jaren is rede lijk op orde. Schipper Accoun tants, regionaal een gewaardeerd bureau, controleerde en constateer de dat ook jaarlijks. Lonink: „Dat Willemsen een gou den handel had was algemeen be kend in Terneuzen en dat hij met zijn verdiende geld wat wilde doen ook. Nog voor er sprake was van de plannen voor de skipiste was hij al bezig met plannen voor een disco. Wellicht heeft hij daar om grond verworven in de Koe- gorspolder." Grond die later werd ingebracht voor de verwezenlijking van het skipistecomplex in die polder. Het commerciële succes van de Terneuzense entrepreneur ontging Het Checkpoint-concern Mewi Beheer bv 74 werknemers Chess bv Actief onder handels naam Checkpoint bestuurder Meddy (Mels) Willemsen Pyfferoen bv 1 werknemer Holding en beheer maatschappij. Op naam van Carolina Willemsen-Pyfferoen Indumeco bv Checkpoint bv Detailhandel in rookwaren Checkpoint Trading Meca Onroerendgoed bv Aandeel in skipistecomplex Checkpoint Café bv 17 werknemers Donja Odijk bron Handelsregister KvK Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (na14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Op initiatief van de PvdA-fractie houden Provinciale Staten binnenkort een conferentie over het toezicht op (semi-)publie- ke instellingen. De aanleiding daar voor is het falend toezicht op am bulancedienst RAVZ. De leden van Provinciale Staten zijn van die affaire geschrokken, bleek gisteren tijderts de vergade ring van de commissie welzijn. „Er blijkt een cultuur van oude-jon- gens-krentenbrood te heersen", zei Arjan Beekman (Christenu nie). „En als mensen daarop wor den aangesproken, vegen ze hun straatje schoon." Hij doelde op de Goese burgemeester Dick van der Zaag die ontkent dat hij gefaald heeft bij het toezicht op de RAVZ. „Het toezicht is een landelijk pro bleem", zei gedeputeerde George van Heukelom. „Er is iets mis met de aansturing, de risico's zijn erg groot. Er gelden eisen voor raden van toezicht. Is daar ook controle op? Zo nu en dan. In het zorgwe- reldje woedt daarover op dit mo ment een enorme discussie, net als in het onderwijs. In het geval van de RAVZ hebben we de markt gevraagd om de fouten van de overheid goed te maken. Daar moet je eens goed over naden ken." Het is nog niet bekend wan neer de conferentie plaatsvindt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2