Buitengebied Het dorp rond Nieuwe raadkaart voor bloemen Half dozijn kandidaat-herdershonden Weekboek van' een herder 1 6 Zaterdag 28 maart 2009 PZC a, ;'j. r door Annemarie Zevenbergen De Christelijke lagere school, later De Wegwij zer genaamd, aan de Julia- nastraat in Schoondijke le verde tal van juiste reacties op. Veel oud-leerlingen reageerden op de raadkaart van afgelopen week. Zoals Jannie Gijs-Taillie: „We za ten met drie klassen in één lokaal, de klassen waren toen niet groot. Mijn klas bestond maar uit zeven kinderen. Als onze meester jarig was, maakten we een rondgang door Schoondijke voor bloemen. Het lokaal stond dan binnen de kortste keren vol met bossen bloe men." G. Bruijnzeel schrijft dat de woning naast de school werd be woond door het hoofd van de school, J. Wilschut. „Achter dit huis stond toen de lagere land bouwschool (niet zichtbaar). De witte huisjes links waren de eerste woningen van de wederopbouw na de TWeede Wereldoorlog. In het midden woonde rijkspolitie man Bruggeman. Op de hoek zat de zuivelwinkel van Floor Ocke. Aan het eind van de straat op de hoek rechts, zat en zit nog bakke De nieuwe raadkaart uit de collectie van Hans Lindenberg toont ook de ze week een schoolgebouw. Uiteraard is de vraag ook deze week: om welke plaats gaat het? Nadere bijzonderheden over de school en de om geving zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk donderdag 2 april gestuurd wor den naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 91, 4330 AB Middelburg; fax: 0118-434019; e-mail redactie@pzc.nl Onder de inzendingen van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. rij Goethals. De kerk met het uur werk bovenin was de toenmalige Nederlands hervormde kerk. Dat is nu de protestantse kerk." Volgens j. J. Verpoorte werden op de plaats waar vroeger witte nood woningen stonden 'leuke bejaar denwoningen gebouwd'. Hij schrijft verder: „Onze beide kinde ren werden op de school klaarge stoomd voor hun latere opleiding door meester Van Hoek, meester De Groote en juffrouw Cato de Wilde. Bijzonder is dat meester Van Hoek nog steeds in hetzelfde huis woont." A. Claeys vertelt: „De school heeft later nog drie klaslokalen erbij ge bouwd. De huizen achter de school staan in het straatje van Vermeer." Ineke Albregtse-Gijs herinnert zich de school waar zij in de jaren zestig vaak langs liep. „We moch ten daar nooit spelen, er stond een hekwerk rond. Zelf zat ik op de ka tholieke school in Schoondijke." Vaste inzender Kees Stevense schrijft: „In 1904 werd door enkele vooraanstaande families de Vereni ging Johannes opgericht om te ko men tot stichting van een christelij ke school. De school werd op 7 mei 1907 in gebruik genomen en eerste hoofd was meester A. Wis se. Na de Tweede Wereldoorlog verrees een nieuw gebouw aan de Julianastraat. In 1980 kreeg de school de naam De Wegwijzer. In 1993 waren er plannen om te fuse ren met de rk Sint Petrusschool, maar dit is niet doorgegaan." J. de Feijter heeft de namen van de hoofden van die nieuwe school op chronologische volgorde: „De school werd in 1952 in gebruik ge nomen, schoolhoofd was toen G. Wilschut die in 1953 de woning bij de school betrok. In 1958 werd K. van Hoek hoofd en hij woont tot op heden in dat huis. Vanaf 1 au gustus 1988 is A. de Groote hoofd van de school." M. Jansen-Tournois herkent tot slot de witte noodwoningen ach ter de school en schrijft dat deze in de Midwoudsestraat stonden, al waar zij zelf opgroeide. De waardebonnen gaan naar: J. de Feijter, Breskens; M. Aarnoutse, Schoondijke en I. van Gijs in Bier vliet. door René Hoonhorst De Schaapskudde Zeeuws-Vlaanderen staat nog steeds op stal, omdat de len te nog niet wilde doorbreken. Maar het druilerige weer kon de stemming van de herders niet verpesten afgelopen week. Jan Klomp was in de wolken omdat zijn favorie te herdershond Tatse vorige week vrijdag be viel van een gezonde zesling. Twee van de zes pups kunnen met een beetje geluk in de loop van volgend jaar ingezet worden bij het hoe den van de kudde. Welke twee jonge honden worden uitverko ren bij de kudde te blijven, weet Klomp nog niet. Hij wil eerst een goed beeld krijgen van de bouw en de karaktertrekken van de vijf teefjes en de ene reu. De beestjes zijn nog to taal afhankelijk van hun moeder en verzorg ster Natasja Vermeulen. Die ziet nu al wat verschillen: „Het reutje slaapt de hele tijd en als hij honger heeft, piept hij net zo lang tot Tatse zo ongeveer een speen in zijn bek steekt. Een paar teefjes zijn ondernemender en zorgen er zelf voor dat ze een volle speen vinden." Die zelfredzaamheid kan er op dui den dat ze geschikt zijn voor het hoeden. Maar zover is het nog niet, nuanceert Natas- ja. „Over een paar weken is hun bouw pas goed te beoordelen. En als ik met zindelijk heids- en gehoorzaamheidstraining begin, zien we pas hoe de dieren daar op reageren." Aan de belangrijkste voorwaarde om tot een ordentelijke (herders)hond op te groeien, vol doet het half dozijn pups in elk geval. Ze ma ken een perfecte start. Moeder Tatse is een uitstekende herders hond. En vader "iycho is een goedgebouwde, misschien wat druistige, maar veelbelovende aankomende herder. De nakomelingen van beide eigen Altdeutsche Hütehunden krijgen direct vanaf de geboorte de juiste voeding, verzekert Natasja. De melk van Tatse zorgt voor een goede basis. Daarna krijgen de die ren een uitgekiend dieet, met als bestandde len onder meer een soort hondenbrinta en - natuurlijk - lamsvlees. Ook zorgt Natasja er voor dat de dieren veel beweging en training krijgen. „Tycho was een paar maanden oud toen we hem kregen. Met hem heb ik veel ge lopen: niet alleen lange afstanden, maar ook op het strand en in drukke binnensteden. Zo kreeg het dier niet alleen sterke, krachtige spieren, maar schrikt hij ook niet van het minste of geringste. Tim kregen we toen hij bijna tien maanden was. Hij is bij aanvang van zijn leven niet vaak de kennel uitgeweest en is veel schrikachtiger." De pups moeten een week of zeven, acht bij hun moeder blijven. Korte of langere tijd daarna moeten de herders afscheid nemen van een kwartet honden. Als er geen colle ga-herders zijn, die een hond nodig hebben, verkoopt Klomp de pups aan particulieren. Wel het liefst aan mensen die de dieren in be weging houden. „Al wonen de mensen tien- hoog. Het gaat er om dat ze wat met de hon den ondernemen. Ze lekker laten rennen en aan cursussen gehoorzaamheid of behendig heid laten deelnemen bijvoorbeeld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 16