Zalm vraagt bonussen terug Zonnepanelen: nieuwe ronde, nieuwe kansen ABN Amro somber over 2009 Britse economie krimpt sterk 'Reisbureau zal verdwijnen' ABN Amro betaalde 67 miljoen euro aan bonussen uit. Bestuursvoorzitter Zalm verwacht een moeilijk jaar. Subsidie is niet voor het aanbrengen van panelen. pzc Zaterdag 28 maart 2009 1 5 den haag - Het door de staat opge kochte ABN Amro heeft vorig jaar bijna 67 miljoen euro aan bonus sen uitgekeerd. Het topmanage ment is het verzoek gedaan om al leen het minimum aan contractue le beloningen te accepteren. Als zij dat niet doen, is er voor hen geen toekomst meer bij de bank, waar schuwde de nieuwe topman Ger- rit Zalm. Het topmanagement incasseerde 8,3 miljoen euro aan bonussen, 63 procent minder dan in 2007. Verre weg het meeste geld gaat naar bankmedewerkers die onder de cao vallen. Zij hebben over vorig jaar 58,5 miljoen euro aan extra prestatiebeloning ontvangen. Daarmee krijgen zij overigens een derde minder aan bonussen uitge keerd dan in 2007. Vooral het Ne derlandse bankpersoneel heeft een veer moeten laten. Dat zag de bo nussen met bijna de helft slinken tot 17,2 miljoen euro. Zalm heeft van minister Wouter Bos (Financiën) opdracht gëkre- gen een nieuw beloningsbeleid te ontwikkelen. Voor medewerkers buiten de cao, vooral managers, is al afgesproken dat het salaris over 2009 wordt bevroren. Daarnaast zal hun prestatiebelo ning fors soberder zijn dan vorig jaar. Zalm wil daarover binnenkort uitsluitsel geven. De gewone bankmedewerkers hoe ven tot volgend jaar in ieder geval niet te vrezen dat er wordt ingegre pen in de prestatiebeloning. ABN Amro maakte tijdens de presenta tie van de jaarcijfers bekend dat de huidige cao gehandhaafd blijft. Die loopt tot maart volgend jaar. De door de staat overgenomen on derdelen hebben vorig jaar nog winst gemaakt, maar Zalm ver wacht dat het erg moeilijk wordt om 2009 positief af te sluiten. De bank zal naar verwachting veel ver liezen lijden op uitstaande kredie ten. ABN Amro boekte vorig jaar een winst van 3,6 miljard. Die was vooral te danken aan de opbrengst van 16,5 miljard euro uit de ver koop van bedrijfsonderdelen aan bankentrio Royal Bank of Scot land, Fortis en Santander. amsterdam - Er is een grote kans dat het nieuwe ABN Amro dit jaar verlies zal lijden. Dit zei Gerrit Zalm, de bestuursvoorzitter van de bank, in een toelichting op de jaarcijfers over 2008 van het Neder landse deel van ABN Amro. „We weten wel dat 2009 een moei lijk jaar wordt. We zullen de nodi ge moeite hebben in de zwarte cij fers te blijven", aldus Zalm. De de len van ABN Amro die de Neder landse staat in handen heeft gekre gen hebben vorig jaar nog een winst geboekt van 471 miljoen eu ro. In augustus en september rond het hoogtepunt van de financiële crisis heeft de bank klanten en spaargeld zien weglopen. Volgens financieel topman David Cole van ABN Amro ging het om 2 tot 3 pro cent van het spaargeld. Dit was on geveer 5 miljard euro. De trend is in oktober gekeerd. Eind 2008 stond de hoeveelheid spaargeld weer op het niveau van het begin van het jaar. De samenvoeging van ABN Amro en Fortis waaraan Zalm leiding moet geven zal naar verwachting later dit jaar gestalte krijgen. Het belangrijkste obstakel is toestem ming krijgen van de Europese Commissie. Van Brussel moet ABN Amro nog enkele onderdelen afstoten. De nieuwe bankcombinatie gaat zich vooral richten op de Neder landse markt. Zalm is niet van plan het grote internationale net werk zoals het oorspronkelijke ABN Amro dat had voor het in 2007 werd opgebroken, te herbou wen. De internationale activiteiten die de bank zal hebben, worden voor al ingericht op het bedienen van Nederlandse ondernemingen die in het buitenland actief zijn. Dit kan de bank met de ongeveer der tig buitenlandse kantoren die zij nog heeft. „Als er exotische landen of produc ten zijn zullen we daarin voorzien in partnerschap met anderen", zei Zalm. londen - De Britse economie is in het vierde kwartaal van 2008 nog iets sterker gekrompen dan eerder werd gemeld. De teruggang kwam uit op 1,6 procent, vergeleken met het voorgaande kwartaal. Dat is de sterkste krimp sinds 1980. Dat maakte het Britse bureau voor de statistiek gisteren bekend. In een eerdere raming in februari werd nog een krimp gemeld van 1,5 procent. Op jaarbasis ging de economie met 2 procent achteruit, eerder werd 1,9 procent gerappor teerd. In het derde kwartaal kromp de Britse economie al met 0,7 pro cent. Daarmee is Groot-Brittannië voor het eerst sinds 1991 in een re cessie beland. Over heel 2008 groei de de economie met 0,7 procent. utrecht - Mensen kunnen vanaf 6 april weer subsidie aanvragen voor zonnepanelen. Vorig jaar ontketen de de aankondiging een ware run. Voor minister Maria van der Hoe ven (Economische Zaken) was dat toen reden om het budget tot twee keer toe te verhogen tot uit eindelijk 83 miljoen euro. Daar de den achtduizend aanvragers hun voordeel mee. Dit jaar is 5 miljoen meer, dus 88 miljoen euro, beschikbaar. De sub sidie is niet voor het aanbrengen van panelen. Mensen krijgen gedu rende vijftien jaar een vergoeding voor de groene stroom die ze ma ken met het paneel op hun dak. Een gemiddeld gezin verbruikt 3400 kilowattuur aan stroom per jaar. Het vergt 35 vierkante meter aan zonnepanelen om al die stroom zelf op te wekken. Dat kost zo'n 20.000 euro. SenterNovem, de organisatie die de subsidieregeling uitvoert, stelt dat de vergoeding voor de groene stroom afhankelijk is van de stroomprijs. Zo wordt berekend dat mensen na ongeveer 11 jaar hun investering hebben terugver diend. De zonnepanelen gaan daar na nog jaren mee. Fabrikanten ge ven een garantie van 25 jaar. Dit jaar komen ook grotere zonne panelen, tot 100 kilowatt, in aan merking voor subsidie. Dat lijkt meer van belang voor onderne mers dan voor huizenbezitters. In stallaties van 100 kilowatt beslaan een oppervlakte van bijna vier ten nisvelden. SenterNovem waar schuwt dat bij zonnepanelen meer komt kijken dan veel mensen den ken. Zo moeten een nieuwe elektri citeitsleiding worden aangebracht. amsterdam - Het aantal reisbu reaus in Nederland zal in de perio de tot en met 2015 met een vijfde afnemen tot ongeveer 1100. Het aantal vestigingen van die reisbu reaus zal tegen die tijd met bijna de helft zijn gedaald tot 1300. Dat concludeert ABN Amro in een gis teren gepresenteerd rapport over de reisbranche. Volgens de bank is de relatie tus sen reisbureaus en klanten door de opkomst van het internet ingrij pend gewijzigd. Die ontwikkeling zal de komende jaren verder door zetten, als steeds slimmere zoek machines kunnen gaan 'meeden ken' met klanten. Daardoor wordt de virtuele winkel op internet een steeds grotere concurrent van de fysieke. Bestuursvoorzitter Gerrit Zalm (r) en financieel topman David Cole tijdens de presentatie van de jaarcijfers over 2008 van ABN Amro. De bank heeft vorig jaar een nettowinst behaald van 3,6 miljard euro. De winst is te danken aan de verkoop van onderdelen. foto Ade Johnson/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15